عید سعید غدیرخم
1393/05/21 15:08:08
سرویس سیاسی

فرصت تدبیر برای اعتدال باقی است

بیان سخنان عجیب و غیرمترقبه از سوی مردان سیاست در چند سال گذشته برای مردم چندان غیرعادی نیست، رئیس دولت نهم و دهم برخلاف پیشینیان خود که واژه‌های متین را برای بیان نظرات خود برمی‌گزیدند، از واژه‌هایی استفاده می‌کرد که گاه حتی در یک جمع خودمانی هم به کار نمی‌رود.
فرصت تدبیر برای اعتدال باقی است بیان سخنان عجیب و غیرمترقبه از سوی مردان سیاست در چند سال گذشته برای مردم چندان غیرعادی نیست، رئیس دولت نهم و دهم برخلاف پیشینیان خود که واژه‌های متین را برای بیان نظرات خود برمی‌گزیدند، از واژه‌هایی استفاده می‌کرد که گاه حتی در یک جمع خودمانی هم به کار نمی‌رود. https://cdn.icana.ir/d/019/76389.jpg فرصت,تدبیر,برای,اعتدال,باقی,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، با آغاز دولت یازدهم اعتقاد بر این بود دولتی بر سر کار آمده که از جهات مختلف قابل قیاس با دولت قبل نیست، چه آنکه رئیس جمهور با شعار اعتدال و تدبیر پای به میدان گذاشته بود و در سخنان روز تنفیذ نیز از رویکرد خردورزانه و فعالانه و صبورانه برای دور شدن از ورطه افراط و تفریط سخن گفت. همچنین به صراحت از پایبند بودنش به مشی اخلاقی و رفتار فردی اعتدالی پای فشرد و از ابتدا از استبداد رای و عجله در تصمیم و بستن دهان رقیبان و منتقدین به خداوند پناه برد.

اما اکنون بعد از گذشت یک سال، سخنان روحانی خاطرات ادبیات ویژه رئیس جمهور پیشین را زنده کرد و بسیاری این گونه سخنان را با ادبیات احمدی‌نژاد رئیس جمهور سابق مقایسه کردند.

"ترسو و بزدل" خواندن منتقدان و حواله دادن آنها به جهنم نه تنها به مذاق منتقدان خوش نمی‌آید، بلکه حامیان رئیس جمهور هم از آن متعجب شده و آن را زیبنده دولت نمی‌دانند.

واکنش مجلسی ها هم امروز به همین شکل بود. از سویی منتقدان همیشگی دولت تلاش کردند با جمع‌آوری امضا برای بررسی سخنان رئیس جمهور جلسه غیرعلنی تشکیل دهند و از سوی دیگر نایب‌رئیس مجلس و نمایندگان معتدل نیز هر کدام به نوعی به سخنان رئیس جمهور واکنش نشان دادند.

نایب‌رئیس اول مجلس،‌ رئیس جمهور را مخاطب قرارد داد تا منتقدان را از شجاعت در گفتار باز ندارد.

محمدقسیم عثمانی نماینده حامی دولت ادبیات رئیس جمهور را مناسب ندانست و با اشاره به سخنان احمدی‌نژاد تصریح کرد که اگر آن زمان با سخنان آنگونه برخورد می‌شد اکنون شاهد این اتفاقات نبودیم. همچنین احمد توکلی نیز در نطق خود گفت: نه منتقدان مذاکرات بزدل و نه موافق مذاکرات شیردل هستند.

این در حالی است که منتقدین امروز سخنان رئیس جمهور در دو دوره قبل ریاست جمهوری به سخنان آقای احمدی نژاد واکنش نشان نمی دادند و گاه با لبخندی از کنار آن می گذشتند و در پاسخ به توقع افکار عمومی، مصلحت نبودن پرداختن به این موضوع را دستاویزی برای بستن چشم خود بر روی ادبیات خاص وی قرار می دادند.

روح‌الله حسینیان عضو جبهه پایداری که اکنون معترض سخت سخنان روحانی است در پاسخ به این سؤال که آیا آقای احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری نیز به نمایندگان توهین نمی کرد به چه دلیل در آن زمان واکنش نشان داده نمی شد؟ گفت: احمدی نژاد اینگونه زشت و کریه صحبت نکرد!

به هر تقدیر، عصبانیت و نواختن مننقدان با ادبیات تعجب‌برانگیزی مانند دیروز نه تنها ثمری ندارد و منتقدان را وادار به سکوت نمی‌کند بلکه بنزینی است بر آتش انتقادات که خاموش کردن این آتش به راحتی نخواهد بود، زیرا لهیب سخنان دیروز دوست و دشمن را با هم می‌سوزاند.

و در آخر اینکه سخنان از سر خشم و استفاده از واژگان غیرفاخر اعتدال نوید داده‌شده به مردم را کمرنگ و کم‌رنگ‌تر می‌کند  و اگر اینچنین شود روزی می‌رسد که دیگر اعتدال جای خود را به تندروی و تک‌روی می‌دهد. اما هنوز زمان از دست نرفته است و فرصت برای اعتدال باقیست و باید منتظر بود که دید رئیس جمهور چگونه سکان دولت را با تدبیر به راه اعتدال باز می‌گرداند. 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet