ولادت امام موسی کاظم (ع)
1393/05/27 12:12:22
سرویس سیاسی
بهروز نعمتی خبر داد:

تصمیم قطعی هیات رئیسه مجلس برای بررسی طرح استیضاح وزیر علوم در روز چهارشنبه

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی از تصمیم گیری هیات رئیسه برای بررسی طرح استیضاح وزیر علوم در روز چهارشنبه خبر داد.
تصمیم قطعی هیات رئیسه مجلس برای بررسی طرح استیضاح وزیر علوم در روز چهارشنبه سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی از تصمیم گیری هیات رئیسه برای بررسی طرح استیضاح وزیر علوم در روز چهارشنبه خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/75572.jpg تصمیم,قطعی,هیات,رئیسه,مجلس,برای,بررسی,طرح,استیضاح,وزیر,علوم,در,روز,چهارشنبه Icana

بهروز نعمتی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به نشست ظهر امروز(دوشنبه) هیأت رئیسه مجلس، گفت: در نشست امروز مقرر شد که جلسه استیضاح رضا فرجی‌دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز (چهارشنبه 29 مرداد) برگزار شود.

به گزارش خانه ملت، پیش از این نیز روز جلسه بررسی طرح استیضاح وزیر علوم از سوی هیات رئیسه مجلس روز چهارشنبه هفته جاری اعلام شده بود اما به دلیل همزمانی سفر رئیس جمهور به اردبیل با جلسه مجلس، خبر درخواست تغییر تاریخ برگزاری جلسه استیضاح از سوی مسئولان دولتی به هیات رئیسه مجلس  منتشر شد و حتی یک عضو هیات رئیسه در گفت و گو با خبرنگاران از برگزاری این جلسه در روز سه شنبه خبر داده بود.

در نهایت امروز اعضای هیات رئیسه تصمیم گرفتند این جلسه در همان روز چهارشنبه برگزار شود.

بر اساس ماده226 آیین‌نامه داخلی مجلس در جلسه استیضاح، پس از بیانات استیضاح کنندگان، رئیس‌جمهور مى‏تواند به دفاع از وزیر یا وزیران مورد استیضاح بپردازد، همچنین وزیر یا وزیران مورد استیضاح نیز مى‏توانند به دفاع از خود بپردازند. حداکثر وقت دفاع از استیضاح براى رئیس جمهور یا چند وزیر پنج ساعت و براى یک وزیر سه ساعت خواهد بود.

در تبصره 1 این ماده آمده است که وزیر یا وزیران مورد استیضاح مى‏توانند حداکثر یک ساعت ازوقت دفاع خود را در اختیار یک یا دو نفر از نمایندگان موافق قرار دهند.

در تبصره 3 این ماده آمده است که استیضاح‌کنندگان مجاز نخواهند بود در ضمن ارائه دلایل و توضیحات خود، موضوعات دیگرى را که به مورد استیضاح مربوط نیست مورد بحث قرار دهند.

بر اساس ماده 227 آیین‌نامه داخلی مجلس پس از پاسخ وزیر یا وزیران مورد استیضاح و یا پاسخ رئیس‏جمهور از طرف هیأت وزیران مورد استیضاح، حداکثر دو نفر از نمایندگان استیضاح‌کننده حق دارند توضیحات تکمیلى بدهند، به شرطى که صحبت هرکدام از ربع ساعت تجاوز ننماید، رئیس جمهور مى‏تواند حداکثر یک ساعت به دفاع از هیأت وزیران بپردازد و وزیر مورد استیضاح هم مى‏تواند حداکثر نیم ساعت مجدداً از خود دفاع کند.

در ماده 228 آمده است که پس از انجام استیضاح، رئیس جلسه عدم اعتماد وزیر یا وزیران را به رأى مى‏گذارد.                

همچنین بر اساس ماده 229 آیین‌نامه داخلی درصورتى که وزیر یا هیأت وزیران مورد استیضاح در مجلس حاضر نشوند، استیضاح‏کنندگان مطالب خود را بیان مى‏کنند و رئیس جلسه اعلام أخذ رأى عدم اعتماد مى‏کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet