هدر اصلی
1393/10/29 08:03:00
سرویس فرهنگی
نوش آبادی در گفت و گو با خانه ملت از تلاش برای توافق با ناجا درجهت تامین امنیت کنسرت ها می گوید:

ضرورت اتخاذ تدابیر لازم برای ممانعت از تاثیر توصیه‌ و پیشنهاد در لغو کنسرت ها/جامعه را به خاطر یک گروه یا جریان مخالف نمی‌توان از موسیقی محروم کرد

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در طول انقلاب موسیقی هایی بوده که توانسته ملت را نسبت به آرمان های خود قوی تر کند و در دفاع مقدس همچنین نقش موسیقی برای تشویق مردم و دفاع از کیان، آب، خاک، ناموس، کشور، نظام و انقلاب نیزرمؤثر بوده است لذا نباید نگاهمان منفی باشد.
ضرورت اتخاذ تدابیر لازم برای ممانعت از تاثیر توصیه‌ و پیشنهاد در لغو کنسرت ها/جامعه را به خاطر یک گروه یا جریان مخالف نمی‌توان از موسیقی محروم کرد سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در طول انقلاب موسیقی هایی بوده که توانسته ملت را نسبت به آرمان های خود قوی تر کند و در دفاع مقدس همچنین نقش موسیقی برای تشویق مردم و دفاع از کیان، آب، خاک، ناموس، کشور، نظام و انقلاب نیزرمؤثر بوده است لذا نباید نگاهمان منفی باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/82064.jpg ضرورت,اتخاذ,تدابیر,لازم,برای,ممانعت,از,تاثیر,توصیه‌,و,پیشنهاد,در,لغو,کنسرت,ها/جامعه,را,به,خاطر,یک,گروه,یا,جریان,مخالف,نمی‌توان,از,موسیقی,محروم,کرد Icana

حسین نوش آبادی  در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  موضوع کنسرت ها را به عنوان یکی از برنامه های هنری خود نگاه می کند و همواره سعی کرده است موانع اجرای کنسرت ها که با مجوز قانونی همراه است برطرف شود و کنسرت هایی که مراحل قانونی خود را طی کرده و مجوز دریافت کرده بدون کوچک ترین مانع و حاشیه ای به طور صحیح برگزار شود.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این مطلب افزود: با این حال بعضا اتفاق می افتد اجرای اینگونه برنامه ها با حاشیه هایی همراه می شود و مخالفت هایی بروز می کند که که ناشی از نوع برداشت هایی است که بعضی از جریانات و اشخاص از گروه ها دارند و سعی می کنند مانع اجرای این گونه برنامه های هنری در سطح استان ها شوند.

نوش آبادی هم چنین تاکید کرد: این را باید گفت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بدون ملاحظه بدون بررسی کارشناسی مجوزی را صادر نخواهد کرد و این طور نیست که هرکه از راه برسد بدون تشریفات قانونی بخواهد کنسرتی برگزار کند و گاهی ماه ها طول می کشد تا ابعاد برگزاری یک کنسرت در یک شهرستان بررسی شود.

وی ادامه داد: این مساله ناشی از دقت نظر و حساسیتی است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای صدور مجوزها قائل است و ما اعتقاد داریم یا مجوز نمی دهیم یا اگر دادیم سعی می کنیم که تمهیدات لازم را برای اجرای احسن آن فراهم شود.

معاون پارلمانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم چنین افزود: ارگان ها و نهادهای ذیربط هم باید برای اجرای محصول برنامه ها توجیه بشوند، همکاری و  برای انجام آن و رفع موانع تلاش کنند.

لغو برخی از کنسرت ها توسط مقامات انتظامی برای مصونیت مردم از برخی رفتارهای هنجارشکنانه است

نوش آبادی با اشاره به بروز برخی از مخالفت ها در خصوص برگزاری کنسرت ها گفت: طبیعی است که گاهی برخی از  مسائل آنقدر بزرگنمایی می شود که گاهی مسئولان سیاسی و امنیتی و اجرایی استان برای جلوگیری از پیامدهای منفی برنامه هنری و برای درواقع مصون ماندن مردم از بعضی رفتارهای هنجارشکنانه کنسرتی را لغو می کنند و به تعویق می اندازند که آن هم ناشی از نوعی دلسوزی است و با این نیت صورت می گیرد که امنیت مردم و سلامت مردم مهم تر از اجرای برنامه می شود.

وی ادامه داد: گاهی موضع گیری های تندی  صورت می گیرد و تحلیل و تفسیرهایی می شود که ممکن است عده ای را نسبت به برنامه هنری تحریک کند که متأسفانه این موضوعات بعضا اتفاق افتاده و باعث ناراحتی مردم و دلخوری هنرمندانی که بعد از ماه ها پیگیری و موافقت می خواهند برنامه اجرا کنند شده و حتی مردم و برگزار کنندگان تا سالن اجرا می روند اما برنامه آنها لغو می شود که این موضوع  برای کشوری که می خواهد قانونمند باشد جالب نیست.

اتخاذ تدابیر لازم توسط وزارت فرهنگ برای ممانعت از تاثیر توصیه ها در لغو کنسرت ها

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم چنین تاکید کرد: لذا توصیه کردیم مدیران استانی ما تا زمانی که همه جوانب را بررسی نکرده و هماهنگی لازم با مقامات ذیربط صورت نگرفته است، مجوزی را صادر نکنند و اگر قرار است مجوزی صادر شود، همه مسئولانی که به نوعی عهده دار یک مسئولیت هستند باید موافقت کنند تا در نهایت کار با برخی توصیه ها و پیشنهادها لغو نشود.

نوش آبادی با اشاره به حساسیتی که جامعه نسبت به برنامه های موسیقی دارد، گفت: موسیقی یکی از مباحث چالش برانگیز جامعه محسوب می شود و به خاطر نوع دیدگاه های مختلفی است که از لحاظ برداشت های اجتماعی و فردی وجود دارد. در واقع مخالفین و موافقینی که موسیقی در سطح جامعه دارد، باعث رو به رو شدن گروه ها ، جریانات و اشخاص با چالش هایی است که به هر حال باید از این مقطع عبور کنیم.

جامعه را به خاطر یک گروه یا شخص یا جریان مخالف نمی توان از موسیقی محروم کرد/ فرهنگ مدارا را بیش تر تمرین کنیم

وی با بیان این که جامعه را به خاطر یک گروه یا شخص یا جریان مخالف نمی توان از موسیقی محروم کرد، افزود:  ما هم سعی می کنیم تمام جوانب را لحاظ کرده و نظرات فقهی مراجع عظام را می بینیم و با توجه به آنها تصمیم گیری می کنیم و اگر از ضوابط و چارچوب تعیین شده گروه موسیقی عدول کرد ما شخصا از وزارتخانه برخورد می کنیم.

نوش آبادی خواستار تمرین بیش تر فرهنگ مدارا در جامعه و در بین گروه های مختلف شد و گفت: باید فرهنگ مدارا را بیشتر تمرین کنیم و سعی کنیم که با یک خبر یا مطلب خیلی خودمان را در موضع انفعال قرار نداده و یا تصور نکنیم با یک موسیقی یا کنسرت فرهنگ جامعه آسیب می بیند.

وی ادامه داد: بسیاری از موسیقی ها تحول زا بوده است و طول انقلاب در خیلی از مقاطع زمانی موسیقی هایی بوده که توانسته ملت را نسبت به آرمان های خود قوی تر کند و در دفاع مقدس نقش موسیقی های خوانندگان برای تشویق مردم و دفاع از کیان و آب و خاک و ناموس و کشور و نظام و انقلاب خیلی واقعا مؤثر بوده است لذا نباید نگاهمان منفی باشد.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم چنین تاکید کرد: موسیقی عرفانی، سنتی، حماسی، پاپ توام با یک پیام هایی است که باید در جامعه به سمتی برویم که تا حدی موسیقی را از شائبه ها پاک کرده و در جامعه این را یک مانع ندانیم و از آن یک تهدید نسازیم و فرصتی بدانیم برای دنبال کردن آرمان ها و هدف ها و در واقع برنامه هایی که در نظام داریم. اگر این نگاه باشد معتقدیم خیلی از مشکلات حل خواهدشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet