اربعین حسینی
1393/10/21 20:16:39
سرویس اجتماعی
جلالی در دیدار با معاون عمران و توسعه امورشهری و روستائی وزیر کشور:

سبک زندگی ایرانی-اسلامی در تهیه پیش نویس قانون مدیریت شهری مدنظر قرار گیرد

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برنامه ریزی ها باید زمینه توزیع مناسب امکانات در شهرها و روستاها را به وجود بیاورد، گفت: تهیه پیش نویس قانون جامع مدیریت زمینه ارائه خدمت رسانی بهتر از نهادهای عمومی به شهروندان را فراهم می کند.
سبک زندگی ایرانی-اسلامی در تهیه پیش نویس قانون مدیریت شهری مدنظر قرار گیرد رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برنامه ریزی ها باید زمینه توزیع مناسب امکانات در شهرها و روستاها را به وجود بیاورد، گفت: تهیه پیش نویس قانون جامع مدیریت زمینه ارائه خدمت رسانی بهتر از نهادهای عمومی به شهروندان را فراهم می کند. https://cdn.icana.ir/d/019/73449.jpg سبک,زندگی,ایرانی-اسلامی,در,تهیه,پیش,نویس,قانون,مدیریت,شهری,مدنظر,قرار,گیرد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، هوشنگ خندان‌دل معاون عمران و توسعه امورشهری و روستائی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و نوذرپور معاون شهرداری‌های این سازمان، شنبه (20 دی ماه) با حضور در مرکز پژوهش‌های مجلس با کاظم جلالی رئیس این مرکز دیدار و گفتگو کردند.
کاظم جلالی در این نشست که با حضور معاونان و کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد در خصوص «پیش نویس قانون جامع مدیریت شهری» با اشاره به مشکلات حاکم بر مدیریت بخش عمومی کشور به ضرورت و اهمیت پیش نویس این قانون که به دنبال مشارکت مدیریت شهری در ارائه خدمات عمومی به جامعه است پرداخت و گفت: تحقق این امر در سایه تقویت سازوکارهای نظارتی حاکم بر این نهاد است.
نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس تاکید کرد: چالش اصلی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور برای طی فرایند تصویب این قانون با خود دستگاه‌های اجرایی دولتی خواهد بود که در این رابطه باید استراتژی لازم اتخاذ شود.
وی یادآور شد: تهیه پیش‌نویس قانون جامع مدیریت زمینه ارائه خدمت‌رسانی بهتر از نهادهای عمومی به شهروندان را فراهم می‌کند.
در ادامه این نشست با اشاره به وضعیت توسعه شهری و روستایی در کشور، تصریح کرد: اقدامات و برنامه‌ریزی‌ها باید به گونه‌ای باشد که زمینه توزیع متناسب امکانات در شهرها و روستاهای کشور به وجود آید.
جلالی افزود: توزیع متناسب امکانات و بودجه در شهرها و روستاهای کشور زمینه‌ساز توسعه متوازن خواهد بود و اقدام ناکارآمد در این زمینه به کاهش جمعیت روستاها و شهرهای کوچک و افزایش مهاجرت به شهرها منجر خواهد شد.
وی ادامه داد: ایجاد مدیریت جامع شهری نیازمند تعیین سازوکار مناسب قانونی است که قوه مقننه و مرکز پژوهش‌های مجلس تلاش خواهند کرد تا در این زمینه بسترسازی مناسب جهت تدوین قانونی کارآمد را ایجاد کنند.

جلالی با بیان اینکه حدود 6 دهه از تصویب قانون شهرداری‌ها می‌گذرد، گفت: رشد و گسترش شهرنشینی و ایجاد کلان‌شهرها زمینه تغییرات زندگی را به وجود آورده است که این امر لزوم انجام مطالعه و پژوهش‌ در تهیه پیش‌نویس قانون جامع مدیریت شهری را نمایان می‌سازد.
وی با اشاره به بیانیات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص سبک زندگی ایرانی-اسلامی، تاکید کرد: حوزه‌های قانونگذاری، اجرایی و نحوه عملکرد تمامی نهادهای کشور باید به‌گونه‌ای پیش رود که زمینه‌ساز پیاده‌سازی سبک زندگی ایرانی-اسلامی در کشور باشد.
رییس مرکز پژوهش‌های مجلس، یادآور شد: در تهیه پیش‌نویس قانون جامع مدیریت شهری باید اسناد بالادستی کشور مورد توجه جدی قرار بگیرد و الگوی زندگی ایرانی- اسلامی برای این قانون درنظر گرفته شود.
هوشنگ خندان‌دل رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در ادامه این نشست، به بیان اهمیت و ضرورت «پیش نویس قانون جامع مدیریت شهری» پرداخت و خواستار کمک و مساعدت مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در ارتقاء این پیش نویس شدند.
محمد قاسمی معاون پژوهش‌های اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس نیز در این نشست ضمن ارائه سابقه‌ای از موضوع «پیش نویس قانون جامع مدیریت شهری»، گفت: این قانون باید در چارچوب اصلاح مدیریت بخش عمومی کشور مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد که بالطبع مرکز پژوهش‌های مجلس نیز در این رابطه نقطه نظراتی دارد.
قاسمی، تاکید کرد: در تجدید ساختار مرکز پژوهش‌های مجلس در دفتر مطالعات بخش عمومی گروهی با عنوان «گروه مطالعات نهادهای عمومی غیر دولتی» شکل گرفته که مطالعاتی را در این زمینه انجام داده است.
محمدرضا محمدخانی معاون پژوهش‌های زیربنایی و تولیدی مرکز پژوهش‌های مجلس نیز یادآور شد: واگذاری برخی خدمات عمومی به شهرداری‌ها می‌تواند با آسیب‌ها و چالش‌هایی همراه باشد که باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
محمدخانی تصریح کرد: مبارزه با فساد در شهرداری‌ها از الزامات اصلی واگذاری امور به این نهاد است.
در پایان این نشست کاظم جلالی رییس مرکز پژوهش‌های مجلس این مرکز را مکلف نمود تا در راستای جایگاه مشاوره‌ای و پژوهشی، دبیرخانه‌ای تخصصی با مشارکت معاونت‌های مرکز جهت بررسی پیش‌نویس قانون جامع مدیریت شهری ایجاد کند تا در چارچوب «اصلاح مدیریت بخش عمومی کشور» مطالعات لازم را انجام دهد و نشست‌های تخصصی مورد نیاز برگزار شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet