خبرگزاری خانه ملت

اربعین حسینی
1393/05/17 10:36:48
سرویس اجتماعی
حسینی انتقاد کرد:

بی‌توجهی دولتمردان به ریزگردهای سرگردان در سیستان/سیستان رتبه‌ی نخست بیماری‌های تنفسی را در کشور دارد

رئیس فراکسیون احیای تالاب هامون، با انتقاد از بی توجهی دولتمردان به ریزگردهای سرگردان در بخش سیستان، گفت: متاسفانه سیستان به علت طوفان‌های شن رتبه‌ی نخست کشوری را در بیماری‌های تنفسی مانند آسم و سل دارد.
بی‌توجهی دولتمردان به ریزگردهای سرگردان در سیستان/سیستان رتبه‌ی نخست بیماری‌های تنفسی را در کشور دارد رئیس فراکسیون احیای تالاب هامون، با انتقاد از بی توجهی دولتمردان به ریزگردهای سرگردان در بخش سیستان، گفت: متاسفانه سیستان به علت طوفان‌های شن رتبه‌ی نخست کشوری را در بیماری‌های تنفسی مانند آسم و سل دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/49936.jpg بی‌توجهی,دولتمردان,به,ریزگردهای,سرگردان,در,سیستان/سیستان,رتبه‌ی,نخست,بیماری‌های,تنفسی,را,در,کشور,دارد Icana

سیدباقر حسینی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خانه ملت، از بی توجهی دولتمردان به ریزگردهای سرگردان در بخش سیستان استان سیستان و بلوچستان انتقاد کرد و گفت: متاسفانه سیستان به علت طوفان‌های شن رتبه‌ی نخست کشوری را در بیماری‌های تنفسی مانند آسم و سل دارد.

نماینده مردم زابل، زهک،‌ هیرمند در مجلس شورای اسلامی، در تشریح دلایل راه افتادن طوفان‌های شن و وجود ریزگردها در بخش سیستان، افزود: بخشی از طوفان‌های شن در این منطقه مربوط به خشک شدن تالاب هامون و بخش قابل توجهی از آن مربوط به کشور افغانستان است.

وی با یادآوری اقدمات انجام شده از سوی فراکسیون احیای تالاب هامون برای جلوگیری از راه افتادن طوفان شن در منطقه، تصریح کرد: با پیگیری های مستمر مقرر شد تثبیت شن‌های روان هزار هکتار از اراضی حاشیه تالاب هامون در دستور کار قرار بگیرد که متاسفانه این مهم با وجود تصویب در دولت هنوز اجرایی نشده است.

 

احیای تالاب هامون و تثبیت شن های روان، راهکار بهبود وضعیت بخش سیستان

این نماینده مردم در مجلس نهم، احیای تالاب هامون و تثبیت شن های روان اطراف آن را راهکاری برای بهبود وضعیت هوای بخش سیستان خواند و افزود: گرفتن حق آبه تالاب هامون از کشور افغانستان و پر آب شدن این تالاب بسیاری از مشکلات منطقه را مرتفع خواهد کرد.

حسینی تنها راه نجات تالاب هامون را دیپلماسی فعال دولت در راستای احقاق حق جمهوری اسلامی ایران برای تامین حق‌ابه برشمرد و ادامه داد: دولت در خصوص حفظ تالاب هامون که ثبت بین المللی شده باید جدیت بیشتری به خرج دهد.  

وی با بیان اینکه کشور افغانستان باید حق‌آبه تالاب هامون را بدهد، افزود: متاسفانه این کشور تنها زمانی اقدام به دادن حق‌آبه می کند که کنترل آب‌های جاری برایش غیرممکن باشد که در این صورت اجازه ورود آب به ایران داده می شود.

حسینی ادامه داد: آب‌های سرازیر شده به هامون ناشی از سیلاب‌های طبیعی در افغانستان بود و به هیچ عنوان نباید آن را به پای حق‌آبه گذاشت.

وی با یادآوری وضعیت کنونی تالاب هامون، گفت: متأسفانه مقدار آبی که به تالاب هامون انتقال پیدا کرده بود در حال حاضر به علت گرمای شدید هوای منطقه تبخیر شده به گونه ای که این تبخیر و نبود آب باعث مرگ بسیاری از پرندگان و ماهی های این تالاب شده است.

 

ضرورت جلوگیری از مرگ هامون از سوی دولتمردان

حسینی با تاکید بر اینکه باید اقدام عملی برای مقابله با شن‌های روان و همچنین جلوگیری از مرگ تالاب هامون انجام شود، افزود: طوفان‌های اخیر به بخش‌های کشاورزی، دامی، باغی، شهری و روستایی خسارت وارد کرده که انتظار است مسوولان هر چه سریعتر خسارات وارده را بررسی و بودجه لازم را اختصاص دهند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با یادآوری نامه نگاری با دفتر رئیس جمهور جهت حل موضوع ریزگردها و تعیین تعرفه گرمسیری برای سیستان، گفت: با توجه به مشکلات تنفسی که برای مردم این منطقه به وجود آمده و گرمای بیش از حد آن دولت باید تعرفه برق این مناطق را کاهش یا به طور کلی برای مدتی در حدود 3 یا 4 ماه تابستان از مردم دریافت نکند.

وی با بیان اینکه تمامی مشکلات از جمله خشکسالی، طوفان شن و ریزگردها مربوط به زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز از بخشهای سیستان  در استان سیستان و بلوچستان است، افزود: این 5 شهر در شمال استان سیستان واقع شده اما متاسفانه در انعکاس مطالب و درج مشکلات همیشه سیستان و بلوچستان نوشته می شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس نهم، با تاکید بر اینکه دولت باید برای مردم بخش سیستان امتیازی برای زندگی در این منطقه در نظر گیرد، گفت: بارها در ارتباط با ریزگردها در مجلس اخطار قانون اساسی داده شده و خواستار در نظر گرفتن حق ریزگردها و امتیازات مختلف به مردم شده ایم.

وی با بیان اینکه ارسال 14 هزار ماسک یا پوشال کولر برای مردم بخش سیستان از سوی دولت مشکلی از آنان رفع نمی کند، تصریح کرد: تدابیر مسئولان ما اشتباه است، پوشال کولر به درد مردم ما نمی خورد چرا که گرمای شدید هوا امکان استفاده از کولرهای آبی را نمی دهد.

رئیس فراکسیون احیای تالاب هامون در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری رایزنی‌های بسیار برای بهبود وضعیت تالاب هامون و کاهش مشکلات بخش سیستان، گفت: در حال حاضر وضعیت فعلی دولت افغانستان اجازه هیچ فعالیت مثبتی را نمی دهد و تا زمانی که این کشور استقلال لازم پیدا نکند مشکل بازارچه های مرزی و حق‌آبه دریاچه بلاتکلیف باقی می ماند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet