آغاز امامت امام زمان (عج)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
خانه ملت گزارش می دهد؛

تفاوت واکنش ها در کش و قوس واگذاری پرسپولیس و استقلال

سرویس فرهنگی
از هفته گذشته تا کنون که قیمت پایه دو برند پرسپولیس و استقلال اعلام شده است شاهد واکنش های متفاوتی از سوی پیشکسوتان بوده ایم که این موضوع نشان دهنده اهمیت امر شفاف سازی و معرفی مؤلفه های قیمت گذاری از سوی هیأت واگذاری سرخآبی هاست.
شنبه 27 دی 1393 ساعت 12:40
تفاوت واکنش ها در کش و قوس واگذاری پرسپولیس و استقلال از هفته گذشته تا کنون که قیمت پایه دو برند پرسپولیس و استقلال اعلام شده است شاهد واکنش های متفاوتی از سوی پیشکسوتان بوده ایم که این موضوع نشان دهنده اهمیت امر شفاف سازی و معرفی مؤلفه های قیمت گذاری از سوی هیأت واگذاری سرخآبی هاست. http://cdn.icana.ir/d/019/92651.jpg تفاوت,واکنش,ها,در,کش,و,قوس,واگذاری,پرسپولیس,و,استقلال Icana

گروه فرهنگی خانه ملت؛ فائزه ظهیری؛ هفته گذشته طی جلسه شورای قیمت گذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس که با حضور وزرای اقتصاد، ورزش و جوانان و دادگستری برگزار شد قیمت پایه و شرایط مزایده سرخآبی ها به تصویب رسید.

بر همین اساس قیمت پایه هر یک از دو باشگاه 290 میلیارد تومان به همراه یک مجموعه ورزشی برآورد شد و قرار شد نحوه پرداخت هم به صورت 40 درصد نقد و 60 درصد طی اقساط دو ساله باشد همچنین تصویب شد بیست درصد از سهام این دو باشگاه از سوی خریدار به 100 نفر از هواداران و پیشکسوتان دو تیم البته با تأیید وزارت ورزش و جوانان اختصاص پیدا کند.

بنابر این گزارش، قرار است هیأت واگذاری طی روزهای آتی در خصوص زمان و نحوه مزایده و نیز امکان واگذاری از طریق فرابورس را علام کند. همچنین با وجود اینکه تشخیص اهلیت خریداران سرخآبی ها خارج از حیطه اختیارات وزارت ورزش و جوانان است اما باید هیأت مدیره دو باشگاه بعد از واگذاری به تأیید این وزارتخانه برسد.

 

بعید است کسی توانایی خرید سهام پرسپولیس و استقلال را داشته باشد

پس از اعلام قیمت ها از طرف هیأت واگذاری، برخی پیشکسوتان در این زمینه اعلام نظر کردند. علی پروین، پیشکسوت فوتبال که سابقا از بازیکنان و سرمربیان تیم پرسپولیس بوده است، در خصوص اعلام مبلغ 290 میلیارد تومان گفت: اگر این قیمت اعلام شده صحیح باشد که بعید می‌دانم کسی بتواند با این مبلغ برای خرید پرسپولیس جلو بیاید چرا که رقم بسیار زیادی است و با این شرایط فکر نمی‌کنم کسی قدرت خرید سهام باشگاه را داشته باشد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: ما فکر می‌کردیم نهایتاً قیمت سهام 100 میلیارد تومان خواهد بود اما با انتشار این رقم واقعاً‌ بعید است که کسی بتواند برای خرید استقلال و پرسپولیس پا پیش بگذارد.

 

پیشکسوتان استقلال قادر به خریدن سهام این باشگاه نیستند

بهتاش فریبا، پیشکسوت باشگاه استقلال نیز در همین زمینه عنوان کرد: پیشکسوتان استقلال نمی توانند با این قیمت بالا سهام استقلال را در اختیار بگیرند و شاید پیشکسوتان پرسپولیس پولدار هستند که به دنبال سهام باشگاهشان رفته اند.

 

قیمت سرخآبی ها خیلی گران است

امیر عابدینی، مدیرعامل پیشین باشگاه پرسپولیس نیز درباره قیمت گذاری سرخآبی ها اظهار داشت: قیمت دو باشگاه گران نه، خیلی گران است! نمی‌دانم کارشناسان بر مبنای چه اطلاعاتی این قیمتگذاری را انجام داده‌اند و جایی که برای دولت سالی 30 تا 35 میلیارد تومان هزینه دارد، این قیمت گذاری جای سئوال است.

 

قیمت برند دو باشگاه بسیار بالاتر از مبلغ اعلام شده است

تمامی این اظهارات در حالی است که منصور پورحیدری، عضو هیأت مدیره باشگاه استقلال نظر متفاوتی با سایر پیشکسوتان دارد. وی گفته است: بدون تعصب باید بگویم که قیمت این دو باشگاه بیشتر از 290 میلیارد تومانی است که اعلام شده است و اگر از نام این دو باشگاه و برند آنها استفاده شود، قیمت دو باشگاه بیش از مبلغ اعلام شده خواهد بود.

بر همین اساس نظر برخی از اعضای فراکسیون ورزش مجلس را در ارزیابی از نحوه قیمت گذاری و دغدغه آنها در امر واگذاری جویا شدیم که در ادامه می خوانید:

نام نماینده

ارزیابی از قیمت

دغدغه در واگذاری

محمدرضا تابش، نایب رئیس فراکسیون ورزش

مبنای کارشناسان قانون است و به نحوه قیمت گذاری اعتماد داریم.

بر اساس قانون روند واگذاری ادامه پیدا کرده و سریع تر به مزایده گذاشته شود.

محمد جواد نظری مهر، سخنگوی فراکسیون ورزش

290 میلیارد تومان برای دولت کارساز نیست.

نظارت بر مدیریت جدید این باشگاه مهم تر از بحث قیمت گذاری است و آن هم به علت طرفداران میلیونی و با ارزش بودن برند پرسپولیس و استقلال است.

عباسعلی منصوری آرانی، عضو هیأت رئیسه فراکسیون ورزش

پرسپولیس و استقلال به لحاظ برند بسیار با ارزش هستند.

نکته مورد اهمیت این است که شبه دولتی ها به اسم خصوصی سازی وارد روند واگذاری نشوند.

ابوذر ندیمی، عضو فراکسیون ورزش

از آنجایی که می خواهند از نام برند استفاده اقتصادی کنند، قیمت گذاری آن مهم است و قیمت آن باید بالاتر می بود.

نکته مورد اهمیت این است که مدیریت دو باشگاه به اشخاص حرفه ای و مدیریت اقتصادی به بخش خصوصی داده شود.

یوناتان بت کلیا، عضو فراکسیون ورزش

هرچه قیمت سرخآبی ها بالاتر باشد درصد مشارکت هواداران در سهام آن بیشتر خواهد شد لذا برای محدود نشدن خریداران باید قیمت آن بالا باشد.

میزان سهم پیشکسوتان و هواداران در کنار سهم بخش خصوصی مشخص شود. 49 درصد برای پیشکسوتان زیاد است.

غلامرضا اسداللهی، عضو فراکسیون ورزش

کارشناسی روی قیمت باید به گونه ای صورت می گرفت که موج انتقاد به آن وارد نمی شد.

در مورد قیمت کارشناسی صورت گرفته و مولفه ها بیان شود.

حسین گروسی، عضو فراکسیون ورزش

رقمی که برای واگذاری این دو باشگاه به بخش خصوصی در نظر گرفته شده است حداقل یک سوم قیمت اعلام شده است.

انتظار داریم واگذاری این دو باشگاه سرنوشتی مثل تیم های ناکامی همچون ملوان و راه آهن را برای سرخآبی ها رقم نزده و به جای شخصیت حقیقی به اشخاص حقوقی واگذار شود.

مجید منصوری بیدکانی، عضو فراکسیون ورزش

قیمت سرخآبی ها به طرفداران آن است و تیم هایی با هواداران میلیونی، جاذبه اقتصادی مناسبی دارند.

مدیریت حرفه ای دو باشگاه جدا از مدیریت اقتصادی و با آزادی عمل باشد.

 

مجلس بر روند واگذاری سرخآبی ها نظارت می کند

حسین زمانی، رئیس کارگروه نظارت بر امر واگذاری پرسپولیس و استقلال نیز پیش از این در گفت و گو با خانه ملت، اظهار کرد: این کارگروه در تمامی مراحل، نقش نظارتی خود را دارد و همانطور که بر روند قیمت گذاری حساس بوده ایم بر ادامه روند واگذاری نیز نظارت خواهیم کرد.

وی با تأکید بر اینکه نباید خریدار را در تنگنا قرار دهیم، خاطرنشان کرد: باید شرایط برای کسی که قرار است باشگاه ها را به عنوان بخش خصوصی بخرد، فراهم باشد و خود او تصمیم بگیرد که به چه میزان به پیشکسوتان سهم دهد./

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000