هدر اصلی
1393/05/26 09:59:44
سرویس اقتصادی
کرمانشاهی در گفت وگو با خانه ملت تاکید کرد:

ضرورت کاهش ارتفاع دیوارتعرفه‌ای برای الحاق به سازمان تجارت جهانی/لغو تحریم‌ها پله‌ اول

معاون سابق سازمان توسعه تجارت گفت: پیوستن به تجارت جهانی نیازمند گذر زمان و تامین پیش نیازها است، از این رو نمی توان یک شبه به WTOپیوست.
ضرورت کاهش ارتفاع دیوارتعرفه‌ای برای الحاق به سازمان تجارت جهانی/لغو تحریم‌ها پله‌ اول معاون سابق سازمان توسعه تجارت گفت: پیوستن به تجارت جهانی نیازمند گذر زمان و تامین پیش نیازها است، از این رو نمی توان یک شبه به WTOپیوست. https://cdn.icana.ir/d/019/76728.jpg ضرورت,کاهش,ارتفاع,دیوارتعرفه‌ای,برای,الحاق,به,سازمان,تجارت,جهانی/لغو,تحریم‌ها,پله‌,اول Icana

کیومرث فتح الله کرمانشاهی درگفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت در رابطه با مشکلات پیوستن ایران به WTO ،گفت: ایران حدود 9 سال است به عنوان ناظر در بازار تجارت جهانی حضور دارد و ناظر مستقیم ایران نیز، کشور مالزی است، اما تحریم های تجاری طی سالهای اخیر، روند رو به رشد و پرسرعت گذشته را کند کرد.

معاون سابق سازمان توسعه تجارت ابتدایی ترین اقدام برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی را تعیین تکلیف وضعیت تحریم ها دانست و افزود: باید بسترسازی برای توسعه تجارت صورت پذیرد که مهمترین موضوع، هموارسازی مسیر و برداشتن موانع تعرفه ای و غیر تعرفه ای است و اگر هم موانع غیرتعرفه ای قابل برداشتن نیست باید آن ها را به تعرفه ای تبدیل کرد.

وی ادامه داد: نکته دیگر اینکه در شرایط اجرای قانون هدفمندی و رکود تورمی حاکم بر اقتصاد، پیوستن به WTOچندان ثمر بخش نخواهد بود.

وی تصریح کرد: همچنین صنایع وابسته به حمایت های تعرفه ای، باید قدرتمند شوند و آزاد کردن فضای رقابت، از ملزومات ملحق شدن به WTO است.

معاون سابق سازمان توسعه تجارت افزود: صنایع کشور باید یاد بگیرند که وابسته بودن به دیوار تعرفه ای آسیب زا بوده و تولیدات باید آماده رقابت در فضای آزاد شوند که لازمه آن، افزایش توان رقابت در کیفیت و قیمت است.

این کارشناس مسایل تجاری افزایش کیفیت، کاهش قیمت و اخذ استانداردهای لازم را از ملزومات پیوستن به بازارهای آزاد تجارت جهانی دانست و گفت: داشتن این مولفه ها برای الحاق به WTOضروری است، یعنی اینکه بدون موانع تعرفه ای و غیر تعرفه ای و به راحتی داد و ستدها صورت پذیرند.

کرمانشاهی تصریح کرد: نکته دیگر که حائز اهمیت به شمار می رود اینکه فرآیند الحاق برخی کشورها به سازمان تجارت جهانی بین 20 تا 30 سال طول کشیده و به عقیده بنده، این پیوستن یک شبه ممکن نخواهد بود.

وی با اشاره به ضرورت داشتن برنامه برای تحقق اهداف گفت: حداقل زمان مورد نیاز برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی 5تا 10 سال دیگر است و ابتدا باید مزییت ها در کشور شناسایی و استراتژی های لازم در حوزه صنعت، معدن، کشاورزی و خدمات تالیف شود.

معاون سابق سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: به طور مثال صنعت خودروی ما به هیچ عنوان توان رقابت در بازارهای جهانی را ندارد، در صورتیکه حضور در بازارهای آزاد جهانی، نیازمند رشد کیفیت و قیمت قابل رقابت است.

این کارشناس مسائل تجاری ادامه داد: همچنین باید الحاق به WTOبه صورت تک گروهی باشد، یعنی در حوزه صنعت مشخص شود که کدامیک از صنایع قدرت رقابت در بازارهای آزاد جهانی را دارند.

کرمانشاهی همچنین تاکید کرد تا زمان وجود تحریم ها و رکود تورمی حاکم بر اقتصاد، صحبت از الحاق به WTOتنها یه بحث شعاری است.

 وی در رابطه با زمان مورد نیاز برای پیوستن به WTOگفت: این موضوع مشروط به داشتن برنامه مشخص است و اگر تحریم ها ادامه داشته باشد باید به داشته های ملی و اقتصاد مقاومتی توجه کرد.

وی افزود: همچنین باید مشخص شود که کدامیک از بخش های مختلف صنعتی، معدنی، کشاورزی و خدماتی مزییت و توانایی الحاق و رقابت در فضای باز تجاری را دارند، چرا که با شعار نمی توان به WTOپیوست.

معاون سابق سازمان توسعه تجارت بیان داشت: همچنین مدیریت واردات، حمایت از تولید داخل و تولید برون گرا و متکی به صادرات که در نهایت منجر به توسعه صادرات غیر نفتی شود می تواند در یک دوره 5 تا 10 ساله الحاق به WTOرا فراهم سازد.

گفتنی است سازمان تجارت جهانی امروز یکی از پایه‌های جهانی شدن، به ویژه در حوزه اقتصاد به شمار می‌رود. بدین سان، کشورهای مختلف تلاش می‌کنند برای تسریع روند جهانی شدن و استفاده از منافع آن، این سازمان بین‌المللی را توسعه داده و جایگاهش را ارتقاء بخشند. از دیگر سو کشورهایی که عضو این سازمان نیستند نیز، در تلاشند تا به عضویت آن درآمده و با استفاده از امتیازات عضویت در این نهاد بین‌المللی به توسعه اقتصادی و صنعتی دست یابند.

یکی از این کشورها جمهوری اسلامی ایران است که از سال۱۹۹۵از این سازمان درخواست عضویت ناظر کرده و به مدت ده سال پشت درهای آن به انتظار نشسته است. با اینکه کشور ایران در موافقتنامه‌های قبلی حوزه تجارت مانند سازمان جهانی تجارت و گات، حضور تقریباً خوبی داشته‌است اما اکنون در خصوص سازمان تجارت جهانی این مساله تکرار نگشته و اکنون از متقاضیان الحاق به شمار می‌آید.اولین درخواست ایران برای پیوستن به سازمان تجارت جهانی در ۱۹ ژوئیه ۱۹۹۶ به این سازمان ارسال شد. ایران در ۲۶ مه ۲۰۰۵ به عنوان عضو ناظر سازمان تجارت جهانی پذیرفته شد، اما گروه کاری ایران برای پیوستن به این سازمان هنوز تشکیل نشده‌است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet