عید سعید غدیرخم
1393/05/21 15:32:42
سرویس بین الملل
امید های پررنگ برای پایان کمای سیاسی بغداد با معرفی نخست وزیر جدید؛

طیف های سیاسی دولت جدید عراق را یاری کنند/نوری مالکی به وظیفه تاریخی خود عمل کند

بحران سیاسی عراق فضای مناسبی را برای منفعت طلبی برخی کشورهای منطقه و همچنین اقدامات خصمانه تروریستی داعش فراهم کرد. با روشن شدن فضای سیاسی این کشور بغداد می تواند از بحران خارج شود اما تهدید همچنان برقرار است.
طیف های سیاسی دولت جدید عراق را یاری کنند/نوری مالکی به وظیفه تاریخی خود عمل کند بحران سیاسی عراق فضای مناسبی را برای منفعت طلبی برخی کشورهای منطقه و همچنین اقدامات خصمانه تروریستی داعش فراهم کرد. با روشن شدن فضای سیاسی این کشور بغداد می تواند از بحران خارج شود اما تهدید همچنان برقرار است. https://cdn.icana.ir/d/019/76388.jpg طیف,های,سیاسی,دولت,جدید,عراق,را,یاری,کنند/نوری,مالکی,به,وظیفه,تاریخی,خود,عمل,کند Icana

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری خانه ملت، سجاد خیرآبادی، فواد معصوم رئیس جمهور عراق روز دوشنبه حیدر العبادی از رهبران ائتلاف دولت قانون و حزب الدعوه را که ریاست آنها را نوری المالکی برعهده دارد مامور تشکیل دولت جدید کرد. بروز این اتفاق پس از مدتی طولانی رکود سیاسی ، بعد از انتخاب رئیس پارلمان عراق و مقام ریاست جمهوری ؛ امیدها را برای تعیین نخست وزیر به عنوان عالی ترین مقام اجرایی پررنگ کرده است.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران-عراق در تشریح وضعیت سیاسی عراق در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: «معرفی حیدرالعبادی برای سمت نخست وزیری و تشکیل کابینه دولت عراق ، گام مثبت برای ایجاد وحدت ملی و ایجاد آرامش سیاسی است.»

ناصر سودانی گفت: «انتظار می رفت نخست وزیر سابق به دلیلی برتری چشم گیر به عنوان نخست وزیر پیشنهادی مطرح شود اما برای رفع هرگونه بهانه تراشی که معمولا در عرصه سیاسی به وفور دیده می شود ، نوری مالکی کنار گذاشته شد.»

در طول مجادله سیاسی بغداد،احزاب سیاسی عراق با اذعان به این که پست نخست وزیری متعلق به ائتلاف دولت قانون با95 کرسی در پارلمان به دلیل احراز اکثریت کرسی ها است، خواهان فردی به جز نوری مالکی بودند اما به دلیل پافشاری نوری مالکی در نهایت با شکل گیری ائتلاف های جدید ، ائتلاف ملی عراق حائز اکثریت کرسی ها در پارلمان شد و بدین ترتیب حیدرالعبادی به عنوان نخست وزیر معرفی شد.

ناصر سودانی که اعتقاد به ایجاد فضای مناسب در عراق دارد،گفت: « حکم صادر شده توسط فواد معصوم،رئیس جمهوری عراق را اکثر احزاب عراق توسط احزاب شیعه ، سنی و کرد تایید کرده اند و سیاستمداران عراقی باید به آن تمکین کنند.»

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات تروریستی داعش در قتل و کشتار مردم عراق گفت: «طیف های سیاسی عراق باید با انسجام و همدلی دولت جدید عراق را تشکیل و اعضای آن را یاری کنند تا جبهه متحد و قدرتمندی در مقابل تروریست های تکفیری ایجاد شود. »

موضوعی که در معرفی نخست وزیر جدید نباید مغفول بماند این است که علی رقم همه مسائل مطرح شده هواداران نوری مالکی توانستند تعداد زیادی از کرسی های پارلمان را تصاحب کنند. رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران-عراق در تشریح عملکرد نوری مالکی گفت: « نخست وزیر سابق نقاط مثبت بسیاری داشت  و برجسته ترین آن عدم سازش با جریان های انحرافی و بدخواه عراقی است. نوری مالکی در دوران زمامداری قدرت با قاطعیت مقابله هرگونه زیاده خواهی ایستاد  و البته به این موضوع بسنده نکرد و با گروه های تروریستی در داخل خاک عراق به نوعی وارد نبرد شد.»

وی ادامه داد:«نخست وزیر پیشین عراق در مسائل منطقه ای نیز موفق بود و در مساله سوریه به خوبی عمل کرد. وی همچنین در مدیریت امنیتی خروج نیروهای آمریکایی اقدامات موثری از خود نشان دارد.»

نوری مالکی روز گذشته با ادبیاتی تند از فواد معصوم و حکم وی برای نخست وزیری حیدرالعبادی انتقاد کرد و برخی منابع مدعی استقرار نیروهای نظامی در اماکن حساس شده اند. هم راستا با این اتفاقات رسانه های ضد شیعی و وابسته به آل سعود نیز هجمه وسیعی را علیه وجه نخست وزیر سابق آغاز کرده اند تا برای موجه جلوه دادن اقدامات خود در گذشته وی را تخریب کنند.

سودانی گفت: « امروز از آقای مالکی انتظار این است که به رای رئیس جمهوری برای احراز نخست وزیری توسط حیدرالعبادی تمکین کند. ایشان که خود مدیریت بحران های سختی را در عراق بر عهده داشته اند،بهتر از هر شخص دیگری عمق بحران امروز عراق را می تواند درک کند. امروز عراق نیاز به خروج از رکود و کمای سیاسی دارد که با تدبیر اندیشی نخست وزیر سابق نام وی در تاریخ عراق ماندگار خواهد شد.»

این نماینده مجلس البته همچنین در مورد نقش پررنگ جریان های شیعه متذکر شد و گفت:« مرجعیت شیعه و احزاب مختلف شیعه در حفظ امنیت و مواجه با بحران به وجود آمده نقش به سزایی داشته باشند. البته اگرچه نظرمجعیت به صورت شفاف بیان نشده است اما با توجه به اجماع نظر احزاب شیعه مبنی بر حمایت از نخست وزیر جید عراق قابل پیش بینی است.»

بی شک اتحاد و یکپارچگی عراق موضوعی است که باید همه احزاب و شخصیت های سیاسی آن را دنبال کنند. در فضای تخریب و تهاجم داعش که در نتیجه آن مردم این کشور سلاخی می شود کوچک ترین خطا غیر قابل پذیرش است.

 

نخست وزیر جدید کیست؟

حیدرالعبادی، فرزند جواد العبادی از پزشکان معروف و مدیر بیمارستان بیماری های روانی الجمله در بغداد و نیز بازرس کل وزارت بهداشت عراق است که در سال 1979 همراه 41 پزشک دیگر به علت مخالفت با رژیم بعث عراق مجبور به بازنشستگی شد و در لندن درگذشت و به علت جلوگیری رژیم بعث از دفن مخالفان خود در عراق ، در لندن دفن شد.

وی در سال 1975 از دانشکده فنی دانشگاه بغداد در رشته مهندسی برق مدرک لیسانس خود را گرفت و در سال 1981 با هزینه شخصی خود در رشته دکترای مهندسی الکترونیک و برق از دانشگاه منچستر انگلیس فارغ التحصیل شد.

العبادی در علوم قرآنی نیز سابقه تدریس دارد و کتابی با عنوان «المختصر فی علوم القرآن» به چاپ رسانده است.

وی در زمینه «موضع اسلام درباره دموکراسی» ، «مفهوم امت واحده» و «تعصب» نیز تحقیقاتی انجام داده است.وی همچنین تحقیقاتی به زبان انگلیسی در زمینه تفسیر قرآن و آیات الاحکام و ... دارد.

العبادی سمت مسئول دفتر سیاسی و سخنگوی رسمی حزب «الدعوه الاسلامیه» را که از سال 1967 عضو آن است برعهده دارد.

وی حضوری چشم گیر در مخالفت با نظام صدام حسین رئیس جمهور سابق عراق داشت و از این مسئله به شدت رنج برد چرا که در سال 1983 به دستور رئیس اطلاعات عراق به اتهام «فعالیت خصمانه» بر ضد نظام گذرنامه وی باطل شد.دو تن از برادران العبادی در سال 1980 به اتهام عضویت در حزب الدعوه بازداشت و اعدام شدند.

در سال 1981 نیز یکی دیگر از برادران وی که در سال دوم رشته پزشکی تحصیل می کرد بازداشت شد و بههمین اتهام 10 سال در زندان به سر برد.

العبادی چند سمت سیاسی داشت و در سال 2003 به عنوان وزیر ارتباطات عراق وارد دولت شد. وی در سال 2005 مشاور نخست وزیر عراق شد و مسئولیت چند موضوع را برعهده گرفت و از جمله به عنوان هماهنگ کننده کل شهر تلعفر برای نجات آنها از القاعده و تروریستهای تکفیری منصوب شد.

وی مسئولیت هماهنگی در سازمان ملل متحد درباره مهاجران عراقی در زمان اقدامات تروریستی را که عراق همچنان از آن رنج می برد ، برعهده داشت.

العبادی در سال 2006 به عنوان نماینده اولین دوره مجلس نمایندگان قانون اساسی در عراق انتخاب شد.حیدر العبادی در سال 1952 در بغداد متولد شد و در این شهر بزرگ شد.

حیدر العبادی سه فرزند دارد.

پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet