هفته دفاع مقدس
1393/11/02 20:24:50
سرویس سیاسی
دکتر لاریجانی در نشست خبری با خبرنگاران داخلی و خارجی:

سیاست ایران مبارزه با تروریسم است/ اردوغان به زودی به تهران سفر می‌کند

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه غرب باید توجه داشته باشد که توهین به پیامبر(ص) و مقدسات اسلام برای همه مسلمانان با هر مکتبی، خط قرمز است،‌ گفت: آمریکایی‌ها به دنبال مبارزه با تروریسم نیستند و این برای آنها فضاحت‌بار است، اما ایران در عمل ثابت کرده که همواره به دنبال مبارزه و مقابله با ترویسم بوده است.
سیاست ایران مبارزه با تروریسم است/ اردوغان به زودی به تهران سفر می‌کند رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه غرب باید توجه داشته باشد که توهین به پیامبر(ص) و مقدسات اسلام برای همه مسلمانان با هر مکتبی، خط قرمز است،‌ گفت: آمریکایی‌ها به دنبال مبارزه با تروریسم نیستند و این برای آنها فضاحت‌بار است، اما ایران در عمل ثابت کرده که همواره به دنبال مبارزه و مقابله با ترویسم بوده است. https://cdn.icana.ir/d/019/93456.jpg سیاست,ایران,مبارزه,با,تروریسم,است/,اردوغان,به,زودی,به,تهران,سفر,می‌کند Icana

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت به ترکیه، دکتر لاریجانی عصر امروز (پنجشنبه 2 بهمن‌ماه) در حاشیه دهمین اجلاس اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری‌ اسلامی، در کنفرانس خبری با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی گفت: امیدوارم این اجلاس باعث وحدت میان امت اسلامی شود و لازم است که همه کشورهای اسلامی در تحقق این هدف کمک کنند. همچنین لازم می‌دانم از مسئولان کشور ترکیه، به ویژه آقای چیچک رئیس مجلس ترکیه برای برگزاری این اجلاس تشکر و قدردانی می‌کنم.

رئیس مجلس شورای اسلامی کشورمان ادامه داد: من و ملت ایران اقدام تروریستی که برای آقای اردوغان در کشور سومالی رخ داده است، را به شدت محکوم می‌کنیم، ‌هر چند که ایشان علی‌رغم اتفاق پیش آمده، سفر خود را ناتمام نگذاشت و این از نظر من بسیار مهم است.

دکتر لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگاران ترکیه‌ای درخصوص سوءاستفاده مالی 22 میلیارد دلاری منتصب با رضا ضراب و اطرافیانش در ترکیه و اینکه آیا مجلس ایران هیاتی در این زمینه به ترکیه اعزام می‌کند یا خیر؟ گفت: این موضوع مربوط به گذشته است و در این زمینه بین ما وترکیه اختلافی وجود ندارد. البته قوه قضائیه ایران پیگیری‌های لازم را انجام می‌دهد و در مجلس شورای اسلامی نیز کمیسیون مربوطه مشغول بررسی این موضوع است.

رئیس قوه مقننه کشورمان در ادامه در پاسخ به سوال واحد خبر صداوسیمای جمهوری اسلامی درخصوص توهین به پیامبر اکرم(ص) و اینکه کشورهای اسلامی چه کاری برای محکومیت این اقدام مذبوحانه باید انجام دهند؟، گفت: توهین به مقدسات یعنی سوءاستفاده از فکر که این مساله مهمی است.  توهین به ساحت مقدس پیامبر عظیم‌الشأن اسلام افکار را در صحنه سیاسی منطقه‌ درگیر کرده که این فضاحت بزرگی برای غرب است. اگر از نظر غرب موارد مانند توهین و فحای آزادی فکر و بیان است، پس باید اشرار و اوباش متفکرین دنیا باشند! از نظر من آزادی فکر برای ترقی وپیشرفت است، نه توهین به بزرگان دینی.  

وی ادامه داد: این یک بربریت مدرن است، غرب باید توجه داشته باشد که توهین به پیامبر(ص) و مقدسات اسلام برای همه مسلمانان با هر مکتبی، خط قرمز است و خوشبختانه این اجلاس دراین زمینه موضع بسیار محکمی داشت.

دکتر لاریجانی افزود: غرب ابتدا به مقدسات مسلمانان توهین می‌کند، سپس با به‌کارگیری افراد نامعلوم دست به ترور زده و سپس در رسانه‌های خود چرخه اسلام‌هراسی راه می‌اندازند! این اقدام سخیف منجر به ناراحتی و رنجش جوانان و متفکران و در نهایت فراهم‌کننده عصیان می‌شود. نتیجه این اقدامات کثیف هم ایجاد آشفتگی در منطقه است.

رئیس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه مسائل مختلفی باعث به وجود آمدن گروه‌های تروریستی در منطقه شده‌اند وسرویس‌های اطلاعاتی برخی کشورها در این رابطه فعال هستند، تصریح کرد: سلاح‌هایی که به دست داعش می‌رسد، از آسمان نیامده است.  آمریکایی‌ها دنبال مبارزه با تروریسم نیستند بلکه به دنبال بازی با تروریسم هستند. من در سفری که به منطقه داشتم، دیدم که ائتلاف ٤٠ کشور به سرکردگی آمریکا هیچ کاری برای مبارزه با تروریسم نکرده‌اند و این برای آنها فضاحت‌بار است.

وی افزود: البته رژیم صهیونیستی از این موضوع بیشترین استفاده را می‌برد؛ حادثه غیرانسانی ترور مجاهدین در سوریه نشان می‌دهد این رژیم جعلی یک پای تروریسم در منطقه است و در واقع تروریسم و صهیونیسم دو روی یک سکه هستند. ایران پس از درخواست کشور عراق برای مبارزه با تروریست، به این کشور کمک کرد و در واقع ایران همیشه با تروریسم مبارزه کرده و می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار الجزیره مبنی بر اینکه نظر شما درخصوص اظهارات یکی از نمایندگان مجلس ایران مبنی بر اینکه پایتخت 3 کشور عربی در اختیار ایران بوده و صنعا نیز به آنها اضافه خواهد شد، چیست؟ گفت: فکر نمی‌کنم نماینده‌ای این حرف را زده باشد، این نگاهی ساده به موضوع است در حالی که مسئله در منطقه عمیق‌تر است. ایران از دموکراسی همواره حمایت می‌کند. در مصر از مخالفت با حسنی مبارک و همچنین در تونس حمایت کردیم؛ در لیبی شرایط متفاوت است، در سوریه نیز مسئله متفاوت است. سوریه کشوری پیشرو در مقابله و مقاومت علیه صهیونیزم است. ممکن است در سوریه مشکلات دموکراتیک وجود داشته باشد، اما مسئله دموکراسی با توپ و تانک حل نمی‌شود. سیاست ایران همواره حمایت از دموکراسی در منطقه بوده و هست.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه ما مخالف اشغال نظامی افغانستان و عراق بودیم، اما کمک کردیم دموکراسی در این کشورها برقرار شود، تصریح کرد: ما دنبال امپراطوری‌گری در منطقه نیستیم و زمان امپراطوری‌گری هم تمام شده است. مثلا در موضوع یمن؛ باید توجه کرد که حوثی‌ها بخش زیادی از جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند و نمی‌شود نسبت به آنها بی‌تفاوت بود. البته شنیدم توافقاتی بین طرف‌های درگیر صورت گرفته است، موضع ایران این است که در یمن موضوع باید با گفت‌وگوی ملی حل شود. یقیناً معتقدیم در سوریه هم باید مسائل موجود با گفت‌وگوی ملی حل شود و کسی حق ندارد از آن طرف دریا بیاید و دخالت کند.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگار رویترز مبنی بر اینکه آیا بین ایران و عربستان رقابت خاموشی در موضوع یمن وجود دارد؟ گفت: ما به دنبال این رقابت‌های کودکانه نیستیم، اگر مردم یمن به کمک احتیاج داشته باشند، باید به آنها کمک کرد. ایران هیچگاه در منطقه رقابت کور با کشوری نداشته است. من با رئیس مجلس یمن گفت‌وگو کردم و مناسبات خوبی با این کشور داریم. ما دلیلی مبنی بر پنهان‌کاری در مبارزه با تروریسم نداریم و موضع‌مان را شفاف می‌گوییم؛ ما هم از دموکراسی حمایت میکنیم هم از گفت‌وگو.  

دکتر لاریجانی در پاسخ به خبرنگار سی‌ان‌ان مبنی بر اینکه آیا نماینگانی از مجلس ایران برای بررسی سوءاستفاده مالی به ترکیه سفر خواهند کرد یا خیر؟ گفت: این موضوع به صورت جدی در قوه قضائیه ایران پیگیری می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه حریت ترکیه درخصوص اینکه آیا ایران و ترکیه در بحث سوریه مذاکراتی داشته‌اند یا خیر؟ افزود: البته درخصوص مسئله سوریه، بین دیدگاه‌های ایران و ترکیه کمی تفاوت‌نظر وجود دارد، ولی ما همیشه مذاکرات در این زمینه با ترکیه داشته‌ایم، در این سفر هم گفت‌وگوهایی شد و قرار شد در سفر قریب‌الوقوع آقای اردوغان به تهران موضوع دنبال شود.

وی با بیان اینکه ایران همواره آماده همکاری در زمینه رفع مشکلات بوده است، تصریح کرد: معقول است که کشورهای اسلامی خودشان مسائل‌شان را حل کنند و اگر کشوری نتواند خودش اختلافاتش را حل کند، معمول این است که تقاضای وساطت کند.

دکتر لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه تلویزیونی ان‌تی‌وی مبنی بر اینکه آیا ترکیه به وظایف خود در قبال مبارزه و مقابله با گروه تروریستی داعش عمل کرده است یا خیر؟ بیان کرد: دوستان ما در ترکیه معتقدند داعش گروهی تروریستی است و این گروه را جریان خطرناکی برای منطقه می‌دانند. متاسفانه در سوریه و عراق، با دخالت برخی جریان‌های اطلاعاتی مسیری طی شد که این جریان تروریستی به وجود آمد، البته در این دو کشور مردم همراه در کنار نیروهای مسلح، با تروریست‌ها مقابله می‌کنند و نباید فراموش کرد که ائتلاف آمریکایی‌ها هیچ کمکی در مقابله با گروه تروریستی داعش نکرده است.

رئیس قوه مقننه در پاسخ به سوال تلویزیون الجزیره ترکیه درخصوص حمله اسرائیل به کاروانی در سوریه و شهادت فرمانده ارشد ایرانی افزود: حزب‌الله نیروی دانایی در صحنه منطقه‌ای است و کار خود را خوب بلد است و در واقع احتیاجی به راهنمایی ندارد. اگر حزب‌الله حرفی بزند، جدی است و این چیزی نیست که کسی بخواهد از کنار آن به سادگی عبور کند.  

وی گفت: ایران به درخواست سوریه برای مبارزه با تروریسم، به این کشور مشاوره و راهنمایی می‌دهد، ما مبارزه با تروریسم را مخفی نمی‌کنیم و از گروه‌های مقاومت مانند حماس، جهاد و دیگر گروه‌های درگیر با تروریزم از نظر مالی و نظامی حمایت می‌کنیم، زیرا ایران میدان مبارزه با تروریزم را بازی نمی‌داند.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین درخصوص نشست مسکو در قبال مسائل سوریه گفت: روس‌ها موضوع گفت‌وگو در سوریه را با ما درمیان گذاشتند، در واقع یک بسترسازی برای یک گفت‌وگوی ملی در سوریه است و امیدواریم به پیش برود. دوستان روسی طرحی را درخصوص سوریه آماده کرده‌اند و در این زمینه توضیحاتی داده‌اند. در هر صورت نقش‌آفرینی سیاسی برای حل بحران سوریه مثبت بوده و ترکیه نیز می‌تواند به مذاکرات برای ایجاد صلح در سوریه کمک کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet