خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1393/10/19 21:05:28
سرویس سیاسی
رئیس مجلس در اختتامیه بیست و هشتمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی:

مراجع و نخبگان دنیای اسلام با صدور بیانیه مشترک رفتارهای تروریستی را محکوم کنند

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه موضوع اختلاف های فرقه ای و حرکت های تروریستی از مشکلات امروز امت های اسلامی است گفتَ: با توجه به اینکه موضع گیری نخبگان در مورد مسئله ای جهت ها را حساس می کند پیشنهاد ما این است که متفکران ،مراجع و نخبگان کشورهای اسلامی کاری بزرگ و موثر انجام دهند و با صدور بیانیه ای که به امضای هزاران نفر از عالمان و نخبگان برسد مواضع درست جهان اسلام را تشریح و رفتارهای تروریستی را محکوم کنند.
مراجع و نخبگان دنیای اسلام با صدور بیانیه مشترک رفتارهای تروریستی را محکوم کنند رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه موضوع اختلاف های فرقه ای و حرکت های تروریستی از مشکلات امروز امت های اسلامی است گفتَ: با توجه به اینکه موضع گیری نخبگان در مورد مسئله ای جهت ها را حساس می کند پیشنهاد ما این است که متفکران ،مراجع و نخبگان کشورهای اسلامی کاری بزرگ و موثر انجام دهند و با صدور بیانیه ای که به امضای هزاران نفر از عالمان و نخبگان برسد مواضع درست جهان اسلام را تشریح و رفتارهای تروریستی را محکوم کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/47658.jpg مراجع,و,نخبگان,دنیای,اسلام,با,صدور,بیانیه,مشترک,رفتارهای,تروریستی,را,محکوم,کنند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی در مراسم اختتامیه بیست و هشتمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با اشاره به اینکه باید سه ضلع ظرفیت های امت اسلامی، مخاطرات و تهدیدات و شرایط کشورهای قدرتمند مقابل را در نظر داشت گفت: قانون برادری یک قانون مهم در تفکر اسلامی است که حد و اندازه بزرگی دارد اما هنوز در جوامع مختلف جایگاه خود را پیدا نکرده و اینکه همه مومنان برادر یکدیگرند تأثیرگذار است بنابراین باید نسبت به احیا و تقویت این قانون اقدام شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مسیر حرکت مسلمان ها یک مسیر رشد یافته و رو به پیش است هر چند خالصی ها و سنگ اندازی هایی هم دارد.

دکتر لاریجانی ضمن تبریک روز بزرگ ولادت پیامبر اکرم(ص) ادامه داد: امیدواریم در هفته وحدت تلاش شما دراین مقطع تاریخی موثر بوده و توانسته باشید در صراط مستقیمی که خداوند در لسان پیامبر بزرگ اسلام قرار دادند گام بردارید و شرایط محیطی برای مسلمانان را مهیاتر کرده باشید.

وی با اشاره به اینکه شما عالمان و صاحبنظران ملل مسلمان دراین کنفرانس بحث های مختلفی را در زمینه وحدت امت های اسلامی و خطراتی که این وحدت را تهدید می کند بیان کرده اید گفت: در این کنفرانس عالمان و متفکرانی از کشورهای مختلف حضور دارند و از زوایای مختلفی موضوع وحدت امت های اسلامی و خطرات و تهدیدات پیش روی آنها را بررسی کرده اند که اقدامی بسیار ارزشمند است.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه حضور شما در ایران اسلامی بسیار ارزشمند است افزود: با توجه به حوادث پی در پی که در صحنه جهانی به وقوع پیوسته و هر کدام امواجی را برای دنیا ارسال کرده است این نشست بسیار با اهمیت است و پیامی که از آن منتشر می شود بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

رئیس قوه مقننه با یادآوری اینکه ممکن است برخی از مطالب مطرح شده در این کنفرانس تکراری باشد گفت: اما مصائبی که در امت اسلامی می گذرد آنقدر گسترده است که نیاز به تکرار برخی امور است و از حضور شما در ایران و شرکت در این کنفرانس تشکر می کنم.

وی با تشکر از برگزار کنندگان کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی ادامه داد: فکر منسجمی در زمینه تقریب مذاهب از سوی برگزار کنندگان وجود دارد که انشاءالله همه امت های اسلامی از آن بهره مند خواهند شد براین اساس بررسی کوتاهی در این زمینه و توجه به وضعیت فعلی ملت اسلامی و اینکه در چه موقعیتی قرار دارد با اهمیت است.

دکتر لاریجانی با یادآوری فراز و فرودهایی که کشورهای مسلمان در طی سالیان گذشته با آن روبرو بودند گفت: شرایط امروز یک شرایط متفاوتی است و در چنددهه اخیر شاهد تحولات بزرگی در وضعیت امت اسلامی بوده ایم به طوری که هم وزن امت اسلامی تغییر کرده و هم جنس تهدیدات پیش روی این کشورها بنابراین باید این دو بخش را خوب تشخیص داد و توجه داشت که چه افرادی می توانند برای کمک به شرایط فعلی مسلمانان اثرگذار باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: می توان ترسیم کرد حوزه ای که از آن به عنوان امت های اسلامی یاد می کنیم از یک ظرفیت ها و افراد متخصص تری برخوردار شده است البته در طول تاریخ همین گونه بوده و فقها و متفکران بزرگ بسیاری در بلاد اسلامی وجود داشته اند اما اینکه در رشته های مختلف ظرفیت های تخصصی قوی داشته باشیم اینگونه نبوده و امروز در این زمینه خیز بزرگی برداشته شده است.

وی اضافه کرد: در ایران اسلامی هم همانند سایر کشورهای اسلامی دیگر در سه دهه اخیر جهش های بزرگی در حوزه علم و فناوری ایجاد شده است و دانشمندان ایرانی به موفقیت ها و دستاوردهای بزرگی در حوزه مسائل نانو، بیوتکنولوژی، آی تی و مسائل هسته ای دست یافته اند و این بخشی از تحولاتی است که در واقع در اکثر کشورهای اسلامی شاهد آن هستیم.

دکتر لاریجانی ارتقاء آگاهی های مردم کشورهای مسلمان نسبت به مسائل سیاسی و اجتماعی را از ظرفیت های دیگر ایجاد شده در امت های مسلمان عنوان کرد و گفت: بخشی از این جهش به خاطر گسترش ارتباطات و بخشی هم به شرایط و توفیقات کشورهای اسلامی برمی گردد به طوری که هیچ زمانی به اندازه اکنون نیروی جوان و مستعد حاضر در صحنه نداشته ایم.

رئیس قوه قانونگذاری تصریح کرد: این جهش ها مقدماتی در گذشته داشته است و خیلی از متفکران و صاحب نظران در این خصوص تلاش کرده اند که سیدجمال اسدآبادی از جمله آنهاست و همینطور سایر شخصیت های بزرگ از کشورهای مختلف حضور موثری داشتند.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی یک حرکت و خیزش بزرگی برای روشنگری بود و نوع فکری که امام(ره) منتشر می کرد صحنه را برای امت اسلامی روشن می ساخت.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه این روشن بینی و بصرت و درک درست از شرایط بیش از هر زمانی در امت اسلامی قابل مشاهده است تصریح کرد: گاهی ممکن است شرایطی در امت اسلامی ایجاد شود که به خاطر درک نادرست فرصت به وجود آمده از دست رود کما اینکه این اتفاق افتاده است بنابراین اینکه متفکران تحلیل درستی از شرایط داشته باشند و به موقع حضور یابند اقدامی سرنوشت ساز است و این حرکت زنده یک ظرفیت مهم برای ملل مسلمان محسوب می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: داشتن منابع مختلف در کشورهای اسلامی نیز یک ظرفیت بزرگ است که از گذشته وجود داشته و امروز به واسطه توسعه علم و فناوری این منابع عظیم تر شده است.

وی بااشاره به اینکه از این منابع استفاده کاملا صحیحی نمی شود و نقش دنباله رو پیدا کرده است افزود: جایگاه کشورهای اسلامی و منطقه ای که در آن پراکندگی دارد از نظر موقعیت ژئوپلتیکی بسیار بی نظیر است و در کنار این حرکتی که در کشورهای اسلامی به سمت دموکراتیزه وجود دارد یک حرکت ارزشمند است.

دکتر لاریجانی ادامه داد: دموکراتیک شدن کشورهای اسلامی ممکن است در ابتدا مشکلاتی ایجاد کرده باشد اما ظرفیت حضور مردم پایداری ها و همبستگی در سرنوشت ها را ایجاد می کند به طوری که امروز در بسیاری از کشورها توجه و اقبال به دموکراتیک شده و مردمسالاری گسترده شده و این یک ظرفیت قابل اهمیت است.

وی گفت: به همان میزان که این تحولات و ظرفیت ها برای امت اسلامی ایجاد شده مخاطراتی هم برای این کشورها به وجود آمده که باید نسبت به آنها توجه داشت چرا که امروزه شرایط کشورهای قدرتمند طرف مقابل هم تغییر کرده است.

رئیس مجلس ادامه داد: بر این اساس باید سه ضلع ظرفیت های امت اسلامی، مخاطرات و تهدیدات و شرایط کشورهای قدرتمند طرف مقابل را در نظر داشت.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: افراطی گری و تندروی و حرف های نسنجیده در حوزه اسلامی از جمله مشکلات و تهدیداتی است که عامل سوء استفاده از کشورهای مسلمان شده است و عده ای در این رابطه نقش تأسیسی دارند و بخشی هم به بسترهای موجود مربوط می شوند آنهایی که نقش تأسیسی دارند اعمدتاً اسلامی هم نیستند اما بیشتر بسترها در جامعه اسلامی فراهم بوده است و باید توجه داشت چرا این بسترها فراهم شده است. اینکه جریان هایی تندرو در کشورهای اسلامی به وجود می آید و حملات تروریستی را ایجاد می کند و برخی عوامل منطقه ای در این زمینه دخالت دارد باید مورد بررسی قرار گیرد.

وی ادامه داد: کشورهای بزرگ در مورد مسئله تروریسم یک نگاه تاکتیکی دارند به طوری که در مورد سوریه بارها به آنها اعلام کردیم اگر این شرایط را ادامه دهید با یک موج جدید از جریان های تروریستی در منطقه مواجه می شوید.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه برخی از کشورهای غربی نسبت به تحولات منطقه هوسی و با فکری خام نگاه می کنند تصریح کرد: این رویکرد نگرانی هایی را برای کشورهای اسلامی ایجاد می کند چرا که آنها به بهانه ایجاد دموکراسی ناامنی های ایجاد شده در منطقه را تشدید می کنند.

وی ادامه داد: در خصوص مسائل به وجود آمده در منطقه دونظریه وجود داشت که ما معتقد بودیم ایجاد کردن دموکراسی باید توسط مردم منطقه باشد و با توپ و تانک نمی توان دموکراسی ایجاد کرد همانطور که در مورد بحرین هم معتقد بودیم خود مردم بحرین باید تصمیم بگیرند و اینکه بخواهند به بهانه مبارزه با تروریسم حرکت های تروریستی را تقویت کنند قابل قبول نیست و این یک سوال جدی است که چرا هر جایی که آمریکا کشوری را اشغال کرد یک جریان تروریستی از آنجا آغاز شد که این وضعیت نشان می دهد هم نوع رفتار آنها و هم اقداماتی که آنها انجام داده اند واکنش هایی را ایجاد می کند که به همان بحث بسترهای ایجاد شده بر می گردد.

رئیس مجلس با بیان اینکه یک حس نفرت و تحقیرشدگی در دنیای اسلام توسط غربی ها وجود دارد ادامه داد: برخی از این واکنش ها که در منطقه شاهد آن هستیم محصول همین حس و تحقیرشدگی ملت های مسلمان است و کشورهای غربی طی چند دهه اخیر به ملل مسلمان فشارهای زیادی وارد کرده و آنها را تحت استعمار قرار داده است و همین روند بستری برای بروز برخی واکنش ها فراهم کرد.

وی با اشاره به صحبت های یکی از صاحب نظران آمریکایی به نام برژنسکی گفت: این شخصیت صاحب نظر در جایی می گوید مردم کشورهای مسلمان خاورمیانه انزجارهایی نسبت به آمریکا دارند و احساس مردم این است که آمریکا پشتیبان اصلی اسرائیل است به همین علت آنها آمریکا را علت اصلی محرومیت اساسی خود می دانند.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین در جایی دیگر به اشعار یک شاعر سنگالی اشاره می کند که حس کینه مردم کشورهای مسلمان نسبت به غرب را نشان می دهد بنابراین هر چقدر کشورهای قدرتمند غربی این حس تحقیرشدگی را ادامه دهند واکنش های بیشتری را شاهد خواهند بود.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه آمریکایی ها در عراق به بهانه ایجاد دموکراسی ظلم بزرگی به مردم کردند و خانواده ها را کشتند ادامه داد: آمریکایی ها با این رفتار خود مردم عراق را تحقیر کردند و وقتی اسرائیل را آنقدر بزرگ می کنند در واقع مردم فلسطین را تحقیر کرده و نتیجه شرایطی است که در حال حاضر در کشورهای منطقه شاهد آن هستیم.

رئیس مجلس افزود: مذاکراتی که آقای کری انجام داد یک تمسخر سیاسی بود و به جای اینکه مذاکرات صلح جایگاه مسلمانان را در فلسطین افزایش دهد جایگاه یهودیان مهاجر را افزایش داد چطور می شود در این شرایط توقع داشت که مردم فلسطین ناراحت نشوند.

وی با تأکید بر اینکه تا وقتی غرب رفتارهای خود را اصلاح نکند این مشکلات علاج نمی شود ادامه داد: اتفاقات اخیری که در فرانسه رخ داد یک حرکت تروریستی جنون آمیزی است و به جای اینکه کشورهای غربی از آن درک درستی داشته باشند و عذرخواهی کنند گردن کلفتی کرده و متوجه نیستند که دارند با احساسات مسلمانان بازی می کنند چرا که این حرکت تروریستی به همه مسلمانان مربوط نمی شود و نباید به ملت های مسلمان توهین شود.

دکتر لاریجانی افزود: تا وقتی که غرب با رخوت به اسلام نگاه کند این مشکلات حل نمی شود چرا که مسلمانان فهمیده اند که عنصر درجه دو نیستند و مردم سوریه و عراق که گرفتار بحران شدند حق دارند سوال کنند که چرا این شرایط برای آنها به وجود آمده است و کشورهای غربی نسبت به این مسائل باید پاسخگو باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما از ابتدا با این جریان های تروریستی مخالف بودیم ادامه داد: از مشکلات دیگر پیش روی کشورهای مسلمان پراکندگی است که در تصمیم گیری دولت های اسلامی وجود دارد و دیگر کشورها از آن سوء استفاده می کنند چرا که در این شرایط که دنیای غرب به شما ظلم می کند اولویت شما این است که به ایران ظلم کنید در حالی که وقتی صدام جنگ را علیه ایران به راه انداخت فقط صدام نبود و کشورهای منطقه هم با آنها همکاری داشتند و حتی در مذاکراتی که با مسئولان یکی از کشورهای منطقه داشتم وقتی در این رابطه از آنها سوال کردم پاسخ داد ما دو اشتباه مرتکب شده ایم یکی اینکه به افغانستان کمک کردیم و دیگر اینکه به صدام 40 میلیارد دلار کمک کردیم.

وی اضافه کرد: ما اطلاع دقیق داشتیم که آمریکا و غربی ها به عراق نیرو و تجهیزات فرستادند و اینها پادوهای منطقه ای بودند اما ما  تلافی نکردیم و حمله صدام به کویت را محکوم دانستیم و کمک کردیم شرایط کویت عوض شود.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه کشورهای منطقه نسبت به این مسائل درک درستی ندارند و از منابع خودشان درست استفاده نمی کنند ادامه داد: در این شرایط نفت را حراج می کنند که غربی ها از آن نفع ببرند در حالی که باید پرسید آیا این اقدام به نفع امت های اسلامی است چرا که بر اثر این اقدام بیش از 170 میلیارد دلار در سال فقط یک کشور ضرر می کند و این اقدام یک اشتباه بزرگ است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: شاید تلقی آنها این بوده که در مذاکرات با غربی ها فشار بیشتری به ایران وارد شود اما این تحلیلی اشتباه است چرا که ما شرایط سخت تر از این را هم داشته ایم و در زمان جنگ حدود 7 تا 8 میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم با این وجود اگر صادرات نفتی را هم کاملا حذف کنیم در حال حاضر حدود 50 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داریم و در این رابطه نگرانی وجود ندارد.

رئیس قوه قانونگذاری با اشاره به جنگ 33 روزه در لبنان گفت: گزارش هایی وجود داشت که برخی از کشورهای اسلامی به اسرائیل اطلاعات می دهند که این شرم آور است هرچند آنها موفق نشدند اما این اشتباه آنها در تاریخ ثبت و ماندگار شد همچنین در جنگ 22 روزه غزه باز هم همین برنامه تکرار شد و برای کمک به مردم غزه فارس بودن آنها را بهانه کردند که خوشبختانه این جنگ هم با موفقیت مردم غزه تمام شد اما اشتباه آنها در تاریخ ماندگار است.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه روند رو به جلو است تصریح کرد: صدماتی که از لحاظ تندروی و رفتار و دغل کاری برخی از کشورهای منطقه مشاهده می کنیم روند رو به جلو را از جهت گیری منحرف نکرده ولی گاهی سرعت این روند را کند کرده است باید قبول کرد که قدرت های بزرگ هم با چالش هایی مواجه است و مثل گذشته نیست که بتوانند با سرعت رو به جلو حرکت کنند.

وی با اشاره به نظرات برخی از تحلیلگران کشورهای غربی ادامه داد: اینکه چرا توزیع قدرت  جهانی از دست آمریکا در آمده و به سمت شرق می رود یکی از مسائل مورد توجه این تحلیرگران است همچنین موضوع بیداری اسلامی در منطقه خاورمیانه مورد توجه آنها قرار دارد و تغییرات شرایط آمریکا در مناطق مختلف دنیا یکی از مسائل مورد توجه آنها است همچنین اینکه چرا جاذبه های آمریکا مثل گذشته نیست و دچار رنگ پریدگی شده است مورد توجه این تحلیلگران قرار دارد به طوری که معتقد است باید برای سال 2025 شرایط متفاوتی را ایجاد کرد تا دوباره توجهات به سمت آمریکا جلب شود.

دکتر لاریجانی در ادامه با اشاره به اینکه موضوع اختلاف های فرقه ای و حرکت های تروریستی از دیگر مشکلات امت های اسلامی است گفت: قانون برادری یک قانون مهم در تفکر اسلامی است و این قانون حد و اندازه بزرگی دارد اما در جوامع مختلف جای خود را پیدا نکرده است و باید نسبت به احیا و تقویت آن اقدام شود.

وی با اشاره به صدور بیانیه ای معروف به بیانیه امانیستی در دنیای غرب در سال 1973 گفت: این بیانیه که به امضای هزاران عالم و متفکر رسیده بود در آن زمان بسیار مورد توجه قرار گرفت و توانست جهت ها را تغییر دهد به طوری که در این بیانیه آمده بود ما می توانیم دریابیم که هیچ تصویر یا غایت الهی برای عالم وجود ندارد و این بیانیه در زمان خود بسیار تأثیرگذار بود.

رئیس مجلس با بیان اینکه موضع گیری نخبگان در مورد برخی مسائل جهت ها را حساس می کند گفت: امروز ما هم در چنین شرایطی قرار داریم و یک نوع غلط اندیشی که برخی تحلیلگران در کشورهای اسلامی ایجاد کرده اند و حرکت های تروریستی و جریان های تکفیری را آغاز کرده اند که دارد آبروی اسلام را می برد و ادامه این روند موج تنفر از اسلام را ایجاد می کند بنابراین پیشنهاد می کنیم متفکران و عالمان و صاحبنظران کشورهای اسلامی کار بزرگ و موثری انجام دهند و با تنظیم یک بیانیه که به امضای هزاران نفر از عالمان و متفکران برسد مواضع درست جهان اسلام را تشریح و رفتارهای تروریستی را محکوم کنند.

وی در پایان اظهار داشت: تحلیل ما این است که مسیر حرکت مسلمان ها یک مسیر رشد یافته و رو به جلو است هر چند که ناخالصی ها و سنگ اندازی هایی هم دارد. امیدواریم با روشنگری هایی که در عالم اسلام در حال بوجود آمدن است و با هدایت صاحبنظران و نخبگان شاهد تحقق آرمان های امت اسلامی و ارتقاء  جایگاه آنها باشیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet