هدر اصلی
1386/07/03 11:38:00
سرویس اقتصادی

مجلس نحوه واگذاری بنگاه های دولتی را به سه روش بورس، مزایده و مذاکره مشخص کرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه شنبه واگذاری بنگاه های دولتی را در سه شکل عرضه در بورس، مزایده عمومی و مذاکره مشخص کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، هیات واگذاری متناسب با شرایط، برای واگذاری بنگاه ها با رعایت ترتیب، به روش های زیر تصمیم می گیرد:

الف- فروش بنگاه از طریق عرضه عمومی سهام در بورس های داخلی یا خارجی

ب- فروش بنگاه یا سهام بلوکی از طریق مزایده عمومی در بازارهای داخلی و یا خارجی

ج- فروش بنگاه یا سهام بلوکی از طریق مذاکره

با تصویب مجلس مجوز عرضه سهام در بورس های خارجی با رعایت قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی و قانون بورس و اوراق بهادار به پیشنهاد هیات واگذاری توسط شورای عالی اجرای سیاست های کلی اصل 44 صادر می شود.

در مواردی که پس از برگزاری دو نوبت مزایده، خریداری وجود نداشته باشد واگذاری از طریق مذاکره به موجب مصوبه هیات واگذاری مجاز است. همچنین استفاده از روش مذاکره به غیر از واگذاری به تعاونی های فراگیر ملی در قالب سهام عدالت، در خصوص شرکت های مشاور و دانش پایه که دارای دارایی های فیزیکی و مالی محدودی بوده و ارزش شرکت عمدتا دارایی های نامشهود باشد و نیز شرکت های سهامی عام که در آنها به استفاده از تخصص های مدیریتی نیاز باشد به مدیران و یا گروهی از مدیران و کارشناسان متخصص همان بنگاه مجاز است. تشخیص شرایط مدیران و متخصصین بر عهده هیات واگذاری است.

همچنین فروش اقساطی حداکثر پنج درصد از سهام بنگاه های مشمول واگذاری به مدیران و کارکنان همان بنگاه و حداکثر پنج درصد به سایر مدیران با تجربه و متخصص و کارآمد مجاز است. شرایط مدیران مشمول و نیز ضوابط روش اقساطی، توسط هیات واگذاری تعیین می شود.

نمایندگان مجلس، وزارت امور اقتصادی و دارایی را مکلف کردند که در زمان عرضه سهام بنگاه هایی که با روش های (ب) و (ج) این ماده واگذار می شوند ترتیبی اتخاذ نماید تا در شرایط یکسان، بخش تعاونی در اولویت خرید قرار گیرد.

در این رابطه در کلیه موارد این ماده رعایت قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی مصوب 1380 الزامی است.

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet