خبرگزاری خانه ملت

ولادت امام موسی کاظم (ع)
1393/05/22 10:26:35
سرویس اقتصادی
پورابراهیمی:

قدرت وام دهی بانکها در مقایسه با سال 91 به یک سوم کاهش یافته است/ ضرورت افزایش سه برابری سرمایه بانک‌ها

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:‌ قدرت وام دهی بانک‌ها به خاطر شوک ارزی سال ۹۱ به یک سوم کاهش یافته است از این رو برای رسیدن به قدرت وام دهی سال ۹۱ باید افزایش سرمایه را سه برابر کنیم.
قدرت وام دهی بانکها در مقایسه با سال 91 به یک سوم کاهش یافته است/ ضرورت افزایش سه برابری سرمایه بانک‌ها عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:‌ قدرت وام دهی بانک‌ها به خاطر شوک ارزی سال 91 به یک سوم کاهش یافته است از این رو برای رسیدن به قدرت وام دهی سال 91 باید افزایش سرمایه را سه برابر کنیم. https://cdn.icana.ir/d/019/51930.jpg قدرت,وام,دهی,بانکها,در,مقایسه,با,سال,91,به,یک,سوم,کاهش,یافته,است/,ضرورت,افزایش,سه,برابری,سرمایه,بانک‌ها Icana

محمد رضا پورابراهیمی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت،‌ گفت: در شرایطی که در اقتصاد موضوع خروج از رکود را طرح می کنیم لازم است از آنچه که موجب می شود بنگاههای اقتصادی غیر فعال شوند جلوگیری کنیم و مانع خروج از رکود نشویم.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از موانع خروج از رکود کاهش هزینه های مالی بنگاههای اقتصادی است، گفت: کشوری نداریم که هزینه تامین مالی آن به اندازه کشور ما باشد و شاید به طور متوسط میانگین نرخ تامین مالی در اقتصاد ما بین سه تا 4 برابر میانگین جهانی است.

وی با تاکید بر اینکه‌ میانگین سودی که بابت یک سال تامین مالی در منطقه ما پرداخت می شود 3تا 4 برابر آنهاست،‌ گفت: بر اساس مطالعات مرکزپژوهش ها مهم ترین چالش بنگاههای اقتصادی نرخ تامین مالی است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر ضرورت مدیریت فضای تامین مالی در کشور،‌گفت: ما با یک پارادوکس افزایش تورم هم روبرو هستیم یعنی پارادوکس نرخ تورم در مقابل نرخ سود سپرده که منجر به افزایش نرخ وام هم می شود.

پورابراهیمی افزود:‌ برخی معتقدند ما موظفیم نرخ سود سپرده ها را گام به گام در مقابل نرخ تورم بالانس کنیم و اگر کاهش پیدا می کند کاهش دهیم  اما من فکر می کنم درشرایط فعلی باید اولویت مدیریت نرخ تامین مالی در اقتصاد باشد که با کاهش هزینه های مالی در بنگاهها محقق می شود ازاین رو چاره ای جز این نداریم که در این زمینه یک اقدام موثرداشته باشیم.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با بیان اینکه مدیریت کاهش هزینه تبعات مثبتی بر نرخ تورم دارد، افزود: حتما قرار نیست نرخ تورم علتی برای نرخ سود سپرده باشد بلکه سود سپرده می تواند علتی برای نرخ تورم باشد که اگر مدیریت کنیم آثار تورمی آن را می بینیم.

وی درباره تخطی برخی بانکها دراعمال نرخ سود بانکی و پرداخت تسهیلات با نرخی بالاتر از 22 درصد،‌گفت:اینکه برخی بانکها سود بیشتر می گیرند تخطی از نرخ مصوب است که به ضعف نظارت بانک مرکزی برمی گردد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در باره افزایش سرمایه بانک‌ها و تاثیر آن بر قدرت وام دهی بانکها با تاکید بر اینکه کسری منابع بانکی از چالش های اصلی ما در سیستم بانکی است،‌ گفت: قدرت وام دهی بانکها به خاطر شوک ارزی سال 91 به یک سوم کاهش یافته است از این رو برای رسیدن به قدرت وام دهی سال 91 باید افزایش سرمایه را سه برابر کنیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet