هدر اصلی
1393/11/05 16:17:36
سرویس سیاسی

حزب اتحاد ملت ایران در دو راهی حیات و ممات

درخواست مجوز حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در نشست این هفته کمیسیون ماده ۱۰ احزاب تعیین و تکلیف می‌شود، از این رو حیات و ممات این حزب تازه تأسیس در نشست این هفته کمیسیون و استعلامات واصله نهفته است.
حزب اتحاد ملت ایران در دو راهی حیات و ممات درخواست مجوز حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در نشست این هفته کمیسیون ماده 10 احزاب تعیین و تکلیف می‌شود، از این رو حیات و ممات این حزب تازه تأسیس در نشست این هفته کمیسیون و استعلامات واصله نهفته است. https://cdn.icana.ir/d/019/91054.jpg حزب,اتحاد,ملت,ایران,در,دو,راهی,حیات,و,ممات Icana

خانه ملت، سرویس سیاسی؛ 26 مهر ماه سال جاری بود که برخی از چهره‌های اصلاح طلب از تشکیل حزب جدیدی با نام‌ "اتحاد ملت ایران اسلامی" خبر دادند که این موضوع با واکنش‌های متفاوتی در کشور روبه‌رو شد.

پس از نشر اخبار مربوط به حزب "اتحاد ملت ایران اسلامی"، برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب نیز با ابراز خوشحالی از تشکیل تشکل‌های سیاسی تأکید کردند که مقدمه تحزب به مفهوم واقعی تشکیل تشکل‌هاست، تشکل‌ها به طور طبیعی کمک می‌کنند که نگاه کشور و مدیریت کشور به سمت تحزب رود.

همچنین در این رابطه برخی از چهره‌های اصولگرا و تعدادی از رسانه‌های مرتبط با این جریان اعلام کرده‌اند که اعضای مؤسس این حزب جدید تأسیس که هنوز مجوز فعالیت حزبی از کمیسیون ماده 10 احزاب نگرفته، همان اعضای حزب منحله مشارکت هستند که در قالب جدیدی وارد این حوزه شده‌اند و نباید اجازه فعالیت حزبی به این افراد داده شود.

چهره‌های اصولگرا بارها تأکید کرده‌اند که اعضای مؤسس حزبی که درخواست مجوز آن به کمیسیون ماده 10 احزاب واصلح شده، همان افرادی هستند که در اصلاح به افراد سیاسی "سفید" و بدون سابقه محکومیت قضایی مشهور هستند.

به طوری که در یکی از رسانه‌ها،  اسامی مؤسسان این حزب با سوابق قبلی منتشر شد که بر اساس آن افرادی همچون محمد آقایی (مسئول کمیته تشکیلات و عضو مؤسس حزب منحله مشارکت)، حسین خلیلی اردکانی (رئیس شورای منطقه کرج حزب منحله مشارکت)، محمد خلخالی،حیدر زندیه، مژگان اثباتی، علی‌محمد مظفری (عضو هیئت مؤسس حزب منحله مشارکت)، رؤیا بلوری (همسر علی‌محمد مظفری و عضو شاخه زنان حزب منحله مشارکت)،  پیروزی (عضو یکی از کمیته‌های اقشار حزب منحله مشارکت)، داوود کریمی دستجردی، سید حسن موسوی‌نژاد (رئیس کمیته اطلاع رسانی حزب منحله مشارکت)، آیدین پیرزه وغلامرضا انصاری عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران اعضای هیأت موسس این حزب را تشکیل می دهند.

حال با وجود موضع‌گیری احزاب و جریان‌های اصولگرا در چند ماه اخیر در این رابطه و درخواست اعضای این تشکل‌های سیاسی از کمیسیون ماده 10 احزاب برای عدم صدور مجوز برای حزب "اتحاد ملت ایران اسلامی" اخباری به گوش می‌رسد که نتایج استعلام وزارت اطلاعات درباره اعضای مؤسس آن مثبت بوده و هیچ مشکلی برای صدورحزب جدید با این عنوان نیست.

به طوری که ولی‌الله شجاع‌پوریان یکی از اعضای مؤسس حزب اتحاد ملت ایران در هفته گذشته اعلام کرد که نتیجه استعلامات مراجع قضایی از اعضای موسس حزب مثبت بوده و حزب در فرآیند کسب مجوز با مشکلی رو به رو نیست.

حسینعلی امیری سخنگوی وزارت کشور و عضو کمیسیون ماده 10 احزاب در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، ‌درباره وضعیت استعلام این کمیسیون از وزارت اطلاعات و دستگاه‌های مربوطه درباره شرایط و صلاحیت اعضای مؤسس حزب اتحاد ملت ایران، گفت: در این رابط من در شرایط کنونی حضور ذهن ندارم،‌ اما در هر صورت هر پرونده‌ای که آماده شده و استعلامات آن به کمیسیون مربوطه واصل می‌شود،  این موضوع در دستور کار کمیسیون قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد:‌ از طرف دیگر ملاک کمیسیون ماده 10 احزاب در صدور مجوز احزاب قانون است، از این‌رو اگر از لحاظ قانونی صدور پروانه مجوز اشکالی نداشته باشد،‌ این کمیسیون رأی به صدور پروانه می‌دهد، در غیر این صورت هیچ مجوزی صادر نمی‌شود.

همچنین سیدمحمدحسین میرمحمدی یکی از اعضای کمیسیون ماده 10 احزاب، در گفت‌وگو با خانه ملت در رابطه با آخرین وضعیت درخواست صدور مجوز حزب مربوطه گفت: هنوز نتایج نهایی به ما واصل نشده و در نشست آتی این کمیسیون تمام موارد و نتایج مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

نماینده مردم گلپایگان در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به موضوعات مطرح شده درباره مثبت بودن نتایج استعلامات حزب "اتحاد ملت ایران اسلامی"، افزود: در این رابطه هم باید گفت که اعضای این کمیسیون شاید ایراداتی را به نتایج این استعلامات مطرح کنند، از این رو احتمال ارسال مدارک و مستندات جدید برای تکرار استعلامات از سوی دستگاه‌های نظارتی مربوطه وجود دارد.

میرمحمدی ادامه داد: قطعا کمیسیون نسبت به اقدامات دبیرخانه، روند رسیدگی پرونده و پاسخ‌های واصل شده، بر اساس قانون اعلام نظر می‌کند.

در این رابطه امیری سخنگوی وزارت کشور همچنین از بررسی درخواست صدور مجوز حزب اتحاد ملت ایران در نشست روز دوشنبه ( 6 بهمن) کمیسیون ماده 10 احزاب خبر داد و گفت: در این نشست تمام موارد از جمله استعلامات واصل شده مورد بررسی قرار می‌گیرد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet