هفته دفاع مقدس
1393/10/19 15:19:10
سرویس اقتصادی
منصوری بیدکانی:

افزایش درآمدهای کشور با حضور غولهای خودرو ساز خارجی

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه خودروسازان و قطعه سازان مایل به شکست انحصار نیستند، گفت: خودروسازان و قطعه سازان باید بدانند که در دنیای کنونی، اصل رقابت، اصلی انکارناپذیر بوده و بهتر است که به خود آنها هم شرایط را برای ایجاد رقابت فراهم کنند.
افزایش درآمدهای کشور با حضور غولهای خودرو ساز خارجی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه خودروسازان و قطعه سازان مایل به شکست انحصار نیستند، گفت: خودروسازان و قطعه سازان باید بدانند که در دنیای کنونی، اصل رقابت، اصلی انکارناپذیر بوده و بهتر است که به خود آنها هم شرایط را برای ایجاد رقابت فراهم کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/80859.jpg افزایش,درآمدهای,کشور,با,حضور,غولهای,خودرو,ساز,خارجی Icana

مجید منصوری بیدکانی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با پیشنهاد وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد ضرورت سرمایه گذاری خودروسازان خارجی در ایران، گفت: بطور حتم مشارکت خودروساز خارجی با خودروسازان ایرانی، شکوفایی این صنعت را به همراه خواهد داشت و اگر آنها مایل به حضور باشند، ما نیز باید از آن استقبال کنیم.

نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی افزود: قطعه سازان داخلی نیز در این شرایط می توانند با تولید محصولات مورد نیاز، سهم خود در بازارهای جهانی را افزایش دهند، همچنین ورود قطعه سازان خارجی هم به کشور، امری مثبت تلقی شده که توسعه صنعت و اشتغالزایی مناسبی را به همراه خواهد داشت.

وی ادامه داد: حضور خودروسازان و قطعه سازان خارجی در ایران، برای دولت هم درآمد دارد، اکنون با ورود خودروی تکمیل شده به کشور، تنها عوارض وارداتی اخذ می شود، اما در صورت حضور آنها به منظور تولید در کشور، درآمدهای مالیاتی نیز افزوده خواهد شد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس یکی از نکات مثبت حضور خودروسازان خارجی را، اشتغالزایی برای جوانان عنوان کرد و افزود: اکنون دغدغه اشتغال برای جوانان وجود داشته و حضور غولهای خودروساز در ایران، علاوه بر ایجاد اشتغال، در شکل گیری رقابت نیز تاثیرگذار است که ثمره آن نیز افزایش کیفیت و کاهش قیمت خودروهای داخلی خواهد بود.

وی در رابطه پاسخ به این سوال که آیا زمینه های لازم برای حضور خودروسازان خارجی وجود دارد، نیز گفت: به هر حال خودروساز و قطعه ساز داخلی مایل به باقی ماندن انحصار هستند، حتی در شرایط کنونی، قطعه ساز مایل به شکل گیری رقابت در این بازار نیست، در حالی که خودروسازان داخلی به فکر ایجاد رقابت در بازار قطعه سازی بوده و تولیدکننده قطعات، در برابر آن مقاومت می کنند، حضور خودروسازان خارجی نیز وضعیتی مشابه را خواهد داشت.

این نماینده مردم در مجلس نهم تصریح کرد: خودروسازان و قطعه سازان باید بدانند که در دنیای کنونی، اصل رقابت، اصلی انکارناپذیر بوده و بهتر است که به خود  آنها هم شرایط را برای ایجاد رقابت فراهم کنند.

وی افزود: البته شکی نیست که خودروسازان خارجی، از تسهیلات ارزان بهره مند شده و دغدغه هایی از قبیل فشارهای سیاسی و قوانین کار را ندارند، اما بازهم باید به مرور فضا را برای ایجاد رقابت فراهم کرد.

نماینده مرد لنجان در مجلس پیشنهاد داد که ما 20 درصد از بازار داخل را در اختیار تولیدکنندگان قرار داده و به مرور سهم آنها را افزایش دهیم، در اینصورت رقابت هم جدی تر شده و خودروسازان نیز به مرور توان رقابت را پیدا خواهند کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet