هفته دفاع مقدس
1393/10/26 12:48:53
سرویس سیاسی
نگاه نمایندگان آذربایجان غربی به سفر دکتر لاریجانی؛

از وحدت مذهبی تا قول پیگیری مسائل اقتصادی؛‌ رهآورد سفر رییس مجلس به ارومیه

مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی، سفر رییس مجلس به ارومیه را فرصتی برای دیدار بی‌واسطه مردم و مسئولان و استماع مشکلات تولیدکنندگان منطقه‌ای دانستند که در صورت کاربردی‌تر شدن چنین سفرهایی، دستاوردهای قابل توجه‌تری خواهد داشت.
از وحدت مذهبی تا قول پیگیری مسائل اقتصادی؛‌ رهآورد سفر رییس مجلس به ارومیه مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی، سفر رییس مجلس به ارومیه را فرصتی برای دیدار بی‌واسطه مردم و مسئولان و استماع مشکلات تولیدکنندگان منطقه‌ای دانستند که در صورت کاربردی‌تر شدن چنین سفرهایی، دستاوردهای قابل توجه‌تری خواهد داشت. https://cdn.icana.ir/d/019/91825.jpg از,وحدت,مذهبی,تا,قول,پیگیری,مسائل,اقتصادی؛‌,رهآورد,سفر,رییس,مجلس,به,ارومیه Icana

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، در ابتدای هفته گذشته دکتر لاریجانی سفری به ارومیه، مرکز آذربایجان غربی داشت که برنامه‌های متعددی در آن سفر یک روزه صورت گرفت؛ از حضور در همایش وحدت و امنیت با حضور علمای دینی شیعه و سنی تا دیدار با فعالان اقتصادی بخش خصوصی و شرکت در جلسه شورای اداری و شورای تامین استان.

توصیه‌های امنیتی

دکتر لاریجانی در ابتدای سفر و پس از ورود به ارومیه، بر مزار شهدای این شهرستان حاضر شد و با ذکر فاتحه یاد آنها را گرامی داشت. وی سپس به جلسه شورای تامین استان رفت. به گفته رییس مجلس در این جلسه که با حضور استاندار، فرماندهان نظامی و انتظامی استان آذربایجان غربیصورت گرفت،‌ درباره مشکلات منابع مالی که می‌تواند ضریب امنیتی را افزایش دهد، توضیحاتی ارائه شد.

دکتر لاریجانی با یادآوری اینکه آذربایجان غربی، استان مرزی است و باید مورد توجه بیشتری واقع شود تصریح کرد: نکاتی که نمایندگان و مسئولان این استان درباره به بودجه برای حل برخی مسائل در نظر داشتند، مطرح شد و امیدواریم در بودجه سال آینده در نظر گرفته شود.

جواد جهانگیرزاده، ‌نماینده مردم ارومیه در مجلس درباره این جلسه به خانه ملت گفت: دکتر لاریجانی در جریان مسائل امنیتی استان قرار گرفتند و نسبت به روند آینده نیز توصیه‌های امنیتی ارائه کردند.

علی اکبر آقایی، نماینده مردم سلماس در مجلس نیز در گفت‌وگو با خانه ملت در این باره توضیح داد: قوه مقننه به عنوان بخشی از مدیریت کشور می‌تواند در برنامه‌های عملکردی و تامین نیازهای بخش‌های مختلف، گام‌های قابل توجهی بردارد؛ لذا سفر رییس این قوه به آذربایجان غربی از این جهت بسیار مهم به شمار می‌رود.

ندای وحدت

سومین برنامه این سفر، حضور در همایش وحدت و امنیت بود که علمای شیعه و سنی منطقه در آن شرکت داشتند. دکتر لاریجانی در سخنرانی خود در این همایش،‌موضوع وحدت را از نظر عقلی امری لازم دانست و با تأکید بر وحدت مسلمین، به شرایط منطقه و عالم اسلام اشاره و تصریح کرد: هر عقل سلیمی القا می‌کند که اگر اختلافی نیز میان مذاهب اسلامی وجود دارد نباید به این وضع کشیده شود که کشورها را از اقتصاد ساقط کنید چرا که اگر کشوری مشکل امنیتی پیدا کند آرامش در آن از بین می‌رود.

همچنین در این همایش، روح الله بیگی به عنوان نماینده اهل شیعه استان آذربایجان غربی سخنرانی داشت و با بیان اینکه اتحاد و انسجام اسلامی راهکار مبارزه با توطئه استکبار است، تصریح کرد: با وحدت میان مسلمانان نقشه های دشمنان نقش بر آب می شود.

در ادامه، عبدالکریم حسین زاده در همایش وحدت و امنیت با تاکید بر ضرورت مدارا در کشور تصریح کرد: ما باید در جامعه در بالاترین حد مدارا با هم به سر ببریم آنچنان که در این جامعه هیچ کس متصور نشود که بر او رواداری می‌شود.

محمدقسیم عثمانی نیز از دیگر سخنرانان این همایش بود که در آن آیت‌الله قریشی، نماینده ولی فقیه و ماموستا بیضاوی نیز درباب وحدت میان مسلمانان سخن گفتند.

وی با ابراز خرسندی از اینکه امروزه گرایش انسان‌های نیک‌فطرت به اسلام است، تصریح کرد:جای خوشحالی است که نرخ گرایش به اسلام در ممالک غربی بیشتر از رشد جمعیت آنها است و همین موضوع آنها را نگران کرده، چرا که اگر دین اسلام در این کشورها نفوذ کند، آمریکا نیز باید بپذیرد که به "ایاک نعبدو و ایاک نستعین" بپیوندد، نه اینکه هر اتفاقی با اجازه آمریکا باشد.

علی اکبر آقایی در ارزیابی خود از حضور رییس مجلس در این همایش در گفت‌وگو با خانه ملت گفت: دیدار با روحانیت شیعه و سنی اقدام مهمی بود و حرکتی ارزشمند در جهت تحکیم ارتباط آنها با یکدیگر و ایجاد صمیمت و محبت در بین مسئولان استانی به شمار می‌رود.

روح الله بیگی نماینده تکاب در مجلس نیز در گفت‌وگو با خانه ملت این حضور و پیام آن را امنیت، صلح، دوستی و وحدت میان شیعه و سنی و ارزش‌دهی به مذاهب مختلف دانست و عابد فتاحی، نماینده ارومیه در مجلس نیز با اشاره به حضور دکتر لاریجانی در مصلای ارومیه و شرکت در همایش وحدت و امنیت، گفت: رییس مجلس در این همایش ندای وحدت سرداد و این حضور که بعد از هفته وحدت صورت گرفت، ادامه همان رویکرد همگرایی و همدلی میان سنی و شیعه بود.

دیدار با مبارزان انقلابی

دیدار دکتر لاریجانی با آیت‌الله قریشی، عضو خبرگان رهبری و آیت‌الله حسنی، امام جمعه سابق ارومیه از دیگر برنامه‌های این سفر بود.

آقایی، عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی این دیدارها به ویژه عیادت رییس مجلس از آیت‌الله حسنی را شایسته قدردانی دانست و از حسنی به عنوان قهرمان مبارزات مختلف ارومیه و آذربایجان نام برد.

آذربایجان غربی؛ پتانسیلی که بالفعل نشده است

اولین برنامه نوبت عصر این سفر یک روزه، حضور رییس مجلس در جلسه شورای اداری استان آذربایجان غربی بود.

در این جلسه علاوه بر مدیران استانی، چهار تن از نمایندگان مردم در قوه مقننه نیز به طرح مسائل و مشکلات استانی پرداختند.

عثمان احمدی نماینده مهاباد، خواستار ارتقای مرکز صداوسیمای شهرستان مهاباد با توجه به نیاز روستاها که از شبکه‌های سراسری بی‌نصیبند، رسیدگی به وضع راه‌ها و جاده‌های استان و حمایت از تولید، تولیدکننده، سرمایه‌گذار و کارخانجاتی که در آستانه ورشکستگی هستند، شد.

علی‌اکبر آقایی، نماینده سلماس با بیان اینکه باید بتوان نیازهای استان آذربایجان غربی را آنالیز کرد، افزود: استان آذربایجان غربی دارای پتانسیل‌های بالایی است ولی نتوانستیم از آنها استفاده کنیم؛ مثلا دو بازارچه و منطقه ویژه در سلماس که مصوبه سال‌های قبل است، مورد استفاده قرار نگرفته و امیدواریم با مصوبات مجلس بتوانیم امکانات موجود را مورد بهره‌برداری قرار دهیم.

رسول خضری، نماینده پیرانشهر و سردشت در این جلسه گفت: مبادلات اقتصادی با اربیل و سلیمانیه در عراق که مصرفی‌ترین بازار خاورمیانه است، با ظرفیت بالای صادرات از دو شهر پیرانشهر و سردشت صورت می‌گیرد، لذا بحث ایجاد منطقه آزاد تجاری برای این دو شهرستان دور از ذهن نیست.

محمد علی‌پور نیز آذربایجان غربی را نماد وحدت و همدلی اقوام و ادیان است و تصریح کرد: در سنوات گذشته به دلیل مسائل امنیتی از قطار رشد توسعه کشور جامانده و زمانی که استان‌های دیگر از سرمایه‌گذاری دولتی بهره‌مند شدند، ما بهره‌ای نبردیم.

رجوع به بخش خصوصی

در ادامه این جلسه، دکتر لاریجانی در سخنانی بر لزوم خلق منابع جدید مالی برای پروژه‌های کشور اشاره و تصریح کرد: اگرچه امیدواریم مذاکرات هسته‌ای به نتیجه برسد اما اگر منابع جدید مالی برای خود خلق کنیم در صورتی که طرف مقابل بخواهد زورگویی کند، همین منابع پشتیبان ما خواهد بود و می‌توان با اتکا به آن ظرفیت کشور را در حوزه‌های داخلی و بین‌المللی افزایش داد.

رییس قوه مقننه همچنین با اشاره به 400 هزار میلیارد تومان پروژه کلنگ‌زده شده با حداکثر 80 درصد پیشرفت، توضیح داد: اگر بخواهیم این پروژه‌ها را به نتیجه برسانیم باید 3 الی 4 برابرش هزینه کنیم در حالی که روند بودجه‌های عمرانی با توجه به نرخ تورم بسیار کند است.

راهکار وی برای حل این مشکل، رجوع به بخش خصوصی بود که حتی با مجوز قانون برنامه به دولت در این خصوص، اما استفاده بهینه‌ای از آن نشده است.

تصویب قوانین لازم، اصلاح قوانین موجود

در ادامه این سفر،‌ رییس مجلس شورای اسلامی در جمع فعالان اقتصادی استان آذربایجان غربی حضور یافت و به سخنان آنها درباب مسائل تقنینی و اجرایی حوزه کاری‌شان گوش داد.

صاحبان حرفی همچون صنایع شیر، مرغداری، کشاورزی و دامداری در این جلسه به بیان موانع موجود در تولید پرداختند. از میان نمایندگان نیز نادر قاضی پور،عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلسبا اشاره به ظرفیت‌های استان همچون برق تولیدی، آذربایجان غربی را جدول مندلیفی از منابع معدنی مختلف توصیف کرد و خواستار توجه بیشتر برای بالفعل شدن این سرمایه‌ها شد.

همچنین موید حسینی صدر، دیگر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه استان آذربایجان غربی 4.1 درصد جمعیت را دارد ولی سهم آن از لحاظ توسعه استانی، رتبه 25 کشور است، توضیح داد:در این منطقه صنایع بزرگ مانند فولاد، پتروشیمی و خودرو وجود ندارد،‌ لذا صنایع پیرامونی شکل نمی‌گیرند،‌ ولی استان ما توانمندی‌هایی در حوزه سیمان و کنستانتره دارد و ظرفیت‌های معدنی قابل توجهی نیز موجود است.

رسول خضری، نماینده پیرانشهر و سردشت درباره برگزاری چنین جلساتی در گفت‌وگو با خانه ملت گفت: رییس مجلس می تواند در اصلاح قوانینی که در تولید، اشتغال، خدمات، توسعه اقتصادی و صنعت و صنعتگران مانع ایجاد می کند، نقش آفرینی کند؛ کما اینکه فعالان این عرصه در جلسه با ریاست مجلس معتقد بودند قانون جدید نمی‌خواهیم، همین قوانین موجود که مانع ایجاد کرده را اصلاح کنید.

وی بیان کرد: قطعا این سفرها میتواند بسیار اثربخش باشد زیرا دکتر لاریجانی ریاست مجلس را برعهده دارد و در تصویب قوانینی که به نفع صنعتگران، فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی، صنعت، معدن، تجارت و کشاورزی و دغدغه‌هایی که این قشر در استان آذربایجان غربی داشتند، تاثیرگذار خواهد بود.

عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی، با اشاره به بررسی لایحه خروج از رکود در صحن علنی مجلس ادامه داد: حضور رییس مجلس در ارومیه، مخصوصا در شرایطی که اکنون لایحه خروج از رکود در صحن علنی بررسی می‌شود، بسیار حائز اهمیت است و بازدید میدانی از نزدیک موجب همنشینی‌، همدلی‌، هم‌افزایی و همفکری خواهد بود.

عبدالکریم حسین زاده، نماینده نقده و اشنویه در مجلس نیز در این خصوص به خانه ملت گفت: حضور رییس قوه مقننه در میان مردم و مدیران، فرصتی برای تعالی و توسعه استان است؛ چه بسا در این حین، موضوعات و مشکلاتی مطرح میشود که طراحان آن، راهکارهای آن مسائل و مضوعات را نیز می‌دانند.

جواد جهانگیرزاده،عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز با اشاره به دیدار رییس مجلس با شورای اداری  و صنعتگران در آذربایجان غربی، آن را راهگشا توصیف کرد و توضیح داد: دکتر لاریجانی، مجموعه سخنان را به دقت شنید و نکات مهم را یادداشت می‌کرد تا بتواند علاوه بر ایجاد ظرفیت‌های قانونی برای حل مشکلات تجار، بازرگانان و صنعتگران، با دستگاههای اجرایی و دولت رایزنی کند تا بخشی از مشکلات این منطقه حل شود.

سفر یک روزه دکتر لاریجانی به مرکز آذربایجان غربی با جلسه رییس مجلس با فرمانده قرارگاه حمزه(س) خاتمه یافت.

حضور نزدیک مسئولان با مردم؛ ایجاد آرامش روانی و اجتماعی

عبدالکریم حسین زاده، نماینده نقده و اشنویه نیز در گفت‌وگو با خانه ملت گفت: اولین دستاوردی که این سفرها دارد، ایجاد یک نوع نزدیکی با مردم و آرامش روانی و اجتماعی است زیرا مردم مسئولان را از نزدیک می بینند و می‌توانند بدون هیچ رابطه و واسطه‌ای، مسائل و موضوعات خود را در صنف‌های مختلف عرضه کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس، دیدار با روحانیون اهل تسنن و تشیع منطقه، جلسه با شورای اداری که به بررسی موانع و مشکلات توسعه ای در کل استان انجامیده است، جلسه با فعالان اقتصادی که منجر به طرح مسائل به صورت تشریحی شد، از دستاوردهای سفر یک روطه دکتر لاریجانی به ارومیه دانست.

عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی، ادامه داد: باید واقع بینانه نگاه کرد؛ نمی‌توان انتظار داشت با سفر یک روزه همه مشکلات استان حل شود اما این سفر می‌تواند در رفع برخی مشکلات کمک کند.

همچنینعابد فتاحی نماینده مردم ارومیه نیز در گفت‌وگو با خانه ملت درباره دستاوردهای سفر دکتر لاریجانی به ارومیه توضیح داد: رییس مجلس به درددل مردم استان از قشرهای مختلف گوش دادند؛ ضمن آنکه دیدار با شورای اداری استان به منظور استحضار از مشکلات مردم آذربایجان غربی و نیز دیدار با فعالان صنایع و معادن استان و استماع مشکلات تولیدکنندگان و صادرات و واردات و تجارت، حائز اهمیت بود.

پیگیری موضوعات، دستاورد عملی یک سفر

جواد جهانگیرزاده نیز در این باره تصریح کرد: سفر رییس مجلس باعث امیدواری صنوف مختلف در آذربایجان غربی شد و امیدوارم با پیگیری دفتر ایشان بتوان ظرفیت جدی برای آینده ایجاد کرد.

عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی ادمه داد: اگر سفر دکتر لاریجانی به صورت کاربردی باشد و مجموعه‌ای نیز آن موضوعات را پیگیری کنند، حتما برای بهبود روشهای مدیریت در کشور و نیل به توفیقات بیشتر، موثرتر خواهد بود.

روح الله بیگی نیز درباره کلیت این سفر به خانه ملت گفت: دیدارهای رییس مجلس با اقشار مختلف همچون روحانیت، صنعتگران، شورای اداری، مدیران ارشد استان و شورای تامین گفتگو حاوی نکاتی بود که عمل به آن می‌تواند بستر حرکت در مسیر رشد، توسعه و بالندگی را در هر قشر و صنفی فراهم کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: سفر مسئولان به شهرهای مختلف و حضور آنها درمیان مردم، حاوی این نکته است که مسئولان هر جا لازم باشد در جهت شکوفایی و توسعه و امنیت کشور تمام توان خود را به منصه ظهور می‌رسانند.

عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی، توجه به مسائل منطقه نظیر احیای دریاچه ارومیه، صنعت، جاده‌ها و راه‌های استانی، تولید، صادرات غیرنفتی، تولید کالای داخل و نیز تلاش برای اجرای اقتصاد مقاومتی را از دستاوردهای این دیدارها عنوان کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet