هدر اصلی
1393/10/29 09:40:47
سرویس فرهنگی
اعضای فراکسیون زنان مطرح کردند؛

حمایت فراکسیون زنان از ارائه ردیف بودجه مد و لباس به صورت مستقل

اکنون که بودجه مد و لباس در لایحه بودجه ۹۴ به صورت ردیف بودجه مستقل ارائه شده است این ظرفیت را دارد که از حمایت های بیشتری برخوردار شده و مجلس نظارت بهتر و ملموس تری نسبت به آن داشته باشد.
حمایت فراکسیون زنان از ارائه ردیف بودجه مد و لباس به صورت مستقل اکنون که بودجه مد و لباس در لایحه بودجه 94 به صورت ردیف بودجه مستقل ارائه شده است این ظرفیت را دارد که از حمایت های بیشتری برخوردار شده و مجلس نظارت بهتر و ملموس تری نسبت به آن داشته باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/92785.jpg حمایت,فراکسیون,زنان,از,ارائه,ردیف,بودجه,مد,و,لباس,به,صورت,مستقل Icana

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، یکی از تغییرات مهم لایحه بودجه سال 94 در حوزه فرهنگ، ارائه مستقل ردیف بودجه مد و لباس بود.

این خبر را که نخستین بار لاله افتخاری، عضو هیأت رئیسه کمیسیون فرهنگی به خانه ملت داد حاکی از آن بود که بودجه مد و لباس با رقمی بالغ بر 1 میلیارد و 800 میلیون تومان برای نخستین بار به صورت مستقل ارائه شده است. این در حالی است که پیش از این رقمی به صورت مستقل به حوزه مد و لباس اختصاص نداشت و تنها در زیرمجموعه ای از هنرهای تجسمی تعریف می شود.

بعد از انتشار این خبر اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی طی گفت و گوهایی با این خبرگزاری به بیان نظرات، انتقادات و برخی انتظارات که در پی ارائه مستقل بودجه مد و لباس به وجود خواهد آمد، پرداختند که در ادامه می خوانید:

 

استقلال ردیف بودجه مد و لباس باعث جلب حمایت ها خواهد شد

فاطمه رهبر، رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در خصوص مستقل شدن بودجه مد و لباس در لایحه بودجه 94 گفت: تا کنون ردیف مستقلی برای بحث مد و لباس در بودجه سال های گذشته دیده نمی شد لذا نمی توانستیم توقع زیادی در جهت تأمین نیازهای جامعه از فعالیت ها در این زمینه داشته باشیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه پیش از این مجلس مستقل شدن بودجه مد و لباس را به دولت پیشنهاد داده بود، گفت: سابقا بودجه مد و لباس زیرمجموعه هنرهای تجسمی بود که به علت عدم استقلال ردیف بودجه نمی توانست فعالیت چندانی داشته باشد.

وی ادامه داد: اکنون با استقلال ردیف بودجه، مد و لباس می تواند توجه بیشتری را به سمت خود جلب کند و بودجه بیشتری را نیز در اختیار بگیرد همچنین گزارش گیری و گزارش دهی در این قسمت مشخص تر و ملموس تر خواهد بود.

رهبر در ادامه ابراز امیدواری کرد: احتمالا کمیسیون تلفیق بودجه 94 نیز به این موضوع رأی خواهد داد و خواهیم توانست ردیف مستقلی برای بخش مد و لباس داشته باشیم.

وی در ادامه تصریح کرد: البته در حال حاضر که بعد از سال ها بودجه مد و لباس به صورت ردیف مستقل به مجلس می آید باز هم به صورت یک بخش بسیار فرعی است که به عنوان یک فعالیت به آن توجه شده است، با این حال توجه ویژه به مد و لباس می تواند بازوی کمکی در بخش عفاف و حجاب باشد.

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه بودجه در وضعیت انقباضی قرار دارد خاطرنشان کرد: به دلیل محدودیت ها نمی توانیم توقع بودجه ای بیش از 1 میلیارد و 800 میلیون تومان تعیین شده داشته باشیم اما از آنجایی که همین رقم به صورت مستقل ارائه شده است وضعیت را بهبود خواهد بخشید و فراکسیون زنان مجلس در جهت تصویب این امر تلاش خواهد کرد.

 

فرهنگ سازی در حوزه مد و لباس نیاز به بودجه مستقل ندارد

شهلا میرگلوبیات، نایب رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی نیز طی گفت و گوی دیگری با خانه ملت، درباره تخصیص 1 میلیارد و 800 میلیون تومان به صورت مستقل به مد و لباس گفت: باید مشخص شود این تخصیص به چه صورت بوده و نحوه اجرای آن چگونه است.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اکنون سال هاست که مسئولان مشغول کار روی حوزه مد و لباس هستند و تا کنون مطالعات و پژوهش های بسیاری کرده و همایش ها و جشنواره های زیادی برگزار کرده اند اما نتوانسته اند به نتیجه مطلوب دست پیدا کنند.

وی افزود: از این رو باید دید با توجه به محدودیت های مالی که در بودجه 94 وجود دارد، تخصیص 1 میلیارد و 800 میلیون تومان بر چه اساسی صورت گرفته است.

میرگلوبیات در ادامه با بیان اینکه اقتصاد کنونی ما بر مبنای اقتصاد مقاومتی است گفت: بیشتر از اینکه در زمینه مد و لباس نیاز به بودجه و منابع مالی داشته باشیم نیاز به مدیریت داریم.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نهم در ادامه یادآور شد: در گذشته مسئولان بدون تخصیص بودجه مستقل نیز کار خود را در این زمینه انجام می دادند چرا که در دستگاه های مختلف مربوطه، ردیف بودجه ای داخلی به مد و لباس تخصیص می یافت.

میرگلوبیات در ادامه با بیان اینکه با اختصاص رقم مستقل به مد و لباس، انتظار نیز بیشتر می شود، عنوان کرد: با اختصاص این مبلغ انتظار می رود تصمیم گیری بهتری در این زمینه اعمال شود البته این زمینه نیاز به فرهنگ سازی و آموزش دارد که همت همه دستگاه ها را می طلبد.

نایب رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: هرچقدر بودجه به این امر تخصیص داده شود در صورت عدم مدیریت و هزینه صحیح روند سابق ادامه پیدا خواهد کرد البته به احتمال زیاد تخصیص بودجه مستقل به حوزه مد و لباس در صحن علنی به تصویب نمایندگان مجلس خواهد رسید.

 

مستقل شدن بودجه مد و لباس گامی مثبت در جهت نظارت بهتر

مهناز بهمنی، عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی همچنین در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، با مثبت ارزیابی کردن مستقل شدن بودجه مد و لباس گفت: این امر بیانگر ارزش فرهنگ مد و لباس برای مجلس، دولت و مردم است.

نماینده مردم سراب در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: اگر بتوانیم نظر نمایندگان مجلس را نیز در این خصوص جلب کنیم قطعا می توانیم گام مثبتی در جهت تصحیح فرهنگ مد در کشور برداریم.

وی افزود: ضرورت دارد مردم اهمیت و جایگاه مد در جامعه را لمس کنند تا مسئولان مربوطه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بتوانند فرهنگ سازی لازم را در این زمینه از طریق طراحان لباس انجام دهند.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: از طرفی مستقل شدن بودجه مد و لباس باعث می شود مسیر مشخصی برای این قضیه میسر شود و نمایندگان مجلس نیز خواهند توانست نظارت بهتری در این زمینه داشته باشند لذا تعیین سرفصل جداگانه مطلوب بوده و فراکسیون از آن حمایت خواهد کرد.

 

تخصیص بودجه مستقل به مد و لباس حرکتی در زمینه حمایت از تولیدکنندگان مد ایرانی و اسلامی

زهره طبیب زاده نوری، عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی نیز در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه بودجه مد و لباس همواره مورد اشکال مسئولان مربوطه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود، گفت: متصدیان اجرای قانون مد و لباس همواره از نبود بودجه مستقل در این زمینه گلایه مند بودند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: آنها عدم برگزاری جشنواره و نمایشگاه های مناسب را به علت عدم توانایی در حمایت از تولیدکنندگانی می دانستند که به صورت مثبت در این زمینه مشغول فعالیت بودند و نیاز به حمایت مالی داشتند.

وی افزود: در حال حاضر هرچه بودجه بیشتر در اختیار باشد طبیعتا می توانند به مجموعه های طراحی مخصوصا آن دسته از طراحان جوانی که به دنبال ارائه مد و لباس با رویکرد دینی هستند کمک کنند.

طبیب زاده نوری در ادامه با بیان اینکه به علت عدم حمایت مالی ایده های مناسب طراحان عملی نشد، گفت: به همین دلیل تا کنون تغییری در وضعیت مد و لباس شاهد نبودیم لذا ممکن است با مستقل شدن بودجه مد و لباس این امکان فراهم شود که نمایشگاه ها و جشنواره های مختلفی در این زمینه داشته باشیم.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نهم در ادامه تأکید کرد: با این حال بحث اصلاح وضعیت حجاب منوط به بودجه نبوده و و نیاز به مباحث مالی ندارد بلکه صرفا با اجرای قوانین می توان مشکلات این حوزه را حل کرد.

وی تصریح کرد: اگر عزمی در این زمینه در دولت وجود داشته باشد، اجرای قانون تنها بخشی به کمبودهای مالی و بودجه مربوط می شود و بسیاری از بندهای قانون و تکالیف 26 دستگاه مربوطه لزوما نیازمند به امکانات مالی نیست.

طبیب زاده نوری ادامه داد: هرچه دامنه کار وسیع تر باشد نیاز به بودجه بیشتر می شود لذا اگر اولویت بندی کرده و دامنه کار را محدودتر شود طبیعی است که در همان محدوده با بودجه موجود نیز می توان فعالیت کرد.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه به طور کل وجود اعتبارات در این زمینه نیاز است، خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط خاص کشور و محدودیت های بودجه ای که وجود دارد مسلما تخصیص بودجه قدری سخت خواهد شد لذا اجرای بندهای مورد نظر در زمینه فرهنگ حجاب خود به خود می تواند بسیاری از مفاسد را از بین ببرد و اقبال مردمی را به سمت مد و لباس ایرانی و اسلامی جذب کند.

 

اختصاص بودجه 1 میلیارد و 800 میلیون تومانی به مد و لباس و بودجه 100 میلیون تومانی به یک بیمارستان ظلم است

فاطمه آلیا، عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت، با بیان اینکه اگر در اصل موضوع استقلال بودجه مد و لباس اراده ای وجود داشته باشد اقدام مثبتی خواهد بود، گفت: بیشتر از اینکه ردیف بودجه مستقل به حوزه مد و لباس اختصاص داده شود برای ایجاد تحول در آن نیازمند یک عزم و اراده قوی هستیم.

نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: چنانچه در بسیاری از حوزه ها که ردیف مستقل بودجه ای در نظر گرفته نشده است به خاطر اراده مدیران، کارها به خوبی پیش می رود.

وی در ادامه با بیان اینکه طبعا با اختصاص بودجه مستقل به مد و لباس، انتظار بیشتری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این خصوص می رود، عنوان کرد: انتظار داریم در صورت تأیید این بند در مجلس شورای اسلامی شاهد وقوع تحولاتی در این خصوص باشیم.

آلیا در ادامه به فعالیت های کارگروه مد و لباس طی سال های اخیر اشاره کرد و یادآور شد: تا کنون نمایشگاه هایی برای ارائه مد و طرح های ایرانی و اسلامی برگزار شده است اما متأسفانه خروجی لازم را نداشته چرا که یا مدل های قدیمی بوده اند یا مربوط به لباس های مهمانی می شد در صورتی که لازم است طرح هایی برای لباس های بانوان در اجتماع داده شود.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نهم ادامه داد: لازم است کارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر دستگاه های مربوطه پاسخگوی مطالبات مردم در این زمینه باشند و برنامه های خود را در قبال بودجه ای که دریافت می کنند ارائه کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه اختصاص 1 میلیارد و 800 میلیون تومان به حوزه مد و لباس رقم بالایی به نظر می رسد گفت: اختصاص این رقم در حالی است که بودجه یک بیمارستان در یکی از شهرستان ها تنها 100 میلیون تومان است که کافی نیست لذا باید مسئولان مربوطه طی جلساتی که در هفته جاری در کمیسیون های مجلس برگزار می شود نسبت به این ارقام توضیحاتی بدهند.

آلیا همچنین با اشاره به این مطلب که بودجه کشور انبساطی بوده و انقباضی نیست، افزود: اگر مقدار بودجه نامحدودی داشتیم اختصاص رقم 1 میلیارد و 800 میلیون تومان مشکلی نداشت اما از آنجایی که بودجه بسیاری از دستگاه ها کاهش یافته است باید مقایسه علمی در کمیسیون های مربوطه صورت گیرد.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در پایان در خصوص حمایت یا عدم حمایت فراکسیون زنان از مستقل شدن ردیف بودجه مد و لباس خاطرنشان کرد: کمیسیون فرهنگی در این خصوص تصمیم گیری خواهد کرد و بعد از استماع استدلال های مسئولان مربوطه نتیجه گیری می کند ما نیز نظر خود را بر اساس رأی و نظر کمیسیون فرهنگی اعلام خواهیم کرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet