اربعین حسینی
1393/10/30 16:31:24
سرویس دیگر رسانه‌ها_
میرمحمدی خبرداد

طرح نمایندگان مجلس برای قطع کامل وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:برخی نمایندگان مجلس در حال تهیه طرحی هستند که براساس آن درآمدهای حاصل از فروش نفت به حساب ذخیره ارزی واریز و صرف مصارف ارزی دولت شود.
طرح نمایندگان مجلس برای قطع کامل وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:برخی نمایندگان مجلس در حال تهیه طرحی هستند که براساس آن درآمدهای حاصل از فروش نفت به حساب ذخیره ارزی واریز و صرف مصارف ارزی دولت شود. https://cdn.icana.ir/d/019/52976.jpg طرح,نمایندگان,مجلس,برای,قطع,کامل,وابستگی,بودجه,به,درآمدهای,نفتی Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت به نقل از تسنیم؛سیدمحمدحسین میرمحمدی نماینده مردم گلپایگان و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی،با اشاره به کاهش قیمت نفت اظهار داشت: اکنون که قیمت نفت کاهش یافته بهترین فرصت است تا اتکای بودجه به درآمدهای نفتی را قطع کنیم همچنین سیاست‌های نظام بر قطع وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی است و باید این اقدام صورت گیرد.

وی با بیان اینکه طبق برآوردها درآمد فروش نفت در بودجه عددی حدود 71 هزار میلیارد تومان است، گفت: نمایندگان عضو کمیسیون اقتصادی و برنامه و بودجه مجلس در حال تهیه طرحی هستند که براساس آن درآمدهای حاصل از فروش نفت به حساب ذخیره ارزی یا صندوق توسعه ملی واریز و صرف مصارف ارزی دولت مثل پرداخت هزینه‌ها و حقوق سفارت‌خانه‌ها،‌ خرید دارو و واردات کالاهای اساسی و ضروری شود.
 
این نماینده مجلس ادامه داد: در واقع با این اقدام درآمدهای ارزی حاصل از فروش نفت به ریال تبدیل نمی‌شوند و به صورت دلار صرف خرید خارجی خواهند شد و پس از ارائه این خدمات و کالاها در کشور معادل ریالی آن برمی‌گردد و در حساب درآمدهای دولت منظور و صرف دخل و خرج دولت می‌شود.
 
میرمحمدی برهمین اساس تاکید کرد: با این اقدام رابطه دلار با اقتصاد ایران به کلی قطع می‌شود و درآمدهای حاصل از فروش نفت به صورت مستقیم صرف امور جاری کشور نخواهد شد. همچنین با ایجاد انضباط مالی، کاهش هزینه‌ها، استفاده از درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه‌ها و کم کردن پرداخت‌های نقدی به مردم خرج‌های دولت کاهش می‌یابد و اتکای دولت به درآمدهای نفتی از بین می‌رود.
 
وی با تاکید براینکه طرح مدنظر نمایندگان مجلس قابلیت اجرا دارد و تنها جسارت و اجماع بین دولت و مجلس می‌خواهد، در پاسخ به این سؤال که این موضوع سبب برداشت بیش از اندازه دولت از صندوق توسعه ملی یا حساب ذخیرع ارزی نمی‌شود، تصریح کرد: دولت برای برداشت از این درآمدها باید لیست نیازهای خود را به مجلس بدهد و پس از تصویب مجلس حق برداشت دارد و بیشتر از آن هم اجازه برداشت نخواهد داشت./

 
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet