هفته دفاع مقدس
1393/05/17 14:17:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
کوثری :

بازگشایی سفارت انگلیس ملزم به عذرخواهی از ایران است

رئیس کمیته دفاعی مجلس گفت: تا زمانی که انگلیس از ایران عذرخواهی نکند نباید اجازه بازگشایی سفارت این کشور در تهران داده شود.
بازگشایی سفارت انگلیس ملزم به عذرخواهی از ایران است رئیس کمیته دفاعی مجلس گفت: تا زمانی که انگلیس از ایران عذرخواهی نکند نباید اجازه بازگشایی سفارت این کشور در تهران داده شود. https://cdn.icana.ir/d/019/55415.jpg بازگشایی,سفارت,انگلیس,ملزم,به,عذرخواهی,از,ایران,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ اسماعیل کوثری در پی توافق ایران و انگلیس برای بازگشایی سفارت‌خانه این کشور در تهران  گفت: تا زمانی که انگلیس از ایران عذرخواهی نکند نباید اجازه بازگشایی سفارت این کشور در تهران داده شود.

وی افزود: جنایانی که سفارتخانه انگلیس در فتنه 88 انجام داد منجر به عکس‌العمل مجلس شد.

رئیس کمیته دفاعی مجلس تصریح کرد: طبق مصوبه مجلس سطح روابط ایران و انگلیس از سفیر به کاردار کاهش یافته و این مصوبه به قوت خود باقی است.

وی افزود: سفارت انگلیس در فتنه 88 تحریک کننده عاملین فتنه بود و بعضی از عوامل این سفارت‌خانه دستگیر شدند.

کوثری گفت: البته گفت با وساطت برخی مسئولان تعدادی از این افراد آزاد شدند.

وی ادامه داد: سابقه دخالت انگلیس در امور داخلی کشور طولانی است به طوری که در سال 1332 با همکاری آمریکا علیه کشور کودتا کردند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر تصریح کرد: سابقه انگلیس در اذهان عمومی ملت ما خراب است.

انگلیس باید به ما خسارت بدهد

رئیس کمیته دفاعی مجلس با اشاره به موضوع پرداخت غرامت به انگلیس که برخی از مسئولان این کشور مدعی دریافت آن برای بازگشایی سفارتخانه‌شان در تهران هستند، اظهار داشت: انگلیس باید به ما خسارت بدهد.

وی افزود: در جریان فتنه 88 به مدت 8 ماه به ما خسارت وارد کردند و باید بابت جنایت‌هایی که در گذشته علیه کشور ما انجام دادند هم خسارت بپردازند.

کوثری تصریح کرد: خسارتی که آن‌ها مدعی‌اند به سفارت خانه‌شان وارد شده چیزی نیست ولی خسارت وارد شده به کشور ما از سوی انگلیس هزاران برابر خسارتی است که مدعی هستند.

وی تاکید کرد: در مورد پرداخت خسارت باید موضوع را دو طرفه بررسی کنیم.

این در حالی است، علاء‌الدین بروجردی پیشتر در گفتگو با خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران از توافق ایران و انگلیس برای بازگشایی سفارت این کشور در تهران خبر داد.

وی افزود: مصوبه مجلس مبنی بر کاهش سطح روابط ایران و انگلیس از سفیر به کاردار همچنان به قوت خود باقی است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: در صورت بازگشایی سفارت انگلیس در ایران، باید صدور ویزا در تهران صورت گیرد و این یک امر ضروری است.

نماینده مردم بروجرد خاطر نشان کرد: مصوبه مجلس برای بازگشایی سفارت انگلیس در تهران هیچ منعی ندارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران در حال حاضر سطح روابط ایران و انگلیس در سطح کاردار غیر مقیم است.

نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی  در نشست علنی روز چهارشنبه 2 آذر 90 طرح قطع روابط با انگلیس را با 162 رای موافق و 5 رای مخالف به تصویب رساندند.

پس از تصویب رای، فریاد الله اکبر و مرگ بر آمریکا و انگلیس در صحن طنین انداز شد.

در مقدمه این طرح آمده است: با توجه به اینکه دولت انگلیس با تصمیم قطعنامه اخیر خود یک‌بار دیگر سیاست‌های کینه‌توزانه خود را در قبال ملت و دولت ایران نشان داد، داشتن روابط خارجی با این کشور به هیج وجه قابل قبول و منطبق بر منافع جمهوری اسلامی نیست. بر همین اساس وزارت امور خارجه باید هر چه روابط سیاسی را به سطح کاردار تنزل داده و روابط اقتصادی و تجاری را به حداقل برساند.

دو فوریت این طرح که با امضای برخی نمایندگان از جمله علاءالدین بروجردی ، جواد جهانگیرزاده ، محمد دهقانی نقندر، محمدتقی رهبر، سید شهاب‌الدین صدر، محمدحسن ابوترابی‌فرد و برخی دیگر از نمایندگان با قید دوفوریت تقدیم مجلس شده بود با رای بالای مجلس تصویب شد.

براساس ماده واحده این طرح وزارت امور خارجه ایران موظف است در چارچوب حفظ منافع ملی و دفاع از حقوق ملت ایران روابط سیاسی را با دولت انگلیس به سطح کاردار تنزل داده و روابط اقتصادی و بازرگانی را نیز به حداقل ممکن برساند.

براساس تبصره 1 این ماده در صورت تغییر سیاست‌های کشور خصمانه کشور منظور با گزارش وزارت امور خارجه و تصویب مجلس شورای اسلامی سطح روابط ارتقا می‌یابد.
تبصره 2 ماده طرح کاهش روابط با انگلیس، وزارت امور خارجه ایران را موظف می‌کند در مورد سایر کشورهایی که رفتار مشابه انگلیس داشته باشند، گزارشی جهت اخذ تصمیم مناسب در مجلس شورای اسلامی تقدیم کند.
 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet