عید سعید غدیرخم
1393/05/26 09:18:17
سرویس اقتصادی
عثمانی:

مجلس از طریق ابزارهای نظارتی با قانون گریزی برخی بانک ها برخورد می‌کند

عضو کمیسیون برنامه،‌بودجه و محاسبات مجلس،درباره تخطی بانکها در اعمال مصوبه شورای پول و اعتبار درباره نرخ سود بانکی با تاکید بر اینکه نظارت وظیفه بانک مرکزی است،‌ گفت: اگر این شیوه استمرار یابد مجلس در قالب تحقیق و تفحص و سایر ابزار های نظارتی ورود خواهد کرد.
مجلس از طریق ابزارهای نظارتی با قانون گریزی برخی بانک ها برخورد می‌کند عضو کمیسیون برنامه،‌بودجه و محاسبات مجلس،درباره تخطی بانکها در اعمال مصوبه شورای پول و اعتبار درباره نرخ سود بانکی با تاکید بر اینکه نظارت وظیفه بانک مرکزی است،‌ گفت: اگر این شیوه استمرار یابد مجلس در قالب تحقیق و تفحص و سایر ابزار های نظارتی ورود خواهد کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/43001.jpg مجلس,از,طریق,ابزارهای,نظارتی,با,قانون,گریزی,برخی,بانک,ها,برخورد,می‌کند Icana

محمد قسیم عثمانی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، درباره راههای تقویت سیستم بانکی به منظور افزایش سطح تسهیلات دهی بانکها به بنگاههای تولیدی جهت خروج از رکود،‌ گفت: بانکها نقش محوری در خروج واحدهای تولیدی از رکود دارند و عمدتا به دوشکل ایفای نقش می کنند که یکی امهال وام شرکتهای تولیدی و راه دیگر این است که با تامین سرمایه در گردش آنها را به فعالیت دوباره برگردانند و احیا کنند.

نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی افزود: سیستم بانکی هم  به واحدهای اقتصادی فشار وارد می کند و به آنها مهلت نمی دهد و هم وامی برای تامین سرمایه در گردش و نقدینگی واحدهای تولیدی پرداخت نمی کند.

وی با بیان اینکه بانکها مطالبات زیادی از بخش های غیر تولیدی دارند، افزود:‌ سیاست دولت در بخش بانکی سیاست انقباضی بوده است این در حالی است که با توجه به اینکه بسته سیاستی و حمایتی جهت خروج از رکود به شیوه فشار غیرتورمی است باید سیاست پرداخت تسهیلات به بخش تولید باید شکل انبساطی بگیرد.

عضو کمیسیون برنامه،‌ بودجه ومحاسبات مجلس گفت:‌ سیاست انقباضی بانکها دربخش‌های غیرتولیدی کار درستی است ونباید تسهیلات بیشتر به این بخش ها داده شود ضمن اینکه باید به آنها فشار وارد کرده و معوقات را دریافت و به  بخش تولید سوق دهند.

عثمانی با بیان اینکه دولت شرایط افزایش سرمایه از محل بودجه فعلی اش را ندارد، افزود: برای افزایش سرمایه بانکها دولت باید سهم خود را تامین کند که فکر می کنم با شرایط فعلی افزایش سرمایه بانکها هم با مشکل تامین سرمایه مواجه است.

نماینده مردم بوکان در مجلس با بیان اینکه افزایش سرمایه بانکها در اجرا سخت است، گفت: وقتی دولت در تامین هزینه های جاری مشکل دارد نمی تواند سرمایه بانکها را افزایش دهد.

وی درباره تخطی بانکها در اعمال مصوبه شورای پول و اعتبار درباره نرخ سود بانکی با تاکید بر اینکه نظارت وظیفه بانک مرکزی است،‌ گفت: اگر این شیوه استمرار یابد مجلس در قالب تحقیق و تفحص و سایر ابزار های نظارتی ورود خواهد کرد.

این عضو کمیسیون برنامه،‌ بودجه ومحاسبات مجلس با بیان اینکه بانکها باید هزینه های  خود را با حذف شعب اضافه که توجیه اقتصادی ندارندکاهش دهد، ‌افزود: تعداد قابل توجهی از شعب اصلا توجیه اقتصادی ندارند از این رو بانکها بایدآنها را جمع کنند.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه بانکهای دولتی و غیر دولتی باید تجدید ساختار کنند به نحوی که با نرخ سود22 درصد هم سودآورباشند،‌افزود:‌ بانکها در افزایش نرخ سود سپرده بالا رقابت دارند این درحالی است که باید منابع ارزانتری جذب کنند تا منابع را ارزانترهم ارایه کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet