هدر اصلی
1393/10/23 11:18:28
سرویس صحن
الیاس طاهری در نطق میان دستور:

ضرورت تحول در ساختار اقتصادی کشور/ اقتصاد مقاومتی با گفتاردرمانی شکل نمی‌گیرد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه باید پذیرفت که اقتصاد مقاومتی با برگزاری همایش، کنفرانس و گفتاردرمانی شکل نمی‌گیرد، گفت: ضرورت دارد ساختار اقتصادی کشور متحول شود.
ضرورت تحول در ساختار اقتصادی کشور/ اقتصاد مقاومتی با گفتاردرمانی شکل نمی‌گیرد عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه باید پذیرفت که اقتصاد مقاومتی با برگزاری همایش، کنفرانس و گفتاردرمانی شکل نمی‌گیرد، گفت: ضرورت دارد ساختار اقتصادی کشور متحول شود. https://cdn.icana.ir/d/019/43246.jpg ضرورت,تحول,در,ساختار,اقتصادی,کشور/,اقتصاد,مقاومتی,با,گفتاردرمانی,شکل,نمی‌گیرد Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت؛ الیاس طاهری در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه 23 دی ماه) در نطق میان دستور خود گفت: غفلت بعضی از مسئولان نسبت به اولویت های استراتژیک باعث شده طی 35 سال لوکوموتیو اقتصاد ملی پیوسته خارج از ریل گذاری نظام جمهوری اسلامی و در مسیر سیاست‌های استکباری در حرکت باشد.

نماینده مردم اقلید و سرحد چهاردانگه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در صحنه بین‌المللی پیام الهام بخش انقلاب بر بال سیاست‌های داهیانه رهبری هر روز افق جدیدی از موفقیت را در مقابل ملت بزرگ ایران می‌گشاید.

وی افزود: تاثیرگذاری نظام ما در معاملات جهانی روز به روز گسترده‌تر و قدرت چانه‌زنی آن دائما رو به افزایش است اما ضلع سوم این مثلث یعنی اقتصاد ملی هرگز نتوانسته در حد افتخارات نظام در عرصه‌های سیاسی، نظامی و همچنین فرهنگی از خود قابلیت و اقتدار نشان دهد.

طاهری گفت: مشغول شدن به شاخ و برگ‌ها و معلول‌ها موجب شده تا بیماری مزمن اقتصاد ما هر روز کهنه‌تر و خطرناک‌تر شود و احاله ماموریت‌های خطیری چون اجرای اصل 44 قانون اساسی چون خصوصی‌سازی، هدفمندی یارانه‌ها به سیستمی که با دودکش نفتی نفس می‌کشند به دلیل ضعف و نارسایی در اجرا بی‌قواره و ناکارآمد شده است.

وی ادامه داد: بازخورد تصمیمات فوق هم اکنون پیش روی ماست، نه مردم را  در اقتصاد ملی به بازی گرفتیم نه شرکت های دولتی اندکی آب رفته اند و سهم آن‌ها از بودجه عمومی گویا همه چیز است و ظاهرا تا مجلس دست به کار نشود دولت‌ها آمادگی خانه‌تکانی و چابک سازی خود را ندارند.

طاهری گفت: ما تا نفت را از بودجه عمومی دولت حذف نکنیم، سایه سنگین شرکت‌های دولتی و حجم بالای هزینه‌های جاری دولت بر آسمان اقتصاد ملی تا آینده‌ای نامشخص سنگینی خواهد کرد و هر روز اخبار دردناکی از فساد لجام گسیخته در منظر مردمی قرار می‌گیرد که هرگز سزاوار آن نبوده و نیستند.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: ‌بنا به توصیه و تاکید مقام معظم رهبری در آخرین رویکرد خود به اقتصاد مقاومتی روی آورده‌ایم اما باز هم بنا داریم با تشکیلات و ساز و کارهایی این مسیر را ادامه دهیم که در گذشته امتحان خود را پس داده‌اند. عجیب آن که انتظار توفیق هم داریم.

وی گفت: باید پذیرفت که اقتصاد مقاومتی با برگزاری همایش، کنفرانس و گفتاردرمانی شکل نمی‌گیرد بلکه ضرورت دارد ساختار اقتصادی کشور متحول شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی یادآور شد: وقتی در عرصه‌های سیاسی و امنیتی که اتفاقا عرصه قدرت نمایی بیگانگان بوده و قرن‌ها قواعد بازی را آن‌ها تعیین می‌کردند، نظام ما توانسته است با سرپنجه تدبیر و عزت معادلات را به نفع کشور تغییر دهد،‌ واضح است که تحریم و اقدامات ظالمانه بیگانگان نمی‌تواند به عنوان علت اصلی چالش‌های اقتصادی ما با این همه منابع و ظرفیت‌های انسانی به حساب آید.

وی ادامه داد: آنچه این روزها بر اقتصاد ما می‌رود از غفلت و سیاست‌های غلط خودمان است نه تحریم و تهدید و اگر به انتظار رفع تحریم برای سامان یافتن اقتصاد ملی بنشینیم وای بر ما! چرا که دوره‌های عاری از تحریم این رویکرد غلط را دیده‌ایم و کتابچه آمارهای آن در دسترس ماست.

طاهری گفت: در سیاست خارجی به آمریکایی‌ها که اخیرا به خیال خود از خواب غفلت برخواسته و مایلند به ما علامت بدهند که ما اهلیت،‌ اقتدار،‌ ثبات و تاثیرگذاری ایران را در معاملات جهانی پذیرفته‌ایم یادآوری می‌کنم تا زمانی که در درک معنوی و سنجش اقتدار و ظرفیت‌های ایران دچار خطای محاسباتی باشید و تا زمانی که ارزش‌های انقلاب و فرهنگی این انقلاب عظیم و قدرت ملت را درک نکنید و تا زمانی که به رفتارهای سلطه‌گرانه خود ادامه دهید انتظار ایجاد ارتباط امری ناممکن خواهد بود.

وی افزود: داعش- القاعده- اسرائیل و رژیم‌های استبدادی منطقه، جز رسوایی چیزی عاید بشریت و شما نکرده اند به جای سرمایه گذاری روی لانه‌های عنکبوت به مردم و حقوق قانونی آن‌‌ها در جهان احترام بگذارید و از حمایت جنایتکاران دست بردارید تا از این منجلاب نجات پیدا کنید.

این نماینده مردم در مجلس نهم٬ ادامه داد: دولت تدبیر و امید انتظار دارم در زمینه اشتغال و حفظ ارزش پول ملی تلاش کند و به صداقت در ارائه آمارهای اقتصادی پایبند باشد و زمینه‌ای فراهم نماید تا فعالان اقتصادی امکان تصمیم‌گیری‌های بلند مدت را باز یابند.

وی افزود: اشتغال در کشور بر اثر خشکسالی با مشکلات جدی روبرو شده است و دولت باید نسبت به کارآفرینی و تشویق سرمایه‌گذاران در حوزه تولید و کشاورزی همت بگمارد آمار بیکاری ارائه شده از طرف دولت نشان می دهد که شهرستان اقلید از این آمار خیلی فاصله دارد به همین دلیل ضرورت توجه بیشتر به حوزه انتخابیه اینجانب از منظر ایجاد شغل دو چندان مهمتر است.

طاهری گفت: سیاست‌های غلط اقتصادی در مقطعی موجب کاهش قدرت خرید حقوق بگیران تا یک سوم گردید و این امر نابسامانی‌های روحی و اجتماعی فراوانی را موجب شد اما گویی اصلا اتفاقی نیفتاده است و بنا هم نیست این ظلم آشکار جبران شود.

وی ادامه داد: چشم خود را بر سونامی ایجاد شده در زندگی این قشر زحمت کش فرو بسته ایم و روی افزایش چهارده درصد حقوق در سال آینده که فقط بخشی از تورم سالیانه را جبران می‌کند مانور می‌دهیم. باید تلاش گردد تا این ظلم جبران و قدرت خرید کارمندان و بازنشستگان و حقوق بگیران به سطح سال نود برگردد.

طاهری خطاب به وزیر صنعت، معدن و تجارت؛ گفت: صنعت کشور و تولیدکنندگان صنعتی در بحران و رکود بسر می‌برند، به داد صنعت کشور برسید صنایع کوچک و بزرگ با مشکل مواجه می‌باشند و هر روز شاهد تعطیلی‌های پی در پی آنان هستیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم٬‌ افزود:‌ رئیس جمهور و وزیر محترم آموزش و پرورش؛ طرح رتبه‌بندی معلمان راهی است برای دست یابی سریع‌تر به اهداف سند تحول نظام آموزش و پرورش کشور و ترسیم جایگاه معلمان و فرهنگیان عزیز انتظار است نسبت به تدوین لایحه رتبه‌بندی معلمان و پرداخت مطالبات آنان اقدام جدی و عاجل صورت پذیرد.

وی ادامه داد: جناب آقای رئیس جمهور؛ فارس استان بزرگی که بخش عمده‌ای از نیازهای غذایی کشور را تولید و تامین می‌کند در سفرهای معاونین محترم حضرتعالی آقایان دکتر جهانگیری و دکتر نوبخت به این مهم تاکید و مقرر کردند که اعتبارات لازم جهت توسعه و تجهیز باغات و مزارع و احیاء قنوات و جداول کشاورزی و تامین آب شرب و مبارزه با خشکسالی به استان فارس اختصاص یابد.

طاهری گفت: اما به نظر می‌رسد دولت فارس را نه در قله بلکه در گودال هم نمی‌بیند و هیچکدام از وعده‌های آقایان تحقق نیافته و از اعتبارات برداشت شده از صندوق توسعه ملی جهت کمک به کشاورزان و حفظ و تامین آب شرب و کشاورزی و صنعت کمترین مبلغی به فارس اختصاص نیافته و کشاورزان فارس به این نتیجه رسیده‌اند که استمداد از دولت بی‌نتیجه و چاره ای جز دعای استثغاء و توسل به خدای متعال و مهاجرت از دیار خود ندارند.

این نماینده مردم در مجلس نهم٬ خطاب به وزیر جهاد کشاورزی گفت: محصولات کشاورزان اقلیدی به مصیبتی برای آنان تبدیل شده است حبوبات تولیدی به کلی روی دست مردم باقی مانده و چغندر قند آن‌ها به پول تبدیل نشده است تا دردی از آن‌ها درمان کند مردم صبور و زحمتکش منطقه بی‌صبرانه چشم انتظار تصمیمات و حمایت های فوری مسئولین می‌باشند از دولت می‌خواهم به عنوان یک اقدام فوری نسبت به استمهال سررسید وام های کشاورزان منطقه اقدام فرمایند و همچنین پول ذرت کاران بعد از چند ماه پرداخت شود.

وی در تذکر دیگری خطاب به وزیر نیرو و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور تصریح کرد:‌ دریاچه کافتر که یکی از اکوسیستم‌های بی‌نظیر کشور است سال‌ها است که خشک شده و تاکنون صدای هیچ سازمان ملی و غیره در نیامده است دریغا مگر دریاچه با دریاچه چه فرق دارد.

طاهری گفت: از وزیر راه و شهرسازی می‌خواهم در تکمیل بزرگراه اصفهان- شیراز و جاده طریق الرضا و خط راه‌آهن یزد- اقلید- یاسوج اهتمام و اعتبار بیشتری منظور نماید.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی٬ یادآور شد:‌ از رئیس جمهور تقاضا دارم با توجه به موقعیت ممتاز شهرستان اقلید در شمال استان فارس نسبت به تصویب و ابلاغ این شهرستان به عنوان منطقه ویژه اقتصادی اقدام و دستور مقتضی را صادر فرمائید./

پایان پیام 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet