هدر اصلی
1393/05/27 14:49:20
سرویس اقتصادی
میرمحمدی اعلام کرد:

لابی گری مشتریان با مدیران برخی شعب بانکی برای صدور دسته چک/بانکها مقصر رشد چک های برگشتی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، درباره آمار بالای چک های برگشتی در کشور گفت: رکود اقتصادی سال های گذشته و عملکرد ضعیف و سلیقه ای بانک ها در اعطای دسته چک به مشتریان دو عامل اصلی وجود آمار بالای چک های برگشتی است.
لابی گری مشتریان با مدیران برخی شعب بانکی برای صدور دسته چک/بانکها مقصر رشد چک های برگشتی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، درباره آمار بالای چک های برگشتی در کشور گفت: رکود اقتصادی سال های گذشته و عملکرد ضعیف و سلیقه ای بانک ها در اعطای دسته چک به مشتریان دو عامل اصلی وجود آمار بالای چک های برگشتی است. https://cdn.icana.ir/d/019/58274.jpg لابی,گری,مشتریان,با,مدیران,برخی,شعب,بانکی,برای,صدور,دسته,چک/بانکها,مقصر,رشد,چک,های,برگشتی Icana

سید محمد حسین میرمحمدی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، درباره آمار بالای چک ها برگشتی در کشور گفت: میزان بالای چک های برگشتی به دلایل مختلفی بوده که بخشی از آن به دلیل وجود رکود و عدم رونق اقتصادی کشور در چند سال گذشته است.    

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: مشکلات در بخش تولید در سال های گذشته باعث شده که برخی از تولیدکنندگان بطور ناخواسته نتوانند چک هایشان را وصول کنند.

میرمحمدی افزود: عملکرد ضعیف بانک ها در ارائه دسته چک به مشتریان نیز یکی از دلایل مهم وجود آمار بالای چک های برگشتی کشور است به دلیل اینکه بانک ها بدون توجه کافی به اعتبار مالی مشتریان به آنها دسته چک اعطا می کنند.

وی در این زمینه اضافه کرد: در برخی کشورها ابتدا بانک تضمین های لازم را از مشتری اخذ کرده سپس به وی دسته چک اعطا می کند و حتی در صورتی که مشتری نتواند چک را وصول کند بانک این کار را انجام می دهد.

 میرمحمدی با بیان اینکه ارائه دسته چک در بانک ها بصورت سلیقه ای است، گفت: در حال حاضر به دلیل نبود مکانیزم مشخص در ارائه دسته چک، هر شخصی که بتواند با رئیس شعبه بانکی ارتباط خوبی داشته باشد می تواند بطور مثال تنها با افتتاح یک حساب 100 هزار تومانی از آن شعبه دسته چک اخذ کند.

وی افزود: به هر مشتری بانکی باید بر اساس اعتبار مالی مشخص، دسته چک اعطا شود که البته در این زمینه اصلاح قانون چک نیز می تواند موثر باشد تا آمار بالای چک های برگشتی کشور کنترل شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، یادآور شد: بانک ها می توانند با استفاده ازمکانیزم های متنوعی مانند رنگ بندی دسته چک ها به مشتریان بر اساس اعتبار مالی دسته چک اعطا کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet