خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1393/05/21 10:52:16
سرویس اقتصادی
برومندی خبرداد:

سرمایه گذاری وزارت جهاد کشاورزی در زمین‌های زراعی سایرکشورها/خرید و اجاره برای تامین بخشی از نیاز داخل

سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: اخیرا وزارت جهاد کشاورزی به دنبال استفاده از ظرفیت سایر کشورها مثل برزیل ،قزاقستان و بلغارستان و کشورهای اروپایی است تا با اجاره و خرید زمین بخشی از نیاز به محصولات کشاورزی کشور را تامین کنیم و وزارت خارجه نیز در این باره کمک خواهد کرد.
سرمایه گذاری وزارت جهاد کشاورزی در زمین‌های زراعی سایرکشورها/خرید و اجاره برای تامین بخشی از نیاز داخل سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: اخیرا وزارت جهاد کشاورزی به دنبال استفاده از ظرفیت سایر کشورها مثل برزیل ،قزاقستان و بلغارستان و کشورهای اروپایی است تا با اجاره و خرید زمین بخشی از نیاز به محصولات کشاورزی کشور را تامین کنیم و وزارت خارجه نیز در این باره کمک خواهد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/54163.jpg سرمایه,گذاری,وزارت,جهاد,کشاورزی,در,زمین‌های,زراعی,سایرکشورها/خرید,و,اجاره,برای,تامین,بخشی,از,نیاز,داخل Icana

محمد مهدی برومندی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت،‌ با یادآوری قانون تعیین تکلیف چاههای کشاورزی در مجلس،‌گفت: بر اساس این قانون دولت با در نظر گرفتن شرایط چاه کشاورزی همچون حفر آنها تا قبل از سال 85 و داشتن سند زمین و اینکه صدور مجوز برای بهره بردار دیگر مشکل مواجه نکند پروانه بهره برداری بدهد.

نماینده مردم مرودشت،‌ارسنجان و پاسارگاد در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه از 100 هزار حلقه چاه غیر مجاز 20 هزار حلقه چاه دراستان فارس وجود دارد که باید تعیین تکلیف شود،‌افزود: جلساتی در زمینه تعیین تکلیف چاههای غیر مجازبا سازمان بازرسی در کمیسیون داشتیم.

وی با تاکید بر اینکه بحران آب در کشور جدی است و تا سال بعد باید بتوانیم 10 میلیارد متر مکعب از آبی که از مرز خارج و به کشورهای همسایه می رود را کنترل کنیم،‌افزود: مجلس برروی مهار آبهای مرزی تاکید و دولت در این باره اهتمام دارد.

به گفته سخنگوی کمیسیون کشاورزی،‌آب و منابع طبیعی  مجلس برای انتقال آب از دریاها مبلغی در بودجه سالیانه دیده شده است،‌افزود: برای انتقال آب ازخلیج فارس برای استانهای فارس، یزد، اصفهان و کرمان بودجه ای اختصاص یافته است  تا صنایع آب مورد نیازخود را از این طریق تامین کنند تا بخشی از کمبود آب را از این طریق جبران کنیم.

برومند با اشاره به کشت محصولاتی که آب زیادی مصرف می کنند،‌گفت:‌ ذرت یک گیاهی است که  تامین در پروتئین کشور موثر است و مصرف خوراکی برای انسان و دام دارد اما اگر همه ظرفیت کشور را به کار بگیریم 50 درصد نیاز را می توانیم تامین کنیم و مصرف آب در کشت این محصول بالاست.

نماینده مردم مرودشت،‌ارسنجان و پاسارگاد در مجلس معتقد است که برای صرفه جویی در مصرف آب بهتر است مانند بسیاری از کشورها بخشی از محصولات کشاورزی مورد نیاز را از طریق کشاورزی فرامرزی استفاده کنیم.

وی افزود:‌چینی ها در برزیل و ارو پا در حال خرید و اجاره زمین برای انجام کار کشاورزی هستند و با پروتکل هایی که امضا می کنند نیاز داخلی خود را تولید می کنند.

به گفته سخنگوی کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس اخیرا وزارت جهاد کشاورزی در حال پی گیری این موضوع است و وزارت خارجه هم کمک می کند تا از ظرفیت سایر کشورها مثل برزیل ،قزاقستان و بلغارستان و کشورهای اروپایی بااجاره و خرید زمین بخشی از نیاز به محصولات کشاورزی کشور را تامین کنیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet