آغاز هفته وحدت
1393/10/22 11:05:48
سرویس صحن
با رأی موافق نمایندگان؛

صندوق تثبیت بازار سرمایه برای کاهش مخاطرات ناشی از بحران‌های مالی در بازار بورس تشکیل می‌شود

نمایندگان مردم در خانه ملت به منظور کاهش و کنترل مخاطرات ناشی از بحران های مالی در بازار بورس با تشکیل صندوق تثبیت بازار سرمایه موافقت کردند.
صندوق تثبیت بازار سرمایه برای کاهش مخاطرات ناشی از بحران‌های مالی در بازار بورس تشکیل می‌شود نمایندگان مردم در خانه ملت به منظور کاهش و کنترل مخاطرات ناشی از بحران های مالی در بازار بورس با تشکیل صندوق تثبیت بازار سرمایه موافقت کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/45896.jpg صندوق,تثبیت,بازار,سرمایه,برای,کاهش,مخاطرات,ناشی,از,بحران‌های,مالی,در,بازار,بورس,تشکیل,می‌شود Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه 22 دی ماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی لایحه رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور ماده الحاقی 26 این لایحه را که در رابطه با تشکیل صندوق تثبیت بازار سرمایه است با 126 رأی موافق، 15 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 196 نماینده حاضر به تصویب رساندند.

گفتنی است در جریان بررسی ماده الحاقی 26 نمایندگان تبصره 5 این ماده را برای بررسی بیشتر به کمیسیون ارجاع دادند.

براساس این گزارش ماده الحاقی 26 به شرح زیر است:

الف- به منظور کنترل و کاهش مخاطرات سامانه‌ای یا فرادستگاهی بازار سرمایه کشور در شرایط وقوع بحرآن‌های مالی و اقتصادی و اجرای سیاست‌های عمومی حاکمیتی در شرایط مذکور و به منظور حفظ و توسعه شرایط رقابت منصفانه در حوزه بازار سرمایه، صندوق تثبیت بازار سرمایه به عنوان نهاد مالی تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار، با شخصیت حقوقی مستقل تأسیس می‌گردد و طبق اساسنامه خود و در چهارچوب مصوبات هیأت امناء متشکل از وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس کل بانک مرکزی، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور، رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی و رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار توسط هیأت عامل فعالیت می‌نماید.

تبصره 1- اداره صندوق بر عهده هیأت عامل آن خواهد بود و سازمان حسابرسی به عنوان حسابرس-بازرس قانونی آن فعالیت می‌نماید.

تبصره 2- بخشی از منابع سازمان بورس و اوراق بهادار با تصویب شورای عالی بورس و اوراق بهادار و سایر منابع مالی در چهارچوب قوانین و مقررات با تصویب مراجع ذی‌صلاح قانونی به این صندوق تعلق می‌گیرد.

تبصره 3- شرایط و معیارهای مخاطرات سامانه‌ای، مخاطرات فرادستگاهی و بحرآنهای مالی و نیز شرایط و مقررات فعالیت و انحلال صندوق، ارکان صندوق و وظایف و اختیارات هیأت امناء و هیأت عامل به موجب اساسنامه صندوق تثبیت بازار سرمایه است که به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی حداکثر تا سه‌ماه پس از ابلاغ این قانون به تصویب‌ هیأت وزیران می‌رسد.

تبصره 4- در صورت انحلال صندوق تثبیت بازار سرمایه کلیه اموال و دارایی‌های آن بعد از کسر تعهدات و بدهیها به دولت تعلق می‌گیرد.

گفتنی است در جریان بررسی ماده الحاقی 26 احمد توکلی نماینده مردم تهران پیشنهاد حذف عبارت "غیر دولتی"را در بند الف را ارائه داد که این پیشنهاد با 110 رأی موافق، 29 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 201 نماینده حاضر به تصویب رسید.

همچنین توکلی در ادامه پیشنهاد حذف عبارت "یک‌درهزار منابع صندوق توسعه ملی در زمان ابلاغ این قانون و از آن به بعد یک‌در‌هزار منابع واریزی به صندوق توسعه ملی پس از تبدیل به ریال در اختیار صندوق تثبیت بازار سرمایه قرار می‌گیرد و"از تبصره 2 بند الف ماده الحاقی 26 را ارائه داد که این پیشنهاد نیز با 108 رأی موافق، 23 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 198 نماینده حاضر به تصویب رسید. 

براساس این گزارش احمد توکلی در اخطار قانون اساسی عنوان کرد: به دلیل اینکه منابع صندوق تثبیت بازار سرمایه و همچنین اعضای آن دولتی خواهند بود بنابراین لزومی ندارد که عبارت غیر دولتی به صندوق مذکور اختصاص یابد.

در ادامه توکلی این موضوع را نیز اضافه کرد که باید تأثیرات تشکیل صندوق تثبیت بازار سرمایه در بازار بورس به صورت آنی نباشد.

لازم به ذکر است در جریان بررسی ماده الحاقی 26 لایحه مذکور به دلیل اینکه تبصره 5 آن نتوانست دو سوم آرای مجلس را کسب کند و پیشنهاد حذف آن نیز مورد موافقت قرار نگرفت نمایندگان تصمیم گرفتند که تبصره 5 برای بررسی بیشتر به کمیسیون ارجاع داده شود.

گفتنی است متن تبصره 5 ماده الحاقی 26 لایحه مذکور به شرح ذیل است:

ب- شرکتهای پذیرفته‌شده در بورس و بازارهای خارج از بورس براساس میزان سهام شناور خود در هر یک از بازارهای مذکور و براساس مقرراتی که با پیشنهاد سازمان بورس و اوراق بهادار به تصویب شورای بورس می‌رسد می‌توانند تا سقف ده درصد (10%) از سهام خود را خریداری و تحت عنوان سهام خزانه در شرکت نگهداری کنند. مادامی که این سهام در اختیار شرکت است فاقد حق رأی می‌باشد.

پ- مابه‌التفاوت ارزش اسمی و قیمت معاملاتی پذیره‌نویسی اوراق بهادار مذکور که کمتر از قیمت اسمی پذیره‌نویسی می‌شوند به‌عنوان هزینه قابل قبول مالیاتی پذیرفته می‌شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet