خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1393/05/21 16:13:32
سرویس سیاسی
لاریجانی:

مذاکرات هسته ای باید برای طرفین اطمینان بخش باشد/ نقش دیپلماسی در حوزه اقتصاد پررنگ شود

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نوسانات شدید اقتصادی کنترل شده است گفت: کنترل تورم و ایجاد ثبات در بازار مسکن و ارز ناشی از آن است که برای انجام این اقدامات تدابیر مطلوبی اتخاذ شده است.
مذاکرات هسته ای باید برای طرفین اطمینان بخش باشد/ نقش دیپلماسی در حوزه اقتصاد پررنگ شود رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نوسانات شدید اقتصادی کنترل شده است گفت: کنترل تورم و ایجاد ثبات در بازار مسکن و ارز ناشی از آن است که برای انجام این اقدامات تدابیر مطلوبی اتخاذ شده است. https://cdn.icana.ir/d/019/76451.jpg مذاکرات,هسته,ای,باید,برای,طرفین,اطمینان,بخش,باشد/,نقش,دیپلماسی,در,حوزه,اقتصاد,پررنگ,شود Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با ابراز خرسندی از حضور در این همایش در آغاز گفت: ابتدا از وزیر امور خارجه و دستگاه دیپلماسی کشور به دلیل تلاش های ارزشمندی که در مسائل منطقه ای و هسته ای داشتند تشکر می کنم.

وی در مزاح با وزیر خارجه نیز گفت: آقای ظریف به صورت حرفه ای و منبری مذاکرات را انجام می دهند که خدا عاقبت خانم اشتون را به خیر کند!

لاریجانی ادامه داد: وزارت خارجه به  عنوان وزارت خانه استراتژیک نقش مهمی را در شرایط بین المللی ایفا می کند بنابراین در حوزه هایی مانند اقتصاد باید تعریف دقیق تری در حوزه دیپلماسی ارائه کرد.

رئیس نهاد قانون گذاری تصریح کرد: از بعد سیاست داخلی همگرایی های کشور بیشتر شده و رابطه بین سه قوه منظم تر و سنجیده تر شده که این آورده مطلوبی است. البته در کشوری که دموکراسی وجود دارد طبیعی است آرا متفاوتی نیز وجود داشته باشد.

لاریجانی با بیان اینکه در بعد سیاسی آرامش کشور بیشتر شده است، گفت: باید از آرامش ایجاد شده صیانت کرد به دلیلی که در شرایط پرتنش، کشور پیشرفت نمی کند.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط داغ منطقه ای و نابسامانی های اقتصادی باید از مسائل فرعی گذشت و نگذاشت که برخی از مطالب مطرح شده به همگرایی ها صدمه بزند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: باید اولویت مسائل اقتصادی دسته بندی شود و اجازه نداد که به این موضوعات نگاه سیاسی شود، در سیاست داخلی روند اجماع داخلی همگرایی است.

لاریجانی گفت: در برخی امور اقتصادی پیشرفت کرده ایم و در بخشی نیز نقایصی وجود داشته اما در کل روند کشور به سمت اصلاح اقتصادی است بنابراین باید مراقبت کرد دچار چالش نشویم.

رئیس نهاد قانونگذاری افزود: سیاست های دولت و مجلس در جهت مهار شتاب تورم بوده و در موضوع اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها نیز تورم مهار شد به دلیل اینکه بی انضباطی های قبلی در اجرای گام دوم هدفمندی وجود نداشت.

وی افزود: در موضوع پرداخت یارانه ها نگرانی دولت کم شده به دلیل اینکه منابع دولت با میزان پرداخت نقدی یارانه ها نزدیک شده است البته هنوز عدم تعادل وجود دارد که باید این موضوع رفع شود.

لاریجانی درباره پیشرفت ها در حوزه سلامت نیز گفت: بخشی از مالیات بر ارزش افزوده به حوزه سلامت اختصاص یافته و بخشی از منابع حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها نیز برای بهبود وضع سلامت و پیشرفت بیمارستان ها صرف خواهد شد.

رئیس نهاد قانونگذاری افزود: وضع اقتصادی کشور تا حدی قابل پیش بینی شده و نوسانات شدید اقتصادی کنترل شده است که می توان در این زمینه به ثبات نرخ ارز و مسکن اشاره کرد.

وی افزود: ثبات در بازار ارز ناشی از آن است که برای انجام این مهم فکری شده است البته باید پذیرفت در زمینه رکود در بازار عملکرد مناسبی وجود نداشته است مخصوصا بانکها در این زمینه همکاری لازم را نداشته اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره خروج از رکود اقتصادی گفت: در بودجه سال 93 حدود 1000 میلیارد منابع برای خروج از رکود در نظر گرفته شده است که با توجه به این منابع وزارت نفت می تواند علاوه بر ساماندهی بهبود مصرف در زمینه های سرمایه گذاری و صنعت نفت نیز اقدامات لازم را انجام دهد.

وی ادامه داد: از منابع صندوق توسعه ملی برای رونق بخش کشاورزی و صنعت منابعی به صورت ریالی و ارزی در نظر گرفته شده که نتیجه آن خروج از رکود اقتصادی است بنابراین از لحاظ قانونی مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

لاریجانی ادامه داد: دولت لایحه خروج از رکود را با توجه به موضوع اقتصاد مقاومتی ارائه کرده که حتما مجلس این موضوع را پیگیری می کند.

وی افزود: کشور بیشتر در زمینه اجرایی با مشکلات روبرو است و در مسئله خروج از رکود بانکها باید نقش بیشتری ایفا کنند.

رئیس نهاد قانونگذاری افزود: در حوزه بودجه ای عدم تعادل هایی و جود دارد که به طور مثال در 7 الی 8 سال گذشته میزان بودجه جاری کشور از 65 درصد کل بودجه به 85 درصد افزایش یافته که این موضوع باعث می شود قدرت مانور در مسائل اقتصادی تنها 15 درصد باشد، به دلیل دولتی بودن اقتصاد کشور سیاست های اصل 44 قانون اساسی به درستی اجرا نشد و با توجه به وضعیت نیمچه دولتی در مسائل اقتصادی نمی توان به پیشرفت مطلوب دست یافت.

لاریجانی با بیان اینکه مسئله خروج از رکود بسیار مهم است ادامه داد:  دولت و مجلس برای خروج از رکود اتفاق نظر دارد و این موضوع را پیگیری می کند.

وی افزود: مسئله کمبود آب کشور بسیار مهم است و در حال بیشتر به بیش از 6 هزار روستای کشور با تانکر آبرسانی می شود این موضوعات باعث شده 8 میلیارد دلار سرمایه گذاری در زمینه کنترل آبفای کشور در نظر گرفته شود و همچنین تدابیری برای رفع کمبود آب به روستاهای کشور نیز در نظر گرفته شده است که البته انجام این مهم در سایه مساعدت های مقام معظم رهبری است.

لاریجانی افزود: در مسائل ساختار اجرایی کشور با  دو موضوع روبرو هستیم یکی فربه شدن بخش های اجرایی است که علی رغم سیاست های کلی بوده و باعث شده حجم نیروی انسانی دولتی افزایش یابد. بنابراین باید  دولت چابک شود تا منابع کمتری صرف امور جاری شود.

وی افزود: برخی مقررات وجود دارد که باعث شده برای انجام یک کار تولیدی به 200 روز کاری نیاز باشد این درحالی است که در برخی کشورها با 25 روز می توانند کار تولیدی را شروع کنند، موضوعات مذکور باعث شده جذب سرمایه گذاری در کشور با چالش روبرو شود.

لاریجانی گفت: برای ایجاد تالار گفتگو بین بخش خصوصی و دولت بودجه در نظر گرفته شده است البته باید مقررات زائد نیز در زمینه توسعه تولید رفع شود.

وی با بیان اینکه در کشور نرخ بیکاری 14 تا 15 درصد است گفت: مسئله بیکاری عوارض اجتماعی در پی دارد بنابراین باید با خروج از رکود زمینه اشتغال زایی را فراهم کرد، سیاست های اقتصاد مقاومتی که در مجمع تشخیص مصلحت نظام آماده شده  و رهبر معظم انقلاب نیز آنرا تائید کرده سیاست های سنجیده ای برای امروز و  آینده کشور است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در بعد فراورده های نوین علمی نیز کارهای خوبی در زمینه تاسیس شرکت های دانش بنیان انجام شده اما در کل باید با سامان دادن این امور و اتصال دانشگاه به تولید و صنعت زمینه رشد اقتصادی را فراهم کرد.

وی افزود: به دلیل اینکه اقتصاد کشور دولتی است رقابت در اقتصاد خیلی وجود ندارد و بخش دولتی نیز به سراغ دانشگاه نمی رود البته در جلسات مجلس راههایی در نظر گرفته شده تا با ارائه معافیت های مالیاتی و حل مسائل بیمه ای مشکلات حل شود.

وی در زمینه امنیت داخلی گفت: موضوعاتی مانند سرقت مسلحانه و تجاوز به عنف نباید در جامعه اسلامی رخ دهد و قوه قضائیه در این زمینه تمهیداتی اندیشیده وباید بیش از پیش این تمهیدات اجرایی شود.

رئیس مجلس افزود: برخی تحرکات جزئی داخلی وجود دارد که قابل حل است، در زمینه مواد مخدر نیز در مجمع تشخیص مصلحت نظام تدابیری اتخاذ شده است.

لاریجانی درباره سیاست خارجی گفت: در بعد سیاست خارجی با چالش های مختلفی روبرو بوده ایم مانند مسائل هسته ای، منطقه ای و برخی رقابت ها که در موضوع مدیریت جهانی ایجاد شده که باید به این مسائل رسیدگی شود.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران همیشه مذاکرات هسته ای را به صورت جدی دنبال کرده که البته از وزارت خارجه برای انجام مذاکرات تشکر می کنم می توان گفت گام اولیه در مذاکرات هسته ای خوب بوده و به نوعی مسکن است اما مهم مذاکرات بعدی بوده منطق ایران در غنی سازی روشن بوده و از عقلانیت برخوردار است.

رئیس نهاد قانونگذاری ادامه داد: در موضوع غنی سازی و آب سنگین اراک نباید 1+5 به دنبال بهانه جویی باشد ایران اطمینان لازم را در زمینه پسماند فراهم می کند اما آنها نباید تحقیق و تفحص در امور صلح آمیز را محدود کنند.

لاریجانی افزود: حساسیت 1+5 در مسئله فردو برای ما ابهام دارد با وجود اینکه ما جلوی نظارت های آژانس را نگرفته ایم اما آنها حساسیت دارند که البته این حساسیت ابهام ایجاد می کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: درباره زمان مذاکرات نیز منطق ایران روشن است اگر 1+5 در مذاکرات جدی باشد مسئله هسته ای در زمان کمی قابل سامان است غربی ها اگر اصرار به طولانی شدن مذاکرات دارند ایران نیز مختصر عقلی دارد که براساس آن عمل می کند، مذاکرات باید برای طرفین اطمینان بخش باشد.

رئیس نهاد قانونگذاری افزود: قفل شدن مسئله هسته ای امکان ورود به مسائل دیگر را سخت می کند.

لاریجانی گفت: نتیجه سلطه گری غربی ها در منطقه این بوده که مردم بیشتر به دنبال هویت اسلامی و دموکراسی باشند البته آنها می خواهند در جوامع اسلامی اختلاف ایجاد کنند.

وی افزود: یکی از اشکال های اختلافات فرقه ای این است که این موضوع به رفتار مسلحانه منجر شده است البته نقش خارجی ها مشخص است اما نمی توان گفت تمام اختلافات نیز ناشی از دخالت غربی ها است.

لاریجانی گفت: سلفی گری به عنوان یک فکر در دهه های قبلی وجود داشته که البته اگر این موضوع با حرکت تروریستی همراه شود خطرناک است و متأسفانه برخی کشورها به این مسئله دامن می زنند.

وی گفت: همان طور که به مسئله هسته ای توجه می شود باید به تئوری وحدت اسلامی که امام راحل تأکید داشتند نیز توجه شود و دوستانی که در نمایندگی های ایران در خارج از کشور هستند باید از تمامی ظرفیت های خود مثل رسانه استفاده کنند تا فضای غبارآلود فعلی تغییر کند.

رئیس نهاد قانونگذری با بیان اینکه برخورد تاکتیکی با تروریسم خطای استراتژیک است ادامه داد: آقای اوباما نگران کردها شده این در حالی است که در سوریه بسیاری از مردم مسیحی، علوی و کرد کشته شدند و او سکوت کرد که این نشان از تاکتیکی دوگانه در برخورد با مسائل است.

رئیس نهاد قانونگذاری گفت: مسائل عراق به دلیل همسایگی برای ما مهم است باید توجه داشت وجود گروه تندرو داعش و همچنین اختلافات سیاسی عراق در مسائل این کشور تأثیرگذار بوده این مسائل باعث شد که ایران به این کشور کمک کند البته اقدام آیت الله سیستانی نیز در موضوع عراق بسیار تأثیرگذار بوده است.

وی افزود: در عراق رئیس مجلس و رئیس جمهور انتخاب شده اند و روز گذشته نیز از سوی شیعیان عراق شخصی برای نخست وزیری معرفی شد  که این کار می تواند به ثبات در عراق منتهی شود.

لاریجانی تصریح کرد: در حوزه دیپلماتیک باید اولویت کاری مشخص شود و این سخن رئیس جمهور مبنی بر اینکه باید نقش دیپلماسی در حوزه اقتصاد پر رنگ شود را تأیید می کنم.

وی گفت: روابط با کشورهای همسایه و اسلامی مطلوب است البته باید روابط با چین و روسیه افزایش یابد تا در حوزه بین الملل نظم ایجاد شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: با برخی از کشورهای اتحادیه اروپا روابط قوی داشته ایم و در ادامه نیز علاقمند به ایجاد روابط نیز هستیم البته در بخش های مختلف باید بسترهای دیپلماتیک تعریف شود و نباید فراموش کرد امکانات متفاوتی در ایران وجود دارد که باعث شده قدرت مانور ایران در عرصه بین المللی زیاد شود.

وی با بیان اینکه برای ارتباطات بین المللی باید برنامه ریزی کرد یادآور شد: در مجموع مجلس از مذاکرات هسته ای حمایت می کند البته از چارچوب های لازم نیز در این موضوع باید مراقبت شود.

در ابتدای این مراسم محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ضمن خیر مقدم به رئیس مجلس شورای اسلامی و هیات همراه گفت : رابطه دولت و مجلس با پیروی از دستورات مقام معظم رهبری صمیمی و جدی بوده است که نقش رئیس مجلس و رئیس جمهوری در این خصوص برجسته بوده است.

وی با اشاره به سوابق دکتر علی لاریجانی در شورای عالی امنیت ملی و ریاست سازمان صدا و سیما ، گفت : رهنمودهای وی می تواند در عرصه سیاست خارجی راهگشا باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet