هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
در نامه‌ای مطرح شد؛

درخواست نماینده نوشهر از رئیس‌جمهور برای توقف ساخت‌و سازهای غیرمجاز در شمال کشور

سرویس اجتماعی
نماینده مردم نوشهر در مجلس٬ در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور از تغییر کاربری اراضی شمالی کشور انتقاد کرد و خواستار تشکیل کمیته‌ای برای بررسی تخلفات و ساخت و سازهای غیر قانونی شد.
یکشنبه 28 دی 1393 ساعت 16:17
درخواست نماینده نوشهر از رئیس‌جمهور برای توقف ساخت‌و سازهای غیرمجاز در شمال کشور نماینده مردم نوشهر در مجلس٬ در نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور از تغییر کاربری اراضی شمالی کشور انتقاد کرد و خواستار تشکیل کمیته‌ای برای بررسی تخلفات و ساخت و سازهای غیر قانونی شد. http://cdn.icana.ir/d/019/43039.jpg درخواست,نماینده,نوشهر,از,رئیس‌جمهور,برای,توقف,ساخت‌و,سازهای,غیرمجاز,در,شمال,کشور Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت٬ قاسم احمدی لاشکی در نامه‌ای به رئیس جمهور از تغییر کاربری اراضی شمالی کشور انتقاد کرد و خواستار تشکیل کمیته‌ای برای بررسی تخلفات و ساخت و سازهای غیر قانونی شد.

متن نامه این نماینده به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و دعای خیر

احتراما همانگونه که مستحضرید، شمال کشور (استان‌های گیلان،‌ مازندران و گلستان) به دلیل محدود شدن اراضی آن فی مابین جنگل‌های پهن برگ هیرکاتی و دریای خزر، شرایط طبیعی خاص را به وجود آورده که منطقه را برای فعالیت‌های زراعی و باغی و همچنین به دلیل زیبایی طبیعی به قطب گردشگری تبدیل نموده است.

از قبل و بعد انقلاب اسلامی مناطقی از شمال کشور بالاخص غرب استان مازندران و شرق استان گیلان به دلیل نزدیک بودن به دریا و جنگل و همچنین به پایتخت کشور‌ (تهران) مکان مستعدی برای طرح‌ها و فعالیت‌های گردشگری به شمار رفته و به مرور با گسترش پروژه‌های توریستی توسط سرمایه‌گذاران از سراسر کشور از یک سو و مهاجرت سریع روستاییان این مناطق به شهر به دلیل فراوانی شغل و درآمدهای حاصل از فعالیت‌های توریستی از سوی دیگر، اراضی این مناطق که سال‌ها جایگاه مناسبی برای فعالیت‌های کشاورزی و باغی بوده به مرور این اراضی هر چند محدود، به نفع طرح‌های توریستی و گردشگری تغییر کاربری یافته و رفته رفته فعالیت‌های کشاورزی توریستی و گردشگری تغییر مسیر داده و بسیاری از اراضی چه قانونی و یا غیر قانونی تغییر کاربری یافته و موجب گسترش شهرک‌های توریستی و اماکن تجاری و عمومی گردیده است.

از طرفی با مهاجرت روستاییان به شهرهای غرب استان مازندران و شرق گیلان به دلیل کثرت شغل و درآمد غیرمتعارف، موجب رشد جمعیت و گسترش شهرها گردیده است و هجوم جمعیت روستایی به شهر و کثرت فرزندان در خانواده تولید کننده روستایی احداث سرپناه برای این خانوارها اجتناب ناپذیر و موجبات تغییر کاربری اراضی کشاورزی و باغی به مسکونی در کنار اجرای پروژه‌های توریستی به مرور جمعیت تولید کننده در بخش کشاورزی به جمعیت شاغل در خدمات توریستی تبدیل و روند تغییر کاربری را سرعت بخشیده است.

در این راستا بسیاری از اراضی توسط سازمان جهاد کشاورزی (مدیریت اراضی) به پروژه‌های توریستی اختصاص یافته است. اگرچه برخی از اراضی توسط افراد سودجو و به دلیل عدم نظارت صحیح و کنترل شده توسط ارگان‌های ذیربط، از مجاری دیگری تغییر کاربری یافته و دامنه گسترش تبدیل اراضی کشاورزی به توریستی و مسکونی با سرعت بیشتری ادامه یافته است. البته سرعت تبدیل اراضی زراعی به توریستی و کاربری‌های مرتبط، نباید فقط برخی از افراد حقیقی و حقوقی را در جهت توسعه شهرک‌های توریستی و پروژه‌های عمومی خدمات دهی به مردم مقصر دانست، بلکه تغییر کاربری اراضی در این منطقه را بایستی به دو دلیل عمده قلمداد نمود.

1- عدم حمایت دولت از تولیدکنندگان در بخش زراعی و باغی به دلیل پایین بودن قیمت محصولات تولیدی و عدم تناسب بین هزینه‌های تولید و درآمد حاصل از آن و بی‌توجهی مسئولین در بخش حمایتی، اغلب تولیدکنندگان در این بخش را به فروش اراضی زراعی و باغی ترغیب نموده و افزایش هزینه‌های معیشتی و تحصیلی فرزندان و پایین بودن درآمد حاصل از تولید در مقایسه با هزینه‌های زندگی در دو دهه 70 و 80 اغلب کشاورزان و صاحبان اراضی کشاورزی را بر آن داشت تا نسبت به فروش اراضی خود اقدام نمایند.

2- با فشار روزافزون مردم در اقصی نقاط کشور در سفر به این مناطق، ضرورت تامین امکانات رفاهی و خدماتی و توریستی احساس گردید و مردم و حتی مسئولان را بر آن داشت که در زمینه فعالیت‌های گردشگری و تامین امکانات رفاهی برای مسافرین در این مناطق تلاش مضاعفی از خود نشان دهند. از طرفی کشاورزان در بخش تولید با مهاجرت از روستا به شهرها با کسب درآمد بیشتر در مقایسه با تولید زراعی، روند مهاجرت را با سرعت بیشتری روبرو کرده و مردم روستاهای اطراف،‌ کاملا روستاهای محل سکونت و به دنبال آن اراضی زراعی خود را ترک و به شهرها هجوم آوردند و فشار جمعیت روستایی به شهرها از یک سو و سفرهای توریستی اقصی نقاط کشور از سوی دیگر و نیاز مسکن برای ساکنین بومی و امکانات زندگی برای سکونت هر چند کوتاه مدت برای مسافرین، فشار به تغییر کاربری اراضی را صد چندان نمود.

جناب رئیس جمهور، با گسترش شهرهای توریستی و سرعت مهاجرت روستاییان به شهرها به دلیل کسب شغل و درآمد، تغییر کاربری اراضی اجتناب ناپذیر بوده و چه قانونی و چه غیرقانونی این روند ادامه دارد. صرفا با تهدید و تخریب نمی‌توان از سرعت روند ساخت و ساز و تغییر کاربری جلوگیری نمود، بهتر است با برنامه‌ریزی و مدیریت کارا نسبت به اصلاح امور اقدام نمود، به طوریکه فعالیت‌های زراعی در کنار پروژه‌های توریستی به طور موازی و همسو ادامه حیات نمایند تا بتوان این بحران را مرتفع و نسبت به سر و سامان بخشیدن این فعالیت‌ها اقدام نمود.

جناب رئیس جمهور آیا بهتر نیست قبل از وقوع هر تخلفی ابتدا ارگان‌های نظارتی وظایف خود را به نحو احسن انجام داده و از ساخت و سازهای بی‌رویه و غیرقانونی جلوگیری تا دوباره کاری و اتلاف وقت و صرف هزینه‌های گزاف برای تخریب بناهای احداثی به گردن دولت نیفتد.

آیا بهتر نیست ارگان‌های نظارتی از ابتدای اجرای پروژه‌های غیرقانونی، قوانین را گوشزد تا از بروز چنین اتفاقاتی جلوگیری به عمل آید؟ نه اینکه نظاره‌گر اتفاقی باشیم که قانون مدار نیست و دولت را برای اجرای قانون بعد از اجرای ساخت و ساز به مخمصه و دردسر بیندازد. آیا جلوی واقعه را بهتر نیست قبل از وقوع گرفت؟

شایان ذکر است بسیاری از بناهای تخریب شده یا تحت تخریب دارای برخی مجوز امکانات رفاهی نظیر آب و برق و گاز و تلفن بوده و ادارات ذیربط در زمان احداث و ابتدای تخلف توجهی به مجوزهای قانونی نکرده‌اند و پس از صرف هزینه‌ ساخت و ساز و حتی سکنی گزیدن در آن تازه متوجه کاستی مجوزهای قانونی یا تخلفات صاحب بنا شده‌اند. سوال اینجاست صرف هزینه‌های گزافی که مردم کم درآمد و فاقد شغل مناسب برای احداث بناهای مسکونی به خرج داده‌ اند، درصورت تخریب و بی‌سر پناه ماندن چگونه جبران می‌گردد. آیا بهتر نبود افراد نا آشنا به محدودیت قانونی توسط مسئولین ذیربط توجیه می‌گردید تا از فشار مضاعف به خانوارهای کم درآمد که هر کدام چند فرزند بیکار و تحصیلکرده در خانه دارند کاسته و از بروز چنین اتفاقاتی جلوگیری به عمل می‌آمد و مردم را زیر بار هزینه‌های غیر ضرور و دوباره کاری نمی‌بردند؟

آیا در طول دو دهه ساخت و سازهای غیرقانونی و بدون مجوز توسط افراد چه حقیقی و چه حقوقی، از دید و نظر مسئولین ادارات و ارگان‌های نظارتی ذیربط پنهان مانده بود که منجر به هرج و مرج و ناهنجاری‌های جامعه در زمینه تغییر کاربری ناموزون و بدون برنامه گردیده است؟

همانگونه که مستحضرید، دوربین‌های خبرنگاران هر روز و شب تصویری از ماشین آلات سنگین لودر، بولدوزر و غیره و نمایی از تخریب خانه‌های مردم که عمدتا از قشر کم درآمد جامعه هستند در دید عموم قرار می‌دهند و جامعه را با تنش‌های اجتماعی روبرو می‌سازند و اقداماتی این چنینی، صرف وقت، هزینه و ایجاد رعب و وحشت در جامعه و بروز نگرانی و استرس و به دنبال آن نارضایتی مردم را به دنبال خواهد داشت.

در خاتمه از آن مقام عالی استدعا دارد دستور فرمایید موضوع تخلفات و ساخت و سازهای غیرقانونی در کمیته‌ای با حضور مسئولین ذیربط با سعه صدر مورد بررسی قرار گرفته و به نحو مقتضی و در فضای آرام نسبت به اصلاح امور اقدام گردد تا از ایجاد دغدغه و نگرانی و بروز نارضایتی در این شرایط حساس کشور جلوگیری به عمل آید./

پایان پیام

 

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000