آغاز امامت امام زمان (عج)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
اختیاری:

اقتصاد دانش بنیان ستون خودکفایی و اقتصاد مقاومتی است

سرویس دیگر رسانه‌ها
عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش اعتبار بخش پژوهش در لایحه بودجه 94، گفت که اگر می‌خواهیم از بحران تحریم خارج شویم باید اقتصاد مقاومتی را که ستون آن اقتصاد دانش بنیان است مدنظر قرار دهیم.
شنبه 27 دی 1393 ساعت 12:52
اقتصاد دانش بنیان ستون خودکفایی و اقتصاد مقاومتی است عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش اعتبار بخش پژوهش در لایحه بودجه 94، گفت که اگر می‌خواهیم از بحران تحریم خارج شویم باید اقتصاد مقاومتی را که ستون آن اقتصاد دانش بنیان است مدنظر قرار دهیم. http://cdn.icana.ir/d/019/43037.jpg اقتصاد,دانش,بنیان,ستون,خودکفایی,و,اقتصاد,مقاومتی,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از ایسنا؛اسفندیار اختیاری اظهار کرد: بودجه بخش پژوهش در سال 94 حدود 9 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که نسبت به آنچه سال قبل در لایحه بودجه دولت دیده شده بود رشد داشته است زیرا در سال گذشته این مبلغ هفت هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود.

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: البته باید ببینیم میزان تخصیص این اعتبار تا چه حد خواهد بود. مثلا در لایحه بودجه پارسال که هفت هزار میلیارد اعتبار دیده شده بود بعید می‌دانم که میزان تخصیص به پنجاه درصد رسیده باشد که البته اگر به همین میزان هم اختصاص یافته باشد ما راضی هستیم.

نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بخش عمده اعتبار 9 هزار میلیارد تومانی پژوهش در بودجه مربوط به بودجه‌ای است که به صندوق نوآوری و شکوفایی اختصاص داده می‌شود و دولت حدود 855 میلیارد تومان برای این صندوق در نظر گرفته که برای توسعه شرکت‌های دانش بنیان به طور خاص اختصاص می‌یابد بنابراین اگر سهم صندوق نوآوری و شکوفایی در بودجه پژوهش سال آینده را نظر نگیریم بودجه پژوهشی تفاوت آنچنانی نداشته است.

این عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در سال گذشته بودجه پژوهش به حدود نیم درصد بودجه عمومی کشور رسیده بود، تصریح کرد: قرار بود در سال آخر برنامه پنجم که سال 94 است سهم بودجه پژوهشی به سه درصد GDP برسد اما امسال با وجود اینکه بودجه عمومی کشور اضافه شده درصد بودجه پژوهش همان میزان است.

اختیاری با اشاره به اقدامات کمیسیون آموزش مجلس برای افزایش بودجه پژوهش یادآور شد: ما در کمیسیون آموزش 300 میلیون دلاری که برای صندوق نوآوری و شکوفایی دیده شده بود را به 500 میلیون دلار تبدیل کردیم که رقم سرمایه صندوق افزایش یابد و این افزایش را از صندوق توسعه برای طرح‌های کلان ملی در نظر گرفتیم و امیدواریم هم کمیسیون تلفیق آن را مصوب کند و هم در مجلس به تصویب برسد.

اختیاری ادامه داد: همچنین 100 میلیون دلار هم برای بازسازی و نوسازی آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها اختصاص داده‌ایم که مدتی است در این زمینه سرمایه‌گذاری نشده و دستگاه‌ها فرسوده شده لذا به فکر بازسازی آن افتادیم تا روند رو به رشد علمی کشور متوقف نشود.

این عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی گفت: بخش زیادی از بودجه پژوهش از بودجه عمومی در نظر گرفته شده و می‌تواند از کل بودجه تاثیر بپذیرد.

وی در ادامه گفت: ما باید اعتقاد داشته باشیم که مهم‌ترین ستون اقتصاد ما باید اقتصاد دانش بنیان باشد. آنچه ما در تحریم هستیم و نمی‌توانیم وارد کشور کنیم هم پایه تکنولوژی دارد و آنها این تکنولوژی را به ما نمی‌دهند مثل بخش دارو، هوانوردی و ... بنابراین ما در مباحث تکنولوژیکی نیازمند سرمایه‌گذاری و صبر هستیم زیرا امکان ندارد یک تکنولوژی یک شبه به نتیجه برسد بلکه برای رسیدن به بلوغ و استفاده عمومی به یک دوره زمانی نیاز دارد.

این عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: اگر ما می‌خواهیم خودکفا باشیم و از بحران تحریم خارج شویم و مبانی اقتصاد نفتی را از بین ببریم و اقتصاد مقاومتی را مدنظر قرار دهیم باید بدانیم که ستونش اقتصاد دانش بنیان است و یکی از پایه‌های اقتصاد دانش بنیان نیز پژوهش و فناوری است.

 

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000