هدر اصلی
1393/10/21 15:16:43
سرویس اقتصادی
عاشوری قلعه رودخانی:

بانک ها در زیان هم شریک باشند/ تولید توان پرداخت سود 30 درصدی ندارد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه بانک ها علاوه بر سود، باید در زیان هم شریک تولیدکننده باشند، گفت: اکنون بانکها سپرده های مردمی را با سود ۳۰ درصد جذب می کنند، در حالی که تولید توان پرداخت چنین سودی را ندارد و همین موضوع، عاملی برای فشار به تولید است.
بانک ها در زیان هم شریک باشند/ تولید توان پرداخت سود 30 درصدی ندارد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه بانک ها علاوه بر سود، باید در زیان هم شریک تولیدکننده باشند، گفت: اکنون بانکها سپرده های مردمی را با سود 30 درصد جذب می کنند، در حالی که تولید توان پرداخت چنین سودی را ندارد و همین موضوع، عاملی برای فشار به تولید است. https://cdn.icana.ir/d/019/85231.jpg بانک,ها,در,زیان,هم,شریک,باشند/,تولید,توان,پرداخت,سود,30,درصدی,ندارد Icana

ناصر عاشوری قلعه رودخانی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با راهکارهای تولید محور شدن ساختار اعتباردهی بانکها، گفت: برای دستیابی به این مهم، باید اصل و اساس سود بانکی، سود در تولید و حاشیه آن باشد، یعنی نباید درآمد از طریق پول، محور اصلی باشد.

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی افزود: به هر حال باید توجه داشت که پول در تولید ارزش افزوده ایجاد می کند و باید تلاش بانکها در راستای افزایش میزان تسهیلات دهی باشد.

وی ادامه داد: همچنین بانک ها باید در طرح هایی که کارشناسان خودشان تایید می کند سرمایه گذاری کنند، در این صورت علاوه بر سود، در زیان هم شریک تولیدکنندگان بوده و این موضوع به بانکداری و مشارکت اسلامی منتهی می شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، کاهش سود تسهیلات را نیز از موارد حائز اهمیت در سیستم بانکداری عنوان کرد و گفت: این موضوع در اقتصاد ملی اثر گذار بوده و با توجه به شرایط کنونی، باید شاهد کاهش سود بانکی باشیم، چون تورم رو به کاهش بوده و پیرو آن، نرخ سود بانکی هم باید کاهش یابد.

وی بیان کرد: اکنون بانکها سپرده های مردمی را با سود 30 درصد جذب می کنند، در حالی که تولید توان پرداخت چنین سودی را ندارد و همین موضوع، عاملی برای فشار به تولید است.

این نماینده مردم در مجلس نهم تصریح کرد: متاسفانه بانک مرکزی طی یک ماهه اخیر، 2 درصد سود سپرده گذاران را افزایش داده که این موضوع، سود تسهیلات را هم افزایش می دهد، لذا وام های پرداختی به هیچ عنوان تولید محور نیستند.

عاشوری تاکید کرد: بانکها باید بدانند که در نظام جمهوری اسلامی در حال خدمت رسانی هستند و باید در چارچوب سیاست های بانک مرکزی کار کنند، لذا دریافت سودهای غیر متعارف در این نظام به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس اظهار کرد: اگر بانکها همکاری و هماهنگی لازم را  نداشته باشند معادلات اقتصادی جامعه را نا متوازن می کنند که به هیچ عنوان قابل قبول نیست./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet