خبرگزاری خانه ملت

عید سعید غدیرخم
1393/05/26 08:13:34
سرویس اقتصادی
عارفی مطرح کرد:

کاهش 90 درصدی قیمت خرما و سرازیر شدن سودهای کلان در جیب دلالان

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس با انتقاد از اینکه دلالان در غیاب سیاست‌گذاری‌های دولت اعلام کردند که میانگین خرما را تا ۶۵۰ تومان خریداری می‌کنند، گفت: این اقدام باعث شده تا ۹۰ درصد قیمت خرما از سال گذشته تاکنون کاهش یابد که این مهم زندگی و معیشت کشاورزان را مختل کرده است.
کاهش 90 درصدی قیمت خرما و سرازیر شدن سودهای کلان در جیب دلالان نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس با انتقاد از اینکه دلالان در غیاب سیاست‌گذاری‌های دولت اعلام کردند که میانگین خرما را تا 650 تومان خریداری می‌کنند، گفت: این اقدام باعث شده تا 90 درصد قیمت خرما از سال گذشته تاکنون کاهش یابد که این مهم زندگی و معیشت کشاورزان را مختل کرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/45170.jpg کاهش,90,درصدی,قیمت,خرما,و,سرازیر,شدن,سودهای,کلان,در,جیب,دلالان Icana

فرج‌الله عارفی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه خرید قیمتی برای محصولات کشاورزی همه هستی کشاورزان را نابود کرده است، افزود: قیمت تمام شده برای محصول خرما حداقل 2 هزار 500 تومان برای هر کیلو است و فروش معقولانه آن نیز 4 هزار و 500 تومان است که اگر به فروش برسد برای کشاورز صرفه اقتصادی دارد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: متاسفانه دلالان در غیاب سیاست‌گذاری‌های دولت اعلام کردند که میانگین خرما را 650 تومان خریداری می‌کنند یعنی عملا این شوک باعث شده تا 90 درصد قیمت خرما از سال گذشته تاکنون کاهش یابد که این مهم زندگی و معیشت کشاورزان را مختل کرده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه مصرف کننده باید حداقل 12 برابر پول پرداخت کند تا بتواند این خرما را خریداری کند، تصریح کرد: در این میان دولت نتوانسته به وظیفه خود به درستی عمل نمی‌کند.

عارفی با یادآوری بازار خوب محصولات کشاورزی ایران در دنیا، تاکید کرد: امروزه روسیه کشورهای اروپایی و آمریکایی را تحریم کرده که این اقدام می‌تواند  برای کشور یک فرصت استثنایی باشد اما متاسفانه از آن غفلت شده است؛ اکنون ایران دارای بازار 40 میلیارد دلاری تره بار است که اگر به آن توجه شود می‌توان حدود 25 تا 30 هزار میلیارد تومان بر ثروت کشور افزوده کنیم.

وی گفت: اکنون کشور چین برای آنکه بتواند بازار را فتح کند در مرزهای خود با روسیه 10 شرکت بزرگ پایانه صادراتی ایجاد کرده درحالی که کشور ما تاکنون هیچ گامی در این راستا بر نداشته است.

نایب رئیس کمیسوین اجتماعی مجلس گفت: با تمام تلاش‌ها هماهنگی‌ با شرکت‌های روسیه و شرکت‌های تجاری ایران مستقر در روسیه ایجاد کردیم که اکنون آنها برای محصولات ایرانی و صادرات آنها اعلام آمادگی کردند که اولین قدم نیز در زمینه خرما است اما در حال حاضر شرکت های ما برای خرید خرما و بسته بندی و ارسال به کشورها 50 میلیارد تومان پول نیاز دارد که ما نتوانستیم این مبلغ را در اختیار آنها قرار دهیم.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس نهم،‌ ادامه داد: از رئیس جمهور و وزیر جهادکشاورزی درخواست داریم تا سریعا نسبت به این مهم اقدامت لازم را به کار گیرند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet