هدر اصلی
1393/10/28 10:01:00
سرویس فرهنگی
به بهانه بالماسکه صلح در پاریس برای ترور چهار کاریکاتوریست نشریه"شارلی ابدو"؛

چه کسی برای حنظله یتیم راهپیمایی کرد

هیچکدام از مدعیان غربی مبارزه با تروریسم ۲۷ سال پیش که "حنظله" یتیم شد برای تنهایی اش نگریستند، کمپینی تشکیل نداده و راهپیمایی نکردند اما امروز پس از ترور ۴ کاریکاتوریست یک نشریه که بدون ابا به مقدسات یک میلیارد مسلمان اهانت می کند، بیانیه ها صادر و بالماسکه راهپیمایی صلح با حضور نتانیاهو راه می اندازند.
چه کسی برای حنظله یتیم راهپیمایی کرد هیچکدام از مدعیان غربی مبارزه با تروریسم 27 سال پیش که "حنظله" یتیم شد برای تنهایی اش نگریستند، کمپینی تشکیل نداده و راهپیمایی نکردند اما امروز پس از ترور 4 کاریکاتوریست یک نشریه که بدون ابا به مقدسات یک میلیارد مسلمان اهانت می کند، بیانیه ها صادر و بالماسکه راهپیمایی صلح با حضور نتانیاهو راه می اندازند. https://cdn.icana.ir/d/019/92661.jpg چه,کسی,برای,حنظله,یتیم,راهپیمایی,کرد Icana

گروه فرهنگی خانه ملت؛ فائزه ظهیری؛ شخصیت کاریکاتوری "حنظله" (که در اروپا به "هندلا" مشهور است) نماد مقاومت در فلسطین و امضای "ناجی سلیم حسین العلی" خالق این کاراکتر است که در پای اکثر آثار این هنرمند فلسطینی وجود دارد؛ پسربچه فلسطینی پابرهنه ای که با لباس وصله شده همواره پشت به مخاطب و در حال نظاره اتفاقات و وقایع فلسطین است. شخصیتی که آنقدر در سطح جهان تأثیرگذار شده بود که موجبات خشم صهیونیستی ها را فراهم آورد و در نهایت باعث شد "ناجی العلی" 27 سال پیش به دست عوامل موساد در لندن ترور شده و "حنظله" یتیم شود.

"حنظله" شخصیتی داشت که به خاطر مشخص نبودن چهره اش نمی شد فهمید در این کاریکاتور غمگین، خشمگین و یا خوشحال است. "حنظله" جوری طراحی شده بود که مخاطب خود را جای او می گذاشت و این جایگزینی تأثیر کاریکاتور را دو صد چندان می کرد. ناجی العلی حتی در جایی "حنظله" را کودک درون خویش می داند و می گوید: «من در کاراکتر حنظله بچگی های خودم را نشان داده‌ام. او همان سنی را دارد که من وقتی فلسطین را ترک کردم داشتم و همان حسی را که منداشتم. با این که 35 سال از آن تاریخ می گذرد، اما من همه‌ جزئیات آن روز رادقیقا به خاطر دارم. کاراکتر حنظله شکل و شمایل مقدسی دارد که از روح من، وقتی کسلمی شوم یا وظیفه ام را از یاد می ‌برم، محافظت می کند. این بچه به من یادآوری می کندکه از کجا آمده‌ ام و نمی گذارد اشتباه کنم.»

وجه تسمیه "حنظله" به گیاهی با نام "حنظل" باز می گردد که در فلسطین می روید و تلخ مزه است. سر کاراکتر "حنظله" نیز شبیه همین گیاه است و شخصیتی دارد که تلخی عجیبی را به مخاطب منتقل می کند.

طرح هایی که ناجی العلی با امضای شخصیت "حنظله" قلم می زد تا کنون در ده ها نمایشگاه بین المللی به نمایش درآمده است. وی تا زمانی که زنده بود سه کتاب از آثار خود منتشر کرد که عوامل موساد مهلت چاپ کتاب چهارم را به او ندادند و "حنظله" اش را بی پدر کردند. "ناجی العلی" در طول عمرش توانست بیش از 40 هزار کاریکاتور منتشر کند.

چهارشنبه هفته گذشته بود که 2 فرد مسلح با همراهی یک راننده جوان 18 ساله به دفتر این نشریه حمله کرده و 10 نفر از جمله 4 کارتونیست آن را کشتند. گروه القاعده جزیره العرب در یمن مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته و اعلام کرده است این اقدام به دلیل چاپ کاریکاتورهای موهن از پیامبر اسلام بوده است.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک های جهان در واکنشی با محکوم کردن اقدامات خشونت آمیز، گفت: آزادی بیان یکی از حقوق پایه ای انسان هاست، اما این حق نا محدود نیست و محدودیت هایی دارد.

پاپ با اشاره به مشاور نزدیکش دکتر "آلبرتو گاسپاری" که در هواپیما در کنار او ایستاده بود، گفت: برای مثال  از همین دوست نزدیکم دکتر گاسپاری کمک می گیرم. اگر او به مادر من اهانت کند باید انتظار دریافت یک مشت به صورت خود را داشته باشد. این امری طبیعی است. شما نمی توانید انسان ها را تحریک کنید. حق آزادی بیان باید در مورد باورهای دینی مردم محدودیت هایی داشته باشد. کسانی که باورهای دیگران را تحریک می کنند باید انتظار همان ضربه مشتی را که درباره دکتر گاسپاری گفتم داشته باشند.

"ناجی العلی" این کارتونیست آزادی خواه در جایی گفته است: کاریکاتور تنها یک اعلامیه نیست؛ بلکه وظیفه دارد تشویقکند و بشارت بدهد. بشارت بدهد از آینده و آرزوها را بیان کند. کاریکاتوریست ‌هاوظیفه دارند ترس میان مردم و حکومت‌ ها را از میان بردارند. بیننده‌ های من نبایدتنها با دیدن طرح‌ های من تفریح کنند؛ بلکه این آثار باید آنها را به اندیشیدنوادارد.

تفکر این کارتونیست فلسطینی در حالی است که کارکنان "شارلی ابدو" که به دلیل حملات اخیر تروریستی به دفتر این نشریه، در کانون توجهات قرار گرفته اند بر این باورند که امر مقدسی در دنیا وجود ندارد و آنها این حق را دارند تا همه باورها و ادیان را مورد تمسخر قرار داده و با آنها شوخی کنند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet