هدر اصلی
1393/10/23 11:56:11
سرویس صحن
مفتح در نشست خبری:

لایحه بودجه سال آینده انقباضی بسته نشده است

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه با بیان اینکه روز گذشته جلسه بررسی کلیات لایحه بودجه ۹۴ با حضور رئیس مجلس و نوبخت تشکیل شد، گفت: بودجه سال ۹۳ در حدود ۲۱۱ هزار میلیارد تومان بود که این رقم برای سال آینده به ۲۲۴ هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت و این موضوع، نشان از آن دارد که لایحه به صورت انقباضی تدوین نشده است.
لایحه بودجه سال آینده انقباضی بسته نشده است سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه با بیان اینکه روز گذشته جلسه بررسی کلیات لایحه بودجه 94 با حضور رئیس مجلس و نوبخت تشکیل شد، گفت: بودجه سال 93 در حدود 211 هزار میلیارد تومان بود که این رقم برای سال آینده به 224 هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت و این موضوع، نشان از آن دارد که لایحه به صورت انقباضی تدوین نشده است. https://cdn.icana.ir/d/019/68579.jpg لایحه,بودجه,سال,آینده,انقباضی,بسته,نشده,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،‌ محمدمهدی مفتح در حاشیه نشست علنی امروز (سه‌شنبه 23 دی) مجلس شورای اسلامی درخصوص جزئیات جلسه روز گذشته کمیسیون تلفیق گفت: بعد از مقدمات تشکیل کمیسیون تلفیق و مشخص شدن اعضای هیات رئیسه و تصویب آیین‌نامه داخلی آن، روز گذشته جلسه بررسی کلیات لایحه بودجه سال 94 با حضور دکتر لاریجانی رئیس مجلس و نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تشکیل شد.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی، توضیح داد: مقرر شده، از شنبه 27 دی‌ماه تا چهارشنبه 18 بهمن‌ماه، کمیسیون تلفیق کار بررسی بودجه را انجام دهد، براساس برنامه‌ریزی‌ها امیدواریم بتوانیم تا قبل از 12 بهمن گزارش را به مجلس ارائه کنیم.

وی تصریح کرد: نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در جلسه روز گذشته کمیسیون تلفیق، گزارشی درخصوص عملکرد بودجه سال 93  به نمایندگان ارائه کرد.

مفتح ادامه داد: دولت این موضوع را مطرح کرده که لایحه بودجه بر مبنای اصل 52 قانون اساسی و قوانین مربوطه، تدوین و ارائه می‌شود و قانون محاسبات عمومی، قانون 5 ساله برنامه پنجم توسعه و اسناد فرادستی مانند سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در تنظیم بودجه لحاظ خواهد شد، اسناد پشتیبان بودجه نیز که به صورت کتاب قطوری تدوین شده،‌ نیز آماده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق درخصوص تصویر کلان بودجه سال آینده کل کشور بیان کرد: میزان منابع عمومی در بودجه 94 در حدود 234 هزار میلیارد تومان، بودجه‌ شرکت‌ها و بانک‌های دولتی 267 هزار میلیارد تومان و کل بودجه 738 هزار میلیارد تومان برآورد شده است. دولت لایحه بودجه را براساس مدل اقتصادی تنظیم کرده است.

وی درباره مفروضات بودجه سال 94 افزود: پیش‌بینی شده در سال آینده صادارت نفت یک میلیون بشکه، میعانات گازی 300 هزار بشکه، فروش میعانات گازی به شرکت‌های پتروشیمی ها120 هزار بشکه باشد که مجموعاً صادرات حدود 1.5 میلیون بشکه در روز صادرات برآورد شده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم درخصوص قیمت نفت در سال آینده گفت: قیمت برآوردی هر بشکه نفت در بودجه 72 دلار محاسبه شده که از مجموع درآمدهای نفتی 20 درصد به صندوق توسعه ملی واریز، 14.5 درصد به شرکت‌ نفت و حدود 65 درصد برای انجام هزینه‌ها در قالب لایحه بودجه اختصاص می‌یابد.

مفتح افزود: پیش‌بینی می‌شود در سال 94 در صورت تحقق لایحه بودجه نرخ رشد اقتصادی 5/2 ، نرخ تورم 14 درصد،  افزایش نرخ رشد  سرمایه‌گذاری‌ها 4درصد و نرخ رشد نقدینگی 17 درصد باشد که البته در صورت نقدینگی تعدیل می شوند.

وی تصریح کرد: بحث عملکرد بودجه سال 93 نیز در جلسه روز گذشته بررسی شد  که دولت معتقد بود از 211 هزار میلیارد تومان درآمد پیش بینی شده، 180 هزار میلیارد تومان از درآمد محقق می‌شود و از  149 هزار میلیارد تومان هزینه، حدود 143 هزار میلیارد و 800 میلیون آن محقق، که 29 هزار میلیارد تومان آن صرف هزینه‌های عمرانی شده که این نشان از تحقق صددرصدی اعتبارات عمرانی استانی است.

مفتح با بیان اینکه در سال 93 متمم و اصلاحیه‌ای برای جبران کسری بودجه ارائه نخواهد شد، گفت: بودجه  جاری امسال 211هزار میلیارد تومان بود که در سال آینده به 224 هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت که این موضوع نشان از آن دارد که از بعد هزینه های جاری لایحه به صورت انقباضی تدوین نشده و افزایش حقوق کارکنان لحاظ شده است.  

نماینده مردم تویسرکان در مجلس با بیان اینکه نوسانات اقتصاد بین‌الملل در تدوین بودجه لحاظ می شود، بیان کرد: کمیسیون تلفیق در تدوین بودجه به توطئه‌های دشمن علیه نظام جمهوری اسلامی ایران توجه خواهد کرد و راهکارهای برای کاهش قیمت نفت و مقابله با با توطئه های دشمنان اتخاذ می‌کند و از ظرفیت اقتصاددانان نیز بهره خواهد برد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه، یادآور شد: امیدواریم در سال آینده با تدوین بودجه شاهد فعالیت‌های عمرانی و خروج از رکود اقتصادی باشیم. البته این لازم به یادآوری است که اعداد مذکور به صورت تقریبی بیان شده است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet