خبرگزاری خانه ملت

هفته دفاع مقدس
1393/10/24 12:11:45
سرویس صحن
زارع در نطق میان دستور:

انتقاد از رشد آمار بیکاری در قشر تحصیلکرده/ کشف هر روزه اختلاس از معضلات سیستم بانکی کشور است

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از رشد آمار بیکاری گفت: رفع بحران اشتغال به ویژه بین نسل جوان تحصیلکرده از معضلاتی است که نیازمند توجه ویژه دولت است.
انتقاد از رشد آمار بیکاری در قشر تحصیلکرده/ کشف هر روزه اختلاس از معضلات سیستم بانکی کشور است سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از رشد آمار بیکاری گفت: رفع بحران اشتغال به ویژه بین نسل جوان تحصیلکرده از معضلاتی است که نیازمند توجه ویژه دولت است. https://cdn.icana.ir/d/019/59601.jpg انتقاد,از,رشد,آمار,بیکاری,در,قشر,تحصیلکرده/,کشف,هر,روزه,اختلاس,از,معضلات,سیستم,بانکی,کشور,است Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت؛ رحیم زارع در جلسه علنی امروز (چهارشنبه 24 دی ماه) در نطق میان دستور خود گفت: بیکاری و بحران اشتغال از مهم‌ترین مشکلات کشور بوده که نیازمند توجه جدی مسئولان است.

نماینده مردم آباده، بوانات و خرم‌بید در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با یک نگاه به تغییر هرم سنی جامعه می‌توان متوجه شد که هجوم یکباره جمعیت جوان و تحصیلکرده کشور از یک سو و اتخاذ سیاست‌های نامناسب اقتصادی همچون بنگاه‌های زود بازده و عدم حمایت از صنایع مادر و زیربنایی از سوی دیگر از عواملی است که منجر به افزایش نرخ بیکاری به ویژه در بین جامعه جوان و تحصیلکرده شده است به حدی که نرخ بیکاری جوانان 2 برابر نرخ بیکاری کل جامعه است.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه زنگ خطر بیکاری مدت مدیدی است که به صدا در آمده گفت: پدیده‌ها و معضلات عدیده اجتماعی ماحصل همین بحران است و باید توجه داشت که بیکاری جامعه تحصیلکرده به شدت خطرناک‌تر از قشر کم سواد جامعه بوده و تبعات مخرب‌تری را به دنبال دارد.

وی با تاکید بر اینکه رکود تورمی معضل دیگر کشور ما است، تصریح کرد: تورمی که بعد از کنترل یک ساله با اعمال سیاست‌های انقباضی مجددا سیر صعودی را همراه با رکودی که چندین سال است اقتصاد کشور را در چنبره خود قرار داده شروع کرده و به شکل یک بحران اساسی خود را نمایان کرده است.

زارع ادامه داد:‌ کاهش درآمدهای نفتی و سقوط قیمت جهانی نفت در بازارهای جهانی در حالی که بیش از 35 درصد از بودجه کشور وابسته به نفت است کاهش قیمت نفت و به تبع آن درآمدهای نفتی به تعطیلی بسیاری از پروژه‌های بزرگ اقتصادی منجر شده و پیش بینی‌های دولت در خصوص خروج از رکود و تورم و همچنین ایجاد اشتغال را با چالش‌های بسیاری مواجه کرده است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: فساد اقتصادی و کشف هر روزه اختلاس و کشف کالاهای قاچاق و فسادهای موجود در سیستم اقتصادی و بانکی کشور از مسائل دردناک اقتصاد کشور است.

وی کاهش درآمدهای نفتی و سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی را نیز معضل دیگری در اقتصاد ایران بر شمرد و گفت: در حالی که بیش از 35 درصد بودجه کشور به نفت وابسته است کاهش قیمت جهانی نفت منجر به تعطیلی بسیاری از پروژه‌های عمرانی گردیده و پیش‌بینی‌های دولت در لایحه خروج از رکود را با چالشی اساسی مواجه کرده است.

زارع افزود: کشف هر روزه فساد از مسائل دردناک اقتصاد کشور است، خطر نهادینه شدن و گسترش فساد می تواند مانع اساسی در جهت رشد اقتصادی و توسعه کشور باشد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس نهم٬ به تراز تجاری منفی ایران نیز اشاره کرد وافزود: کاهش سهم صادرات غیرنفتی از معضلات اساسی اقتصاد کشور است که همین با کسری بالایی مواجه است و بخش بزرگی از این کسری ناشی از کالاهای لوکس و تجملاتی است که بخش های مهمی از تولیدات کشور را نشانه رفته و آن‌ها را به سمت تعطیلی سوق داده است.

وی تصریح کرد: مجموعه این عوامل منجر به آسیب پذیر شدن اقتصاد در برابر هر بحرانی می‌شود و برای درمان این بیماری و اقتصادی با ثبات باید حرکتی نو را با برنامه ای که اقتصاد را از التهابات تورمی، ‌افت تولید، مقاوم در برابر شوک های داخلی و خارجی ونوسانات تحریم ها به دور نگه می دارد تکیه نمود که سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی توسط رهبری می تواند اقتصاد ما را بیمه نماید.

نماینده مردم آباده در بخش دیگری از نطق خود خواستار بازگشایی معدن چاه مروی شهرستان خرم‌بید شد و نسبت به نیمه تعطیلی ده ها کارخانه سنگبری که به گفته وی اقتصاد این شهرستان را به زانو در آورده تذکر داد.

وی همچنین خواستار اجرای تقسیمات کشوری، تعیین تکلیف پروژه فرودگاه شمال فارس، بهسازی محورهای مواصلاتی، تعیین تکلیف وضعیت اسناد ثبتی، تعیین تکلیف گازرسانی شهرهای سردسیری، اسکان عشایر شهرستان آباده و ایجاد منطقه آزاد تجاری شد.

زارع به وزیر بهداشت نیز درباره اجرای پایلوت طرح پزشک خانواده در استان فارس تذکر داد و گفت که این مسئله مردم را با مشکل مواجه کرده است.

وی افزود: بهره برداری بیمارستان های حوزه انتخابیه و ساماندهی وضعیت بهداشتی از دیگر درخواست های نماینده آباده از وزیر بهداشت بود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی٬ در پایان درخواست کرد که مصوبات سفرهای استانی رئیس جمهور به استان فارس اجرایی شود و از اختصاص بودجه ناکافی در زمینه آب به استان فارس انتقاد کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet