هدر اصلی
1393/10/24 10:50:53
سرویس اقتصادی
اسداللهی:

نفت، چاشنی فاصله گرفتن از توسعه است

عضو هیات رییسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، نفت را عاملی برای عقب افتادن ایران نسبت به برخی کشورهای همسایه عنوان کرد و گفت: اگر هنر کمیسیون تلفیق، تنظیم بودجه بدون نفت و حضور بخش خصوصی باشد، کمک بسیار بزرگی به اقتصاد کرده و ثمره آن، کاهش آمار بیکاری و خروج کشور از رکود است، دکتر لاریجانی نیز بارها به این موضوع تاکید کرده اند.
نفت، چاشنی فاصله گرفتن از توسعه است عضو هیات رییسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، نفت را عاملی برای عقب افتادن ایران نسبت به برخی کشورهای همسایه عنوان کرد و گفت: اگر هنر کمیسیون تلفیق، تنظیم بودجه بدون نفت و حضور بخش خصوصی باشد، کمک بسیار بزرگی به اقتصاد کرده و ثمره آن، کاهش آمار بیکاری و خروج کشور از رکود است، دکتر لاریجانی نیز بارها به این موضوع تاکید کرده اند. https://cdn.icana.ir/d/019/88486.jpg نفت،,چاشنی,فاصله,گرفتن,از,توسعه,است Icana

غلامرضا اسدالهی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت، کاهش درآمدهای نفتی رابه نفع کشور دانست و گفت: بطور حتم اگر افت قیمت نفت به کاهش وابستگی بودجه به فروش این محصول منتهی شود، نه تنها از میزان آسیب پذیری آن کاسته شده، بلکه نسل آینده هم از ذخیره نفتی برخوردار خواهند بود.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخزر در مجلس شورای اسلامی افزود: نفت به میراثی تبدیل شده که دید را محدود می کند و این موضوع، باعث عقب افتادگی ما نسبت به برخی از کشورهای همسایه که از نفت هم برخوردار نیستند شده است.

وی تصریح کرد: ترکیه و کره جنوبی از جمله کشورهایی هستند که بدون نفت از ما سبقت گرفته اند، بنابر این جدایی اقتصاد از نفت اقدام مثبتی بوده و باعث می شود که آیندگان نیز از ما به نیکی یاد کنند.

 عضو هیات رییسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: بسیاری از هزینه هایی که در بودجه آورده می شود قابل حذف هستند، همچنین تکمیل بخش عمده پروژه های عمرانی، با همت بخش خصوصی قابل انجام است.

وی با اشاره به وجود حجم عظیم نقدینگی در اختیار بخش خصوصی، بیان کرد: این نقدینگی مانند یک سیل، مخرب بوده و در صورت هدایت آن به سمت تولید، بسیاری از مشکلات کشور حل خواهد شد.

اسداللهی گفت: امام خمینی در دهه 60 فرمودند که دولت تنها در پروژه هایی که در توان بخش خصوصی نیست ورود کند و اگر ما این فرمایش را در سرلوجه امور قرار دهیم چرخ توسعه کشور به گردش در خواهد آمد.

این نماینده مردم در مجلس نهم با تاکید بر ضرورت کاهش چسبندگی دولت در واگذاری ها، اظهار کرد: دولتی بودن اقتصاد باعث شده که واگذاری ها به سختی انجام شود و هیچ امنیتی برای بخش خصوصی وجود نداشته باشد، در صورتی که با تغییر رویه، بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

وی تصریح کرد: برای کاهش اتکای به نفت باید توجه داشت که بسیاری از پروژه های نیمه تمام کشور ماهیت انتفاعی دارد و بخش خصوصی نیز به دنبال انتفاء است.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخزر در مجلس با اشاره به تاکید دکتر لاریجانی برای کاهش وابستگی به نفت نیز گفت: اگر هنر کمیسیون تلفیق، تنظیم بودجه بدون نفت و حضور بخش خصوصی باشد، کمک بسیار بزرگی به اقتصاد کرده و ثمره آن، کاهش آمار بیکاری و خروج کشور از رکود است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet