خبرگزاری خانه ملت

آغاز هفته وحدت
1393/10/30 16:09:22
سرویس اقتصادی
جعفری بنه خلخال در تشریح دستاوردهای سفر به امارات:

اتصال شبکه برق ایران به امارات با 70 میلیون دلار سرمایه گذاری/ موافقت آیرنا با وام 6میلیون دلاری و توسعه انرژی­های پاک در ایران

عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس از تصویب وام ۶ میلیون دلاری برای تولید انرژی پاک در ایران از سوی آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر،گفت: عملیات اتصال شبکه برق ایران به امارات با ۷۰ میلیون دلار سرمایه گذاری و مشارکت برابر دو کشور در حال پیگیری است.
اتصال شبکه برق ایران به امارات با 70 میلیون دلار سرمایه گذاری/ موافقت آیرنا با وام 6میلیون دلاری و توسعه انرژی­های پاک در ایران عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس از تصویب وام 6 میلیون دلاری برای تولید انرژی پاک در ایران از سوی آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر،گفت: عملیات اتصال شبکه برق ایران به امارات با 70 میلیون دلار سرمایه گذاری و مشارکت برابر دو کشور در حال پیگیری است. https://cdn.icana.ir/d/019/44827.jpg اتصال,شبکه,برق,ایران,به,امارات,با,70,میلیون,دلار,سرمایه,گذاری/,موافقت,آیرنا,با,وام,6میلیون,دلاری,و,توسعه,انرژی­های,پاک,در,ایران Icana

 جلیل جعفری بنه خلخال در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت با اشاره به سفر اخیر خود به کشور امارات و پیگیری مسایل ملی و منطقه ای مربوط به حوزه انرژی در جریان این سفر، گفت:در این سفر با وزیر انرژی امارات ملاقات داشتم و در این دیدار روی دو موضوع فروش گاز ایران به امارات و اتصال برق ایران به شبکه برق امارات به صورت متمرکز بحث و گفت وگو شد.

نماینده مردم خلخال در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه موضوع اتصال برق ایران به شبکه برق امارات از سوی  دبی پیگیری می شود، افزود: در همین راستا با مسئولان وزیر انرژی دبی هم دیدار داشتیم که آنها عملیاتی شدن این کار بسیار علاقمند بودند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: به منظور انجام این پروژه بیش از 70 میلیون دلار سرمایه گذاری شده که قرار است طرفین 50-50 این هزینه را تقبل کنند و از عمق دریا برق ایران به شبکه برقی امارات متصل شود.

جعفری بنه خلخال با یاداوری اینکه یکی از اهداف دیگر سفر به امارات حضور  در کنفرانس آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر بود، ادامه داد: در ملاقات و پیگیری های انجام شده مسئولان آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر با پرداخت 6میلیون دلار وام برای توسعه تولید انرژی پاک در استان اردبیل موافقت کردند.

 وی گفت: در مشکین شهر انرژی زمین گرمایی تولید می شود  که برای توسعه این کار با مشکل مالی مواجه بودیم که خوشبختانه آژانس با پرداخت وام  با بهره یک درصد برای این طرح موافقت کرد و  در این پروژه ظرفیت تولید 240 مگاوات برق وجود دارد و اخد این وام یک موفقیت بود.

جعفری بنه خلخال با اشاره به اینکه در سفر به امارات علاوه بر موضوعات ملی برخی مسایل منطقه ای هم پیگیری شده است، افزود: در دیدار با مسئولان کشور امارات در خصوص زمینه سازی برای ارائه محصولات سیمان و همچنین آب معدنی ونوشابه گاز دار تولید خلخال صحبت و رایزنی شد.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه آب شرب در امارات بسیار گران است و در اردبیل به خصوص خلخال ظرفیت تولید آب معدنی بسیار بالاست می توان در امارات بازارایابی خوبی صورت داد .

عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس با یادآوری حضورش در همایش بین المللی توسعه انرژیهای تجدیدپذیر که از سوی  آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر (ایرِنا - IRENA) برگزار شده است، ادامه داد: این آژانس  در سال ۲۰۰۹ برای ترویج و افزایش استفاده پایدار از همه اشکال انرژی تجدیدپذیر تاسیس شده و اساسنامه آن در تاریخ ۸ ژوئیه ۲۰۱۰ به تصویب رسید.

جعفری بنه خلخال در خصوص عضویت ایران در این آژانس توضیح داد: کشورهای عضو این آژانس باید از دولت و مجلس کشور خود تائیدیه و امضا داشته باشند که در کشور ما هم مجلس و دولت با عضویت ایران در آژانس آیرنا موافقت کرده اند و حدود 2 سال می شود که ایران عضو رسمی آیرنا است.

وی در رابطه با اهداف آژانس مذکور اضافه کرد: کشورهای عضو آژانس به دنبال توسعه انرژیهای تجدید پذیر هستند چرا که به علت تغییرات آب وهوایی که در کشور ما هم محسوس است ناشی از مصرف سوختهای فسیلی  و همچنین بهره گیری از  منابع خدادادی مثل خورشید،آب وزمین گرمایی استفاده  به دنبال جایگزینی انرژیهای پاک با سوختهای فسیلی هستند.

وی گفت: یکی از اهداف دیگر این آژانس کمک به کشورها برای افزایش سطح تولید و کاهش قیمت تولید انرژیهای تجدید پذیر است تا دنیا به سمتی تولید انرژی های پاک پیش رود.

جعفری بنه خلخال افزود: در امارات قراردادی به منظور تولید 200 مگاوات برق خورشیدی  بسته شده است و هر کیلو وات ساعت برق تولیدی توسط این تکنولوژی حدود 6 سنت و حتی کمتر از آن هزینه دارد که به پول ایران  حدود 180 تا 200 تومان می شود و  این عدد و رقمی برای دنیا یک شک است.

وی تصریح کرد: این نوع تکنولوژی که در حال توسعه است و روی قیمت گاز تولیدی تاثیر می گذارد ضمن اینکه برای آینده جهان خوب است برای برخی کشورها مثل کشور ما ایران که صادارت نفت و گاز داریم یک تهدید به شمار می رود اما در کشور ما هم برای اینکه در آینده دنیا به سمت هوای مطلوب پیش رود، هم مجلس و هم دولت از تولید انرژیهای پاک و تجدید پذیر حمایت می کنند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: در قانون برنامه پنجم توسعه پیش بینی شده است 5 هزار مگاوات برق با استفاده از تکنولوژی تولید انرژی پاک تولید شود و همین برنامه در قانون ششم هم ادامه خواهد داشت.

وی اضافه کرد: مشکلی که در این بین وجود دارد موضوع اختلاف قیمت است، چرا که توسعه تکنولوژی تولید انرژی پاک و تجدید پذیر توسط بخش خصوصی باید انجام گیرد و اگر قیمت ها برای آنها صرفه نداشته باشد قادر به انجام این کارنخواهند بود و  باید این فاصله و گپ به شکل معقولی پر شود.

جعفری بنه خلخال تصریح کرد: یک نمایشگاه بین المللی هم در همین راستا در امارات برگزار شده بود که نمایانگر پیشرفت های بسیار قابل توجه در عرصه تولید و توسعه انرژیهای تجدیدپذیر بود و در این نمایشگاه به بحث انرژی های اتمی هم پرداخته شده بود چرا که  این نوع انرژی هم برای آینده جهان یک انرژی پاک محسوب می شود.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس یادآور شد: در حال حاضر حدود 150 کشور در آژانس بین المللی توسعه انرژیهای پاک عضو هستند  که البته فعلا ایران رتبه خوبی ندارد اما در آینده وضعیت بهتر خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet