خبرگزاری خانه ملت

عید سعید غدیرخم
1393/05/21 18:59:26
سرویس سیاسی
دکتر علی لاریجانی در نشست کمیسیون تدوین آیین نامه و روسای کمیسیون های تخصصی مطرح کرد:

اصلاح روند رسیدگی به طرح ها و لوایح در آیین نامه کار قوه مقننه را سرعت و دقت می بخشد

نشست بررسی راهکارهای کارآمد تر کردن مجلس با حضور رییس و اعضای هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ‏اعضای کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی و روسای برخی کمیسیون های تخصصی مجلس و برخی نمایندگان مجلس به منظور بررسی پیشنهاد کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی برای اصلاح روند رسیدگی به طرح ها و لوایح ظهر امروز برگزار شد.
اصلاح روند رسیدگی به طرح ها و لوایح در آیین نامه کار قوه مقننه را سرعت و دقت می بخشد نشست بررسی راهکارهای کارآمد تر کردن مجلس با حضور رییس و اعضای هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ‏اعضای کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی و روسای برخی کمیسیون های تخصصی مجلس و برخی نمایندگان مجلس به منظور بررسی پیشنهاد کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی برای اصلاح روند رسیدگی به طرح ها و لوایح ظهر امروز برگزار شد. https://cdn.icana.ir/d/019/76404.jpg اصلاح,روند,رسیدگی,به,طرح,ها,و,لوایح,در,آیین,نامه,کار,قوه,مقننه,را,سرعت,و,دقت,می,بخشد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، ظهر امروز – سه شنبه 21 مرداد- نشست مشترک رئیس مجلس و تعدادی از نمایندگان در رابطه با نحوه بررسی طرح‌ها و لوایح در مجلس برگزار و در این نشست نمایندگان ارائه دهنده پیشنهاد اصلاح نحوه رسیدگی به طرح ها و لوایح در مجلس باحضور اعضای کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به ادای توضیحاتی در این خصوص پرداختند.

 در این جلسه اعضای کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس به عنوان پیشنهاد دهندگان این طرح به دنبال وجود محدودیت‌ها در بررسی طرح‌ها و لوایح تعدادی از نمایندگان مجلس که دارای سابقه بیشتر کاری بودند پیشنهاداتی را به منظور ایجاد تغییرات در این حوزه مطرح کردند .

در این جلسه طراحان این طرح پیشنهاد کردند تا در بررسی محتوای طرح‌ها و لوایح از ظرفیت مرکز پژوهش‌های مجلس بیشتر استفاده شود و به گونه‌ای عمل شود که از ظرفیت مراکز علمی، پژوهشی، دانشگاهی و حوزوی و سایر مراکز تخصصی که می‌تواند در طرح‌ها و لوایح مختلف اظهارنظر کنند با محوریت مرکز پژوهش‌ها بهره گرفته شود.

علاوه بر این ریاست و اعضای کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی پیشنهاد دادند که زمانی کهطرح یا لایحه‌ای در کمیسیون به تصویب می‌رسد کلیات در آن در صحن علنی مجلس مورد توافق باشد و در مواردی که مورد اختلاف نمایندگان است مباحث انجام شود.

 

کاتب: اصلاح نحوه رسیدگی به لوایح و طرح ها در مجلس اختیارات نمایندگان برای ارائه پیشنهادات را افزایش می دهد

 

غلامرضا کاتب نایب رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی در این جلسه گفت: در ماده 145 آیین نامه داخلی مجلس تغییراتی شکل می گیرد. به طور مثال در آیین نامه فعلی 10 روز فرصت بوده است که کمیسیون های فرعی پیشنهادات خود را مطرح کنند که در اصلاح جدید این موضوع به یک ماه تمدید شده است.

 

نماینده گرمسار در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: در این اصلاح 3 تبصره به ماده 145 آیین نامه داخلی اضافه می شود.

 

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی همچنین تأکید کرد: علاوه بر این کارگروهی در مرکز پژوهش ها تشکیل و نظارت کارشناسی خود را اعمال می کند.

 

وی تصریح کرد: تا به امروز هر پیشنهادی از جانب نماینده در کمیسیون تخصصی طرح شود چه دفاع از جانب نماینده صورت گیرد و چه صورت نگیرد این پیشنهاد چاپ می شد اما با پیشنهاد جدید سیکل تغییر می کند.

 

کاتب در تشریح این تغییر گفت: با اصلاح صورت گرفته در مرحله اول نماینده در کارگروه پیشنهاد می دهد و در صورتی که در کارگروه پیشنهاد وی را تصویب کرد، پیشنهاد وی چاپ نمی شود و فرد باید دوباره در کمیسیون اصلی پیشنهاد بدهد.

 

وی تصریح کرد: با این کار دو شوری بودن موضوعات حذف می شود.

 

نایب رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس گفت: با این پیشنهاد اصلاحات کلی در رسیدگی به طرح ها و لوایح رخ می دهد.

 

عبداللهی: بیش از 80 درصد طرح ها و لوایح مجلس در شرایط فعلی استفساریه و اصلاحیه است

 

رضا عبداللهی نماینده مردم ماهنشان در ادامه این جلسه گفت: قانون گذاری ما پرهزینه، وقت گیر و ناکارآمد است و جای تأسف است که بیش از 80 درصد طرح ها و لوایح ما یا اصلاحیه است یا استفساریه که این موضوع فقدان کار کارشناسی را نشان می دهد.

 

این نماینده مردم در مجلس نهم همچنین تصریح کرد: باید از ظرفیت مرکز پژوهش ها استفاده شود و در امور مختلف از افراد صاحب صلاحیت استفاده شود به این معنی که از کارشناسان و متخصصان هر حوزه برای امور استفاده و البته تصمیم نهایی با کمیسیون باشد.

 

وی با بیان این که مجلس در حال حاضر در سال 90 جلسه علنی و 60 جلسه کمیسیون مبنی بر 120 ساعت دارد، گفت: در صورت اعمال اصلاحات این پیشنهاد کار یک سال مجلس در حال حاضر به 20 روز کاهش می یابد.

 

عبداللهی به عنوان یکی از نمایندگان پیشنهاد دهنده این طرح گفت: این اصلاح مجلس را مطابق فرمایش رهبری کارآمد می کند.

 

وی تصریح کرد: با این پیشنهاد در بررسی محتوای طرح ها و لوایح از ظرفیت مرکز پژوهش های مجلس استفاده بیشتری می شود.

 

عبداللهی در خاتمه تصریح کرد: در شرایط فعلی روز اول که پیشنهادی درکمیسیون مطرح می شود بعضا طرح به طور کلی دگرگون می شود و از اساس پیشنهاد نماینده از بین می رود اما با اصلاح پیشنهادی نه تنها این حق محفوظ است بلکه نماینده بعد از کار نهایی کمیسیون یک هفته مهلت دارد تا پیشنهادهای خود را ارائه می دهد.

 

 

توکلی: مرکز پژوهش ها نباید به کارپرداز تنزل یابد

 

احمد توکلی به عنوان مخالف با این طرح اصلاح در این جلسه گفت: اصلاح تشکیل مرکز پژوهش های مجلس بر مبنای قانون عقل مجلس است اما در این طرح مرکز پژوهش ها به کارپرداز تبدیل شده و نگرانی این مسأله است که از خاصیت بیافتد.

 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: اگر مسئولیت کنترل شورای پژوهشی با مرکز پژوهش ها باشد، خط جهت گیری حکومت با نظرات رهبری تنظیم می شود.

 

فولادگر: اصلاح آیین نامه فعلی مجلس برای رفع نظرات مغایر کمیسیون ها الزامی است

 

حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون اصل 44 قانون اساسی گفت: در حال حاضر بعضی تعارضاتی در ارائه نظرات کارشناسان مرکز پژوهش ها طرح می شود به این شرح که یک کارشناس از مرکز پژوهش ها با یک حیطه تخصصی به یک کمیسیون آمده و نظراتی ارائه می دهد و در همان طرح یا لایحه کارشناس دیگری در حوزه دیگر آن قانون نیز در کمیسیون دیگری حاضر و نظر مغایر با نظر کارشناس اول می دهد.

 

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: حسن این اصلاحیه این است که این دست از تعارضات پیش نمی آید و حتی اختلاف نظرهای کمیسیون ها نیز با هم رفع می شود.

 

باهنر: فن قانون نویسی باید به دست کاردان داده شود

 

محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه این جلسه گفت: در طول 25 سال بعد از انقلاب از نظر حجم قوانین 3 برابر قبل از انقلاب قانون تصویب شده است.

 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: در این اصلاحیه تمرکز بر این است که نماینده مجلس تمهیدات لازم را اندیشیده، تصمیمات لازم را بگیرد اما قانون نویسی را ممکن است به خوبی نتواند از واژه ها استفاده درست کند.

 

باهنر تصریح کرد: یکی از محتواهای اصلاحی این طرح این است که نوشتن قانون را به دست کارشناس داده و نماینده تمهیدی می اندیشد و جهت می دهد.

 

عضو کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: با این اصلاح بعد از اتمام گزارش کمیسیون یک هفته به نماینده وقت داده می شود تا پیشنهادات خود را ارائه کند و از این حیث حق نماینده به خوبی حفظ می شود.

 

باهنر همچنین تأکید کرد: با این اصلاح براساس تجربه بیش از سی سال کاری که کرده ایم، کیفیت کار کارشناسی افزایش می یابد.

 

حداد عادل: تشریح نیت طرح اصلاح روند رسیدگی به طرح ها و لوایح مجلس در کمیسیون ها پیش از طرح آن در صحن الزامی است

 

غلامعلی حداد عادل، رئیس سابق مجلس و عضو کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: تغییر اساسی در ساز و کار مجلس نیازمند تدبیر است که باید برای حصول نتیجه بهتر اتخاذ شود.

 

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: بهتر است 5 نفر از نمایندگانی که به این طرح تسلط دارند، به کمیسیون ها رفته و پیش از ارائه این طرح به صحن باید مسائل را در کمیسیون ها به روشنی برای نمایندگان شرح داد.

 

عضو کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس تشریح کرد: علاوه بر این بدون تشریح این طرح در کمیسیون ها پیش از طرح آن در صحن، هیأت رئیسه با فشار جدی روبرو می شود

 

قاضی پور:اصلاح نحوه رسیدگی به طرح ها و لوایح به شیوه پیشنهادی اختیارات نمایندگان را کاهش می دهد

 

نادر قاضی پور ، عضو کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: شاه بیت ایناصلاحیه کاهش اختیارات نماینده است و من مطمئن هستم این اصلاحیه در صحن علنی مجلس نیز رای نمی آورد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: نظارت مجلس باید بهتر از این مساله باشد اما در حد قابل قبولی نیست.

قاضی پور هم چنین تصریح کرد: زمانی که مجلس ایران با نمایندگان دیگر کشورهای جهان مقایسه می شود باید میزان اختیارات نمایندگان مجلس ایران نیز مطابق با میران اختیارات نمایندگان جهان باشد.

 

فرهنگی: تغییر و اصلاح طرح ها بعد از بررسی آنها در دستور کار کمیسیون های مجلس خلاف آیین نامه است

 

محمدحسین فرهنگی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه تأکید کرد: براساس آیین نامه داخلی مجلس اصلاح گزارش کمیسیون پس از بررسی آن در جلسه کمیسیون ممکن نیست و با توجه به اینکه این طرح چند هفته است که در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس بررسی می شود اصلاح آن و لحاظ کردن موارد مطرح شده توسط دوستان در شرایط فعلی ممکن نیست.

 

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب گفت: تنها اقدام ممکن این است که ابتدا کلیت طرح در صحن بررسی و بعد از آن برای اعمال موارد اصلاحی مجددا وارد دستور کار کمیسیون شود.

 

زارعی: نمودار و الگوریتم چگونگی تغییر آیین نامه با اصلاح روند رسیدگی به طرح ها و لوایح به نمایندگان ارائه شود

 

علی اصغر زارعی، عضو کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلسنیزدر این جلسه با بیان اینکه آیین نامه داخلی مجلس مبنای نوشتاری دارد گفت: اگر ممکن بود فرایند اصلاح که در این طرح پیشنهاد شده به صورت نمودار ارائه می شد بسیار قابل فهم تر و بررسی آن نیز راحت تر بود.

 

وی تصریح کرد: اگر ممکن باشد وضع موجود در مورد بررسی طرح ها و لوایح و وضعیت آنها با طرح پیشنهادی به صورت الگوریتم نمایش داده و در اختیار نمایندگان قرار گیرد بررسی آن بسیار بهتر انجام می گیرد.

 

عضو کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس تأکید کرد: در حال حاضر هر کمیسیونی خود را متکفل یک طرح یا لایحه می داند در صورتی که تمامی کمیسیون ها باید در برابر یک طرح یا لایحه مشارکت داشته باشند فلذا این مسئله نیز در روند اصلاح باید مورد توجه قرار گیرد.

 

مفتح: رای گیری در مورد مواد بدون پیشنهاد به صورت یکجا و جمعی درست نیست

 

محمدمهدی مفتح، عضو کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس نیز در این جلسه تصریح کرد: به نظر می رسد موادی که بر روی آنها هیچ گونه پیشنهادی نیز اعمال نمی شود باید تک تک طرح و مورد رأی گیری قرار گیرد که با این اقدام فرهنگ آشنایی با قانون در جامعه افزایش می یابد.

 

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: رأی گیری تمامی مواد به صورت یک جا کار درستی نیست و ممکن است منجر به این شود که تعداد زیادی از مواد یک طرح یا لایحه به دلیل این شیوه رأی گیری بدون رأی حذف شود.

 

دکتر علی لاریجانی: اصلاح روند رسیدگی به طرح ها و لوایح دقت و سرعت کار مجلس را افزایش می دهد

 

دکتر علی لاریجانی،رییس مجلس شورای اسلامی نیز در خاتمه این جلسه بعد از استماع نظرات و اظهارات نمایندگان حاضر در این جلسه گفت: چند سالی است که بر روی این اصلاحیه کار شده است و از زمان مجلس هشتم این طرح چکش کاری شده است.

 

لاریجانی با اشاره به دغدغه های احمد توکلی و نادر قاضی پور در خصوص کاهش اختیارات نمایندگان در این اصلاحیه تصریح کرد: تصور می کنم در حال حاضر حق نمایندگان ضایع می شود چرا که در حال حاضر بسیاری از پیشنهادات نمایندگان در زمان بررسی در کمیسیون حذف می شود اما با این اصلاح بعد از تکمیل بررسی گزارش و طرح و لایحه در کمیسیون باز هم امکان ارائه پیشنهاد برای نمایندگان محفوظ است.

 

وی تاکید کرد:علاوه بر این  در طرح هایی که حجم بالایی دارند بعضا اواخر طرح مورد رسیدگی دقیق از جانب نمایندگان قرار نمی گیرد و این نقیصه نیز با این اصلاحیه رفع می شود.

 

رییس مجلس شورای اسلامی در خصوص  اظهارات احمد توکلی در مورد اهمیت حفظ جایگاه مرکز پژوهش ها گفت: مرکز پژوهش ها جایگاه مهمی دارد اما باید توجه کرد که تمامی صاحب نظران در این مرکز نیستند علاوه بر این که با این اصلاح هم هم چنان مرکز پژوهش ها نظر مشورتی خود را در مورد طرح ها و لوایح خواهد داد.

لاریجانی هم چنین با اشاره به اظهارات دکترغلامعلی حداد عادل مبنی طرح این مساله در کمیسیون ها پیش از بررسی و طرح آن در صحن برای تشریح موضوع برای نمایندگان گفت: این کار خوبی است اما می توانیم به جای این کار جلسه غیر علنی یکساعته در نظر گرفته و کلیات مساله در این جلسه برای نمایندگان تشریح شود.

وی با بیان این که کلیت طرح اصلاح روند رسیدگی به طرح ها و لوایح مجلس برای بهبود کار قوه مقننه خوب است، گفت: این مساله نیازمند دو سوم رای در صحن مجلس نیز است که تصور می کنم با این اصلاح سرعت و دقت رسیدگی به امور در مجلس افزایش می یابد.

رییس مجلس شورای اسلامی در پایان خواستار ارائه نظرات و پیشنهادات حاضر در این نشست به عزت الله یوسفیان ملا، رییس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی شد.

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet