عید سعید غدیرخم
1393/05/28 10:54:01
سرویس صحن
لاریجانی در پاسخ به یک تذکر:

کمیسیون فرهنگی می‌توانست افراد بیشتری را برای نامزدی در هیات نظارت بر مطبوعات معرفی کند

رئیس مجلس در پی اعتراض نعمتی به عدم اصلاح شیوه انتخاب کاندیدای عضویت در هیات نظارت بر مطبوعات ،گفت:کمیسیون فرهنگی می توانست افراد بیشتری را برای کاندیدای عضویت در هیات نظارت بر مطبوعات انتخاب کند و نباید کسی را از کاندیدا شدن محروم می کرد،.
کمیسیون فرهنگی می‌توانست افراد بیشتری را برای نامزدی در هیات نظارت بر مطبوعات معرفی کند رئیس مجلس در پی اعتراض نعمتی به عدم اصلاح شیوه انتخاب کاندیدای عضویت در هیات نظارت بر مطبوعات ،گفت:کمیسیون فرهنگی می توانست افراد بیشتری را برای کاندیدای عضویت در هیات نظارت بر مطبوعات انتخاب کند و نباید کسی را از کاندیدا شدن محروم می کرد،. https://cdn.icana.ir/d/019/71826.jpg کمیسیون,فرهنگی,می‌توانست,افراد,بیشتری,را,برای,نامزدی,در,هیات,نظارت,بر,مطبوعات,معرفی,کند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، بهروز نعمتی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 28 مرداد) مجلس شورای اسلامی با یادآوری محرز دانستن وجود ابهام در انتخاب ناظر در مطبوعات از سوی رئیس مجلس گفت: آقای لاریجانی، دو هفته پیش که شما رئیس جلسه بودید در رابطه با ماده 218 و در آنجا ابهام را برای انتخابات در مطبوعات پذیرفتید و اکنون دوباره می‌بینیم که این موضوع در دستور کار مجلس گذاشته شده، حال سوال این است که تاکنون چه رفع ابهامی در این خصوص انجام شده است.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تا دیروز بهانه بر این بود که آقای علی مطهری نباشد، که حال علی مطهری نیز استعفا داد و علناً اعلام کرد که من کاندیدای نظارت بر مطبوعات نیستم.

وی افزود: در حال حاضر با توجه به مباحثی که مطرح شده خواهش من این است که با توجه به اینکه موضوع انتخاب اعضای ناظر بر مطبوعات ایرادات جدی دارد و در صورتی که ایرادات رفع نشود حق نمایندگان ضایع می‌شود.

نعمتی با بیان اینکه اگر حق نمایندگان که در داخل صحن هستند، مورد توجه است، باید به نظرات آنها توجه کرد، گفت: انتخاب عضو ناظر بر مطبوعات بدون نظر تمامی نمایندگان غیرشرعی و غیرقانونی است.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه خواهش من از شما این است که طبق استفساریه تقدیم شده، نظر مجلس را شما اخذ کنید، افزود: پس از اخذ نظرات نمایندگان اگر مجلس گفت همین عزیزان باشند، ما حرفی نداریم ولی اگر غیر این باشد شما یک حقی را از نمایندگان تضییع می‌کنید.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، یادآور شد:‌ خواهش من از شما این است که این موضوع را به جد بررسی کرده و حق نمایندگان را تضییع نکنید.

کمیسیون فرهنگی مجلس می‌توانست افراد بیشتری به صحن معرفی کند

لاریجانی در پاسخ به تذکر نعمتی گفت: اولا اینکه این تذکر در موضوع نیست و ما الان وسط یک بحثی در مورد پیشنهاد آقای کامران در الحاق به تبصره 2 هستیم و  یک ‌مرتبه وقتی چنین تذکری مطرح می‌شود که نیازمند بحث است فضای مجلس به هم می‌ریزد.

وی ادامه داد: اما چون شما مطرح کردید عرض می‌کنم که موقعی که موضوع انتخاب عضو ناظر بر مطبوعات مطرح شد من ابهام داشتم که واقعا تذکراتی که دوستان داشتند مانند بقیه مواردی است که در آن ابهام وجود دارد، باشد ،از این‌رو به هیات رئیسه ارجاع دادم تا مورد رسیدگی قرار گیرد.

لاریجانی گفت: به نظرم قضاوت‌هایی که راجع به مطهری شد و نسبت‌شان با بنده، خلاف بود، آدم با زبان روزه نباید چنین حرف‌هایی بگوید چون آقای مطهری به من گفته بود که اصلا کاندید نیست.

وی یادآور شد: بعضی از برادران آمدند در اینجا چه برای صداوسیما و چه برای هیات نظارت بر مطبوعات گفتند که ما کاندیدا بودیم و کمیسیون فرهنگی ما را قبول نکرد و اعتراض داشتند. من قبل از اینکه کمیسیون فرهنگی نظر بدهد به این کمیسیون  گفته بودم که در آیین نامه برای انتخاب عضو ناظر حداقل نوشته شده و می‌توانید افراد را محروم نکرده و مجلس را نیز از رأی آنها محروم نکنید، آقایان نیز قول دادند که مدیریت کنند تا مشکلی پیش نیاید اما متاسفانه همان دو برابر را رأی دادند و چنین تذکراتی در مجلس به وجود آمد.

رئیس مجلس با بیان اینکه ما موضوع مذکور را در هیات رئیسه بررسی کردیم و به هر حال نظر اجماعی نبود، گفت: در این باره دو نظر وجود داشت و جمع‌بندی ما این بود که توصیه کنیم به کمیسیون‌ها به ویژه کمیسیون فرهنگی مبنی بر اینکه شما هیچ دلیلی ندارد که دو برابر بدهید و می‌توانید حداقل را مبنا قرار دهید تا بقیه نیز محروم نشوند.

وی ادامه داد: هر دو نظر هم اینطور بود که بعضی متعقد بودند در این قضیه مراد مصنف این است که به اندازه رأی نمایندگان مثلا اگر یک نفر یا دو نفر بخواهند به همین اندازه نباشد بلکه بیشتر انتخاب می‌کنند تا نمایندگان حق انتخاب داشته باشند و همچنین کمیسیون در این‌باره تصمیم‌گیرنده نهایی نیست، بلکه طریق است، بنابراین نباید مانع شود و نظر دیگر این بود که نص قانون این را می‌گوید، در کل جمع بندی در هیات رئیسه این بود که توصیه کنیم به کمیسیون‌ها و کمیسیون فرهنگی که شما در این مسئله می‌توانید افراد را اضافه کنید.

لاریجانی افزود:‌ بنده براساس همین به کمیسیون فرهنگی گفتم که این موضوع را اصلاح کنند و خودتان نسبت آن حداقلی که دارید می‌توانید افراد را اضافه کرده و کسی را محروم نکنید. متاسفانه کمیسیون فرهنگی این را قبول نکرد و در نتیجه ما جز اینکه در دستور کار مجلس بگذاریم کار دیگری نمی‌توانستیم انجام بدهیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی، با یادآوری بروز مشکلی چون انتخاب عضو ناظر در مطبوعات از سوی کمیسیون فرهنگی، گفت: ما در مورد یک کمیسیون دیگر این مسئله را پیدا کردیم که دو سه نفر از برادران گفتند ما کاندیدا بودیم اما توجهی به انتخاب ما نشد، ما به رئیس کمیسیون گفتیم که شما چرا به حداقل توجه نکردید که آنها نیز گفتند آن را مطرح نکنید تا یک بار دیگر در کمیسیون بررسی شود، یعنی خودشان مدیریت کردند. در این قضیه مدیریت کمیسیون فرهنگی بدین شکل بود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet