خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1393/10/29 14:58:39
سرویس اقتصادی
نوری قزلجه در ارزیابی از گزارش تلفات محصولات بخش کشاورزی مطرح کرد:

یک چهارم تولیدات بخش کشاورزی کشور از بین می رود/امکان کاهش تلفات تا مرز 12 درصد

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه کاهش میزان تلفات بخش کشاورزی گام اول برای افزایش بهره وری است، گفت: با ورود علم و فن به بخش کشاورزی، ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی و تجهیز ناوگان حمل و نقل و ماشین آلات بخش کشاورزی می توان ضایعات این بخش را تا ۱۲ درصد کاهش داد.
یک چهارم تولیدات بخش کشاورزی کشور از بین می رود/امکان کاهش تلفات تا مرز 12 درصد عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه کاهش میزان تلفات بخش کشاورزی گام اول برای افزایش بهره وری است، گفت: با ورود علم و فن به بخش کشاورزی، ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی و تجهیز ناوگان حمل و نقل و ماشین آلات بخش کشاورزی می توان ضایعات این بخش را تا 12 درصد کاهش داد. https://cdn.icana.ir/d/019/43211.jpg یک,چهارم,تولیدات,بخش,کشاورزی,کشور,از,بین,می,رود/امکان,کاهش,تلفات,تا,مرز,12,درصد Icana

 غلام رضا نوری قزلجه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت در رابطه با آمار 22 درصدی تلفات محصولات بخش کشاورزی بابیان اینکه این رقم تا حدودی خوش بینانه است،گفت: بر اساس برخی از بررسی ها و مطالعات انجام شده تلفات بخش کشاورزی تا 30 درصد هم اعلام شده و این بدان معناست که یک چهارم تولیدات بخش کشاورزی هدر رفته و از بین می رود.

نماینده مردم بستان آباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این میزان تلفات محصولات کشاورزی رقم بسیار قابل توجهی است، افزود: با شناسایی ریشه ها و علل بوجود آمدن ضایعات در بخش کشاورزی می توان میزان هدررفت محصولات بخش را تا حدود 12 درصد کاهش داد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس تصریح کرد: در شرایطی که کشور با بحران منابع اولیه تولید به خصوص منابع آب، فرسایش خاک و کمبود خاکهای زراعی غنی از مواد آلی  مواجه است ضایعات محصولات کشاورزی به  هر مقدار که باشد قابل قبول نیست.

نوری قزلجه تاکید کرد: بایستی در جهت کاهش میزان تلفات بخش کشاورزی قدم های جدی برداشته شود چرا که در غیر اینصورت این وضعیت باعث هدر رفت انرژی، نیروی کار و منابع شده و حدود یک چهارم تولیدات بخش کشاورزی به این شکل از بین می رود و از دسترس مصرف خارج می شود.

وی با بیان اینکه ضایعات بخش کشاورزی دلایل مختلفی دارد، گفت: کمبود صنایع تبدیلی و تکمیلی، عدم تناسب سیستم های حمل و نقل با شرایط و وضعیت محصولات تولیدی و نبود بسته بندی و مارکتینگ محصولات از جمله عواملی است که باعث از بین رفتن محصولات کشاورزی می شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به اینکه یکی از دلایل از بین رفتن محصولات کشاورزی نقل و انتقالات زیاد و بیش از حد است، تصریح کرد: می توان تولید کننده های واسطه را در مکان هایی مستقر کرد که حداقل نقل وانتقالات رخ دهد همچنین از سوی دیگر ماشین آلات فرسوده در بخش کشاورزی به ویژه ماشین آلات کاربردی در مرحله برداشت باعث هدرفت و از بین رفتن محصول می شود .

نوری قزلجه توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی ، تجهیز ناوگان و ماشین آلات بخش کشاورزی و اصلاح سیستم حمل و نقل محصولات بخش به منظور کاهش ضایعات بخش کشاورزی را ضروری دانست و گفت: در راستای کاهش میزان تلفات بخش کشاورزی انجام تحقیقات کاربردی الزامی است چرا که در گوشه به گوشه بخش مشکلات و هررفت هایی وجود دارد که به راحتی می توان از بروز آنها جلوگیری کرد.

ضرورت ورودعلم وفن به بخش کشاورزی/ فعالیت دانشگاهیان در قالب شرکت های فنی ومهندسی وخدمات مشاوره ای

عضو هیئت رئیسه کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس با تاکید بر اینکه یکی از عوامل افزایش بهره وری و  توسعه تولیدات بخش کشاورزی ورود علم وفن به بخش کشاورزی است، ادامه داد: باید ورود فارغ التحصیلان دانشگاهی به بخش کشاورزی تقویت شود البته نه از این دیدگاه که به عنوان کارمند استخدم شده و پشت میز نشین شوند بلکه این افراد باید در قالب شرکت های فنی و مهندسی و خدمات مشاوره ای نظام مهندسی متشکل و فعال شوند.

نوری قزلجه با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس هم به عنوان قانونگذاران زمینه های لازم برای فعالیت فارغ التحصیلان دانشگاهی در بخش کشاورزی  را فراهم کرده اند و می کنند، تصریح کرد: تا حدودی زمینه های لازم  در قانون افزایش بهره وری فراهم شده است تا علم و فن از این طریق به بخش کشاورزی وارد شده و میزان ضایعات کاهش یابد چرا که  کاهش ضایعات قدم اول در افزایش بهره وری است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet