هدر اصلی
1393/05/17 11:52:13
سرویس اقتصادی
حیدری طیب دربررسی سند پیشنهادی دولت برای خروج غیر تورمی از رکود:

ضعف مدیریت دولت قبل در بهره‌گیری از پارس جنوبی ما را از جذب بازارهای جدید محروم کرد/ به خام‌فروش صرف تبدیل شده‌ایم

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه در بحث صادرات نفتی عدم بهره گیری مناسب از پارس جنوبی و مدیریت ضعیف وزارت نفت در دولت قبلی ما را از جذب بازار های جدید محروم کرد، گفت: بی توجهی به تکنولوژی های جدید در حوزه نفت ما را تبدیل به یک خام فروش کرده که جای تاسف دارد.
ضعف مدیریت دولت قبل در بهره‌گیری از پارس جنوبی ما را از جذب بازارهای جدید محروم کرد/ به خام‌فروش صرف تبدیل شده‌ایم عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه در بحث صادرات نفتی عدم بهره گیری مناسب از پارس جنوبی و مدیریت ضعیف وزارت نفت در دولت قبلی ما را از جذب بازار های جدید محروم کرد، گفت: بی توجهی به تکنولوژی های جدید در حوزه نفت ما را تبدیل به یک خام فروش کرده که جای تاسف دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/48092.jpg ضعف,مدیریت,دولت,قبل,در,بهره‌گیری,از,پارس,جنوبی,ما,را,از,جذب,بازارهای,جدید,محروم,کرد/,به,خام‌فروش,صرف,تبدیل,شده‌ایم Icana

سید سعید حیدری طیب در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت با یاداوری انتشار بسته پیشنهادی خروج غیر تورمی از رکود از سوی دولت  در ارزیابی کلیات این طرح و بسته پیشنهادی، با بیان اینکه در گام نخست ضرورت دارد از دولت به خاطر نگاه اینچنینی به توسعه تشکر کرد، گفت: خروج از رکود بوجود آمده با درنظر گرفتن تورم می تواند توسعه ای پایدار و امکان پذیر را فراهم کند.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: صرف نظر از شعار دادن، تصمیمات مقطعی و تبلیغاتی، بررسی همه جانبه تاثیرات برنامه های جدید ضرورتی است که دولت جدید باید این فاکتورها را در دستور کار قرار دهد چرا که نگاه مقطعی و عدم توجه به تاثیرات همه جانبه سیاست های اقتصادی بلایی بود که مشکلات بسیار زیادی را در دولت قبلی برای کشور رقم زد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس بر عدم شتابزدگی در اجرای برنامه‌های کلان تاکید ویژه داشت و تصریح کرد:  در عین حال عزمی جهادی و سرعت بالا در تحلیل این برنامه ها را برای دولت ضروری می دانم و جا دارد از همه کارشناسان، دانشگاهیان، مدیران و نمایندگان محترم مجلس درخواست کنم که دولت را در راه تحلیل این برنامه کلان تنها نگذارند.

وی درباره اینکه مباحث مطرح شده  در سیاست های کلان اقتصادی اعلام شده چقدر مثمرثمر بوده و ایا  اجرای ان امکان پذیر است، گفت: در این رابطه چند نکته را باید مد نظر داشت، اول اینکه وضعیت وحشتناک فعلی با در نظر گرفتن تحریم ها و کمبود منابع از دو علت سرچشمه می گیرد، اول اینکه در بحث کلان،  ما در سالهای گذشته به هیچ وجه شاهد سیاست های صحیح پولی و ارزی نبودیم و نتوانستیم به خوبی برنامه هایی را که مجلس در سال های گذشته بر ان تاکید داشت  و به طور ملموس در سند چشم انداز و برنامه های توسعه بدان اشاره شد را اجرا کنیم و حتی بعضا خلاف ان را انجام دادیم.

 

دغدغه های مجلس در تدوین برنامه های عملیاتی خروج از رکود دیده شود  

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه اصلاح برنامه پولی و ارزی جهت برگرداندن ثبات به بازار امری حیاتی است، ادامه داد: قابل پیش‌بینی کردن اوضاع اقتصادی برای تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی امری ضروری محسوب می شود که بحمدالله در سند پیشنهادی دولت برای خروج از رکود تورمی  بدان پرداخته شده است.

حیدری طیب افزود: در بحث سیاست های پولی که در بسته پیشنهادی دولت برای خروج از رکود  نیز امده بخوبی به ضرورت کنترل تورم اشاره شده که معتقدم عملکرد دولت در این حوزه قابل ستایش است.

وی با یادآوری اینکه در بسته پیشنهادی دولت برای خروج از رکود  بر ضرورت انضباط مالی از طریق کنترل و هدف گذاری در رشد اجزای پایه پولی اشاره شده است، تصریح کرد: امید واریم در تدوین برنامه عملیاتی این حوزه منطبق بر این بسته پیشنهادی از سوی بانک مرکزی دغدغه های مجلس دیده شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با یادآوری اینکه مسئله بسیار مهم  این است که اجرای این اصول مهم در بحث کلان اقتصادی نباید ما را دچار انقباض مالی کند، گفت: دولت همواره بر این اصل اشاره داشته اما نمایندگان مجلس و کارشناسان متفق القول بر تاثیرات وحشتناک انقباظ پولی بر بخش های مختلف کشور به خصوص واحدهای تولیدی و صنعتی اشاره دارند.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه امیدواریم وزارت اقتصاد و امور دارایی و بانک مرکزی این دغدغه را به خوبی ببیند و نسبت به رخ ندادن ان در اجرای این برنامه ها ممارست لازم را داشته باشند، تصریح کرد: افزایش ضریب افزاینده نقدینگی و همینطور قدرت تسهیلات دهی امری است که واحد های مختلف صنعتی و اقتصادی کشور بدان نیازمند هستند.

 

ضرورت یکسان سازی نرخ ارز و کم شدن تلرانس قیمت

حیدری طیب با تاکید بر اینکه مجلس در بحث تبدیل بسته پیشنهادی دولت به برنامه های عملیاتی و نظارت بر اجرای ان حضور فعال خواهد داشت، گفت: در بحث سیاست های ارزی نیزباید بر ضرورت یکسان سازی نرخ ارز و کم شدن تلرانس قیمت ان تاکید کرد که در این بسته به این موضوع پرداخته شده و امید است با عدم سیاسی کاری ها و قطع دست سودجویان در حوزه قیمت ارز و کنترل صحیح بازار بدین هدف نایل شویم.

وی از دولت درخواست کرد بسته های تشویقی و حمایتی خاصی را برای صادر کنندگان حوزه های مختلف در نظر بگیرد تا این مجموعه های خدوم در رقابت با بنگاه های خارجی رقیب از توانایی موثر برخوردار شوند.

لاریجانی اضافه کرد:  این مباحث در حوزه اقتصاد کلان و نظام پولی تاثیر گذار است و اگر دولت نتواند سیاست های خود در حوزه توسعه و رونق فضای اشتغال در کشور را فراهم کند عملا هیچ رشدی را شاهد نخواهیم بود.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس راه به ثمر رسیدن سیاست های پولی و انظباط مالی را  رونق تولید و اشتغال در کشور دانست و گفت: سیاست های کلان اقتصادی ابزاری برای شکوفایی فضای اشتغال در کشور و ایجاد ورفاه و امنیت روانی برای خانواده های ایرانی است.

 

دولت اصل حمایت مالی از واحدهای تولیدی را فراموش نکند

این نماینده مردم در مجلس نهم افزایش بهره وری منابع محدود امروز کشور، اجرای صحیح اصل 44 قانون اساسی و قطع دست سود جویان، کاهش انحصار و دخالت دولت در حوزه بخش خصوصی ومکلف نمودن بانک مرکزی جهت حمایت از بازار کار را از ماموریت های مهم دولت عنوان و تصریح کرد: حمایت مالی اصلی است که دولت نباید در کمک به واحدهای تولیدی این اصل را فراموش کند.

حیدری طیب با یادآوری اینکه انچه که مشکل اشتغال را در کشور حل می‌کند و راهی مطمئن را برای واحدهای صنعتی و کشاورزی در کشور ایجاد می کند بوجود امدن بازارهای تقاضای جدید است، گفت: دولت موظف به کمک در ایجاد فضای تقاضا برای واحدهای تولیدی کشور چه در حوزه بین الملل و چه در حوزه داخل است و رونق در صادرات غیر نفتی و ایجاد فضا های سرمایه گذاری جدید در بحت کشاورزی ،مسکن ،گردشگری و تکنولوژی های نوین می تواند گره گشا باشد که امید است با در نظر گرفتن این دو اصل دولت بتواند بر مشکلات خود فائق امده و زمینه ساز توسعه ای پایدار باشد.

 عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: دولت اگر بتواند در قالب برنامه های ارائه شده اخیر خود هدفگذاری مناسب و پیگیری شایسته ای داشته باشد به فتوحات قابل توجه ای دست می یابد، انچه که بنده تحت عنوان افزایش بهره وری منابع موجود به ان اشاره کردم اشاره به این دارد که  ما امروز از فرصت ها و امکانات در دست خودمان استفاده بهینه ای نمی کنیم.

وی ادامه داد: بعنوان مثال ما در بحث بهره گیری از منابع معدنی خود چه کرده ایم، چقدر فرصت سوزی رخ داده است یا در بحث بهره گیری از حوزه گردشگری چطور؟اساسا دولت قرار نیست در این حوزه شق القمر بکند و فقط کافی است برخی از موانع را که بیش تر ان را خود بوجود اورده از جلوی پای بخش خصوصی بردارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم تاکید کرد:  امور اداری غیر ضروری در اجرای این طرح ها،عدم ورود بانک ها در چنین حوزه هایی و سرمایه گذاری های تورم زای انها،عدم ارتباط صحیح بین وزارت خانه ها،بهره نگرفتن از توان شرکت های داخلی در اجرای پروژه های بزرگ و ده ها مورد دیگر که دال بر کور بودن دولت نسبت به داشته های خود است از دلائل اصلی رکود بوجود امده می باشد.

 

لزوم حرکت در مسیر تبدیل نفت خام و تولید محصولات جدید

حیدری طیب گفت:  ضروری است قبل از حرکت به سمت حوزه های جدید حتما ظرفیت های موجود را به بهترین شکل بکار بگیریم که البته این امر محقق نمی شود مگر اینکه کارشناسان و دانشگاهیان به این حوزه وارد شده و در کنار رسانه و مدیران دولتی به تکرار مرتب و اشاره به فرصت های فعلی بپردازند و با ارائه برنامه های صحیح مسیر بهره برداری بهینه از انها را فراهم کنند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه  در مورد ایجاد حوزه های جدید غفلت عظیمی رخ داده است، ادامه داد: در بحث صادرات نفتی عدم بهره گیری مناسب از پارس جنوبی و مدیریت ضعیف وزارت نفت در دولت قبلی ما را از جذب بازار های جدید محروم ساخت و عدم توجه به تکنولوژی های جدید ما را تبدیل به یک خام فروش در این حوزه کرده است که واقعا جای تاسف دارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم  افزود: ما می توانیم با حرکت در مسیر تبدیل نفت خام و تولید محصولات جدید نه تنها از سود بسیار بیشتری نسبت به خام فروشی برخوردار شویم بلکه ظرفیت های عظیم اشتغال زایی و حتی بازار مناسب برای صادرات غیر نفتی را فراهم کنیم.

وی تصریح کرد: در بحث صادرات غیر نفتی نیزاگر اجازه حرکت به بخش خصوصی داده می شد و اگر دولت خود را با منظم ساختن نظام مالی و اقتصادیش به محرک واحد های تولیدی تبدیل می کرد ایا نمی توانستیم امروز صاحب بازار کشورهای منطقه مثل عراق و افغانستان و حوزه خزر باشیم؟

عضو کمیسیون انرژی مجلس با یادآوری اینکه کشور ما با توان بسیار بالایی در حوزه خاک و منابع انسانی دیر زمانی است در بحث کشاورزی حرف های زیادی برای گفتن داشته و دارد، گفت:  دولت در این رابطه  چه کرد؟ایا واردات غیر ضروری و عدم نظارت دولت بر سیکل تولید تا مصرف داخلی در این حوزه ضربه ای مهلک برای صنعت کشاورزی نبود،چقدر بر  بحث صنعت بسته بندی در این حوزه تاکید شد و دولت اهمیتی برای ان قائل نشد؟ایا این حوزه نمی توانست صدها هزار فرصت شغلی ایجاد کند.

 

دیپلماسی اقتصادی فعال در حوزه بین الملل و ایجاد اطمینان رمز ایجاد بازارهای تقاضای جدید

وی با بیان اینکه دولت می تواند با ارام کردن فضای بازار ارز و یک دیپلماسی اقتصادی فعال در حوزه بین الملل و ایجاد اطمینان برای کشورهای خارجی زمینه ساز بوجود امدن بازارهای تقاضای جدید و بکر برای واحدهای مختلف تولیدی در کشور باشد، ادامه داد: پرهیز از حاشیه سازی در سیاست خارجی ،اعتماد به دانشگاهیان ،سرمایه گزاران بومی در استانها،تمرکز بر تکنولوژی ها و علوم نوین، حمایت ارزی از واحدهای صنعتی و کم کردن تاثیر خود در حوزه های اجرایی تولید کنندگان این ارمان شهر را برای ما قابل دسترس می کند که روزی بحران بزرگ بی کاری و رکود حل شود.

حیدری طیب با تاکید بر اینکه دولت باید در جهت تامین هزینه های خود از حوزه های غیر نفتی نیز استفاده کند، اضافه کرد: حوزه مالیات و گمرکات با مدیریت مناسب می تواند بسیاری از مشکلات دولت را حل کرده و همین طور کمک رسان حوزه اشتغال نیز باشد.

وی تصریح کرد: کوتاه شدن دست دولت از درامد های نفتی و غنی شدن صندوق توسعه ملی و خزانه کشور و بانک مرکزی از دلارهای نفتی  وبهره گیری از این منابع در جهت توسعه بازار اشتغال و تولید از این راه قابل دسترسی است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس  در مورد  سیاست های ابلاغ شده در بسته پیشنهادی دولت برای خروج از رکود و توجه به حوزه انرژی گفت: منابع بسیار ارزشمندی در این حوزه داریم که بسیاری از کشورهای دیگر و همسایگان ما از ان بهرمند نیستند که تکنولوژی ساخت سدها ، تولید برق، ذخائر عظیم گازی که بسیار نادر و بی نظیر هستند نمونه ای از این منابع ارزشمندند.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس تصریح کرد: به علت  مصرف بسیار زیاد داخل کشور و عدم استفاده از درامدهای  حوزه انرژی در تجهیز و ارتقای سیستم های تولید و انتقال ضربه های مهلکی را به این حوزه وارد می کند و ما  نتوانستیم مثل بعضی از کشورهای دیگر که سهمی کمتر از ما در منابع طبیعی و انسانی دارند بهرمند شویم.

وی افزود: اتکا بیش از حد دولت به درامدهای حوزه انرژی اجازه نداده که ما انطور که شایسته است از این حوزه بهره مند شویم بنابراین اگر ما بتوانیم مصرف در کشور را بهینه کنیم نه تنها موجبات حفظ این ذخائر حیاتی برای فردای کشورمان می شویم بلکه امکان یک بازار مناسب بین المللی را بوجود اورده که موجبات در امد قابل توجهی خواهد شد.

حیدری طیب با یادآوری اینکه در بحث آب دقت و تمرکز بیش تری باید داشت، گفت: .امید است دولت توجه بیشتری داشته و با بحث فرهنگ سازی واموزش درتغییر نظام مصرفی مردم و همچنین با اصلاح سیستم کشاورزی از طریق نوع کشت واموزش کشاورزان  و ایجاد زیر ساخت های مناسب در برابر اتلاف ذخایر ابی در این حوزه بخوبی مقابله کند.

 

از 80 درصد مصرف منابع ابی کشور در حوزه کشاورزی است/ صنعت کشاورزی راندمان مطلوب ندارد

این نماینده مردم در مجلس نهم با یاداوری اینکه بیش از 80 درصد مصرف منابع ابی کشور در حوزه کشاورزی است، تصریح کرد:  با وجود این میزان مصرف به هیچ وجه صنعت کشاورزی ما راندمان مطلوبی  ندارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم بر بهره گیری از سوخت های پاک و غیر نفتی تاکید کرد و افزود: لازم است  اقداماتی جدی تراز سوی وزارت نیرو رخ دهد و به بحث حمل و نقل نیز بیشتر نظر داشت چرا که مصرف سوخت در این حوزه بسیار زیاد بوده و بر توسعه صنعت حمل و نقل ریلی باید تاکید بیشتری داشته و بدنبال بهرمندی حداکثری از این صنعت بود.

حیدری طیب ادامه داد:باید حداکثر توان خود را در بهره برداری از حوزه های مشترک نفتی و گازی با کشورهای همسایه و نوسازی تاسیسات اسخراجی وانتقالی از محل در امدهای این حوزه و همچنین بحث صادرات گاز را با توجه به اتفاقات منطقه  در صدر برنامه های خود قرار دهیم و برای پیش برد ان تمام سعی خود را بکنیم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در پایان اظهارامیدواری کرد:  دولت در کنار مجلس و دیگر دستگاه ها در راه پیشبرد بسته پیشنهادی خروج از رکود تورمی  و تبدیل این بسته  به برنامه های اجرایی و نظارت بر اجرای آنها  موفق عمل کنند./

 پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet