عید سعید غدیرخم
1393/05/24 09:42:40
سرویس فرهنگی
نوش آبادی در گفت وگو با خانه ملت:

حوزه کتاب نباید دستخوش تفکرات سیاسی شود /توسعه فرهنگ کتابخوانی با اصلاحات در ضوابط نشر

معاون پارلمانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حوزه کتاب حوزه مقدسی است که نباید دستخوش تفکرات سیاسی شود و لازم است صرفا اهل فرهنگ در این زمینه نظر بدهند.
حوزه کتاب نباید دستخوش تفکرات سیاسی شود /توسعه فرهنگ کتابخوانی با اصلاحات در ضوابط نشر معاون پارلمانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: حوزه کتاب حوزه مقدسی است که نباید دستخوش تفکرات سیاسی شود و لازم است صرفا اهل فرهنگ در این زمینه نظر بدهند. https://cdn.icana.ir/d/019/61028.jpg حوزه,کتاب,نباید,دستخوش,تفکرات,سیاسی,شود,/توسعه,فرهنگ,کتابخوانی,با,اصلاحات,در,ضوابط,نشر Icana

حسین نوش آبادی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، با بیان ضرورت تجدید نظر در رابطه با اقتضائات حوزه های فرهنگی بعد از تغییر و تحولات پیش آمده، خاطرنشان کرد: در پی برخی از این تجدید نظر ها که به دنبال تغییر ساختارها پیش می آید، ممکن است قانونی اصلاح و یا تجدید نظر شود.

معاون پارلمانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به آغاز بازبینی اصلاحیه مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درحوزه ضوابط نشر کتاب از سوی دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت ارشاد، گفت: درحوزه نشرو چاپ کتاب نیز بنا به تغییر فضای به وجود آمده و نیازمندی های موجود، اصلاحات ضروری است از این رو بازنگری نسبت به قوانین گذشته در راستای پیشبرد اهداف امری اجتناب ناپذیر است.

وی  تصریح کرد: اگر تا کنون قانونی مانع پیشرفت یک حرکت فرهنگی بوده است باید نسبت به آن تجدید نظر صورت گیرد، لذا در حوزه چاپ و نشر هم گاهی برای سرعت بخشیدن به کار و توسعه کتابخوانی اصلاحاتی را باید به عمل آورد که گاهی منجر به تغییر قانون و گاهی منجر به تغییر آیین نامه ها می شود.

نوش آبادی در ادامه با بیان اینکه در حوزه تغییرات آیین نامه ای و دستورالعمل ها دستمان باز تر است، یادآور شد: از آنجایی که هر دستگاهی توانایی تغییرات در آیین نامه ها را دارد، می توان به راحتی برخی مشکلات را حل کرد اما اگر قانونی بخواهد تغییر کند مجلس دخیل است و زمان مربوط به خود را می برد.

وی ادامه داد: از این رو در برخی شرایط با تغییر دستورالعمل ها و آیین نامه ها می توانیم کار را پیش ببریم برای مثال در همین راستا باید توجه کنیم امروز نباید خیلی وقت مردم را بگیریم و افرادی که متقاضی چاپ یک کتاب هستند نباید ماه ها پشت درب های شورای صدور مجوز کتاب بمانند لذا باید نظارت تخصصی تر شود.

معاون پارلمانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با بیان اینکه ارزشیابی ها بر اساس اصول قانونی و به دور از دخالت های سلیقه باشد، تأکید کرد: در همه حوزه ها باید قانون اعمال و سیاست های کلی دیده شود، نه نظرات شخصی، از طرفی حوزه کتاب حوزه مقدسی است و نباید دستخوش تفکرات سیاسی شود و صرفا اهل فرهنگ باید نظر بدهند.

وی در ادامه به گروه های متخصصی که در صدور مجوزها فعالیت می کنند اشاره و خاطرنشان کرد: باید کار را تخصصی تر کنیم، به ویژه در حوزه نشر و چاپ با تقاضاهای متعدد مواجه هستیم که باید متناسب با نیازهای جامعه تصمیم بگیریم و در این زمینه هرچه سرعت بیشتر باشد بیشتر به اهداف خود نزدیک می شویم آن هم در سالی که به نام اقتصاد و فرهنگ نامگذاری شده است.

نوش آبادی به سیاست هایی که وزارت فرهنگ و ارشاد در بخش فرهنگ و هنر دنبال می کند، اشاره و تصریح کرد: استفاده از افراد با تجربه و صاحبان حرفه و اصحاب همان رشته از اولویت های وزارتخانه است از طرفی هرچه حوزه نشر و چاپ گسترده تر شود، شاخص فرهنگی جامعه رشد کرده و سرانه مطالعه مردم بیشتر شود، از طرف دیگر نمی توانیم بگوییم یک صاحب اثر، اثر خود را در اختیار فردی قرار دهد که  هیچ درک و دانشی نسبت به آن موضوع نداشته باشد ضمن اینکه ضرورت به کارگیری نیروهای متخصص و با تجربه و فرهیخته مهم است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet