هفته دفاع مقدس
1393/10/22 19:08:00
سرویس اقتصادی
در دیدار اعضای فراکسیون تولید ملی و اشتغال با وزیر جهاد و کشاورزی مطرح شد:

تاکید بر افزایش همگرایی دولت و مجلس برای حمایت از کشاورزان

اعضای فراکسیون تولید ملی و اشتغال مجلس در دیدار با حجتی وزیر جهاد کشاورزی دولت یازدهم بر حمایت ویژه از بخش کشاورزی در بودجه‌ریزی سال ۹۴ و برنامه‌ریزی جهت اجرایی شدن مصوبات مربوط به این بخش تولیدی تاکید کردند.
تاکید بر افزایش همگرایی دولت و مجلس برای حمایت از کشاورزان اعضای فراکسیون تولید ملی و اشتغال مجلس در دیدار با حجتی وزیر جهاد کشاورزی دولت یازدهم بر حمایت ویژه از بخش کشاورزی در بودجه‌ریزی سال 94 و برنامه‌ریزی جهت اجرایی شدن مصوبات مربوط به این بخش تولیدی تاکید کردند. https://cdn.icana.ir/d/019/92261.jpg تاکید,بر,افزایش,همگرایی,دولت,و,مجلس,برای,حمایت,از,کشاورزان Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،‌غلامرضا کاتب رئیس فراکسیون تولید ملی و اشتغال مجلس شورای اسلامی در ابتدای نشست اعضای این فراکسیون با حجتی وزیر جهاد کشاورزی و معاونان وی 8 مورد از قوانین لایحه تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت که مربوط به بخش کشاورزی است را قرائت و بر حمایت وزارت جهاد کشاورزی از این مواد و تلاش برای اجرایی شدن آنها پس از تصویب تاکید کرد.

نماینده مردم گرمسار در مجلس نهم افزود: بندهایی از لایحه رفع موانع تولید و خروج از رکود که هم‌اکنون در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی و رو به اتمام است به بخش کشاورزی مربوط می‌شود که امیدواریم وزارت جهاد کشاورزی حمایت لازم در این‌خصوص را داشته و برنامه‌ریزی و سیاستگذاری‌های مشخصی برای اجرایی شدن این بندها داشته باشد.

رئیس فراکسیون حمایت از تولید ملی و اشتغال مجلس تصریح کرد: این فراکسیون به دنبال همگرایی بیشتر با وزارت جهاد کشاورزی به منظور ایجاد رونق در بخش کشاورزی است چرا که در این صورت می‌توان تولید و اقتصاد کشور را توسعه داد و موضوع استقلال بودجه از نفت را با تکیه بر بخش‌های تولیدی از جمله حوزه کشاورزی تحقق بخشید.

کاتب ادامه داد: با توجه به اینکه در فصل بودجه‌ریزی برای سال 94 هستیم، فرصت خوبی است تا برای حمایت از بخش کشاورزی و ایجاد رونق و توسعه در این بخش حمایت‌های لازم از سوی دولت و مجلس صورت گیرد،‌ چرا که راه نجات کشور حمایت از اقتصاد به‌خصوص بخش‌های تولیدی مانند کشاورزی است.

غلامرضا نوری قزلجه نماینده مردم بستان‌آباد در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این نشست گفت: بودجه بخش کشاورزی در لایحه بودجه سال 94 نسبت به سال گذشته افزایش داشته است،‌ اما با توجه به اینکه بودجه پایه این بخش ضعیف است، این ارقام تحول چشمگیری در بخش کشاورزی ایجاد نخواهد کرد و دولت و مجلس باید به دنبال سوق دادن سرمایه بیشتری به بخش کشاورزی باشند.

عضو فراکسیون تولید ملی و اشتغال مجلس تصریح کرد: علی‌رغم سهم ویژه‌ای که بخش کشاورزی در اقتصاد و تولید کشور دارد، سرمایه و حمایت درخوری در این بخش وجود ندارد و تنها یک‌سوم حق این بخش مهم از اقتصاد کشور ادا شده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: باید از لحاظ تامین سرمایه بانک کشاورزی و همچنین اعتبارات لازم برای بیمه محصولات کشاورزی حمایت‌های لازم از سوی دولت صورت گیرد و نگاه ما باید به بخش کشاورزی ویژه و خاص باشد، اما در حال حاضر این بخش از لحاظ تامین سرمایه مظلوم واقع شده است و آغاز یک حرکت جهادی برای تحول در بخش کشاورزی ضروری است.

محمد باقری بنابی یکی دیگر از اعضای فراکسیون تولید ملی و اشتغال مجلس در ادامه این نشست با انتقاد از وضعیت نامطلوب بخش کشاورزی گفت: اگر این روند ادامه یابد تا 20 سال آینده کشاورزی نخواهیم داشت چرا که در حال حاضر به علت نبود حمایـت‌های جدی از سوی حاکمیت از کشاورزان،‌ این بخش وضعیت مطلوبی ندارد و نمی‌توان به آینده آن امیدوار بود.

نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: موضوع یکپارچه‌سازی اراضی یکی از موارد مهمی است که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد، اما متاسفانه هر روز اراضی ما کوچک‌تر می‌شود و حتی شاهد کاربری‌های متفاوتی در این اراضی هستیم و این در حالی است که همه مسئولان و کارشناسان معترفند که کشاورزی در ایران توجیه اقتصادی ندارد، اما در این مورد که راهکار رفع این مسائل چیست و چطور می‌توان در بخش کشاورزی رونق ایجاد کرد؟ اشاره‌ای نمی‌کنند.

باقری بناب تصریح کرد: مسائل و مشکلات متعددی که در بخش کشاورزی شاهدیم، آینده کشاورزی را تهدید می‌کند و در این بین تغییر الگوی کشت در بخش کشاورزی موضوع مهمی است که اتفاق خاصی در این زمینه رخ نداده است، بنابراین از مسئولان جهاد کشاورزی تقاضا داریم درخصوص تغییر الگوی کشت به ما مشاوره دهند تا بتوانیم مسائل موجود را برطرف سازیم.

وی با بیان اینکه مسئولان بخش کشاورزی برای رفع مشکلات این بخش تلاش می‌کنند، افزود: با این وجود ما خروجی مشخصی را مشاهده نمی‌کنیم و علاوه بر حوزه کشاورزی، بخش دامداری هم مشکلات بسیاری دارد و دامداری در حال نابودی است.

حجتی وزیر جهاد کشاورزی پس از استماع سخنان نمایندگان مجلس، اعلام کرد: بنده آدم بدبین و همچنین ایده‌آل‌گرایی نیستم اما با توجه به واقعیت‌هایی که وجود دارد شرایط طوری نیست که خدای‌ناکرده اتفاق ناگواری برای بخش کشاورزی رخ دهد.

وزیر جهاد کشاورزی دولت یازدهم افزود: ارتقای بهره‌وری، کاهش تعداد بهره‌‌برداران و حمایت در اجرای سیاست‌ها، برنامه اصلی وزارت جهاد کشاورزی است چرا که مقام معظم رهبری و همچنین مجموعه دولت بر حمایت از کشاورزان و حل مشکلات و موانع موجود در این بخش تاکید بسیاری دارند.

حجتی درخصوص اظهارات نمایندگان مبنی بر اینکه بودجه بخش کشاورزی در لایحه پیشنهادی سال 94 افزایش چندانی نداشته است،‌ توضیح داد: این موضوع به دلیل آن است که دولت تاکنون رقم یک‌هزار میلیارد تومان مصوب سال گذشته مجلس به منظور توسعه سیستم‌های نوین آبیاری را به رسمیت نمی‌شناخت که امسال این مشکل حل شد.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: وزارتخانه در نظر دارد طی یک برنامه 10 ساله به منظور تحت پوشش قرار دادن 400 هزار هکتار از اراضی به سیستم آبیاری نوین سالانه 2 هزار و 800 تا 3 هزار میلیارد تومان اعتبار پرداخت کند که امیدواریم هرچه زودتر این طرح در دولت به تصویب برسد.

حجتی با یادآوری اینکه گسترش سیستم‌های آبیاری نوین و طرح‌های آبخیزداری از اولویت‌های مهم وزارت جهاد کشاورزی است، تصریح کرد: با توجه به اینکه سالانه 2.5 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به بخش کشاورزی اختصاص می‌یابد، می‌توان گفت بودجه این بخش وضعیت مناسبی دارد که امیدواریم به بهره‌برداری صحیح از اعتبارات و منابع موجود،‌ توسعه بخش کشاورزی را شاهد باشیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet