هدر اصلی
1386/07/04 13:44:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

مصباحی‌مقدم: رییس جمهور در دانشگاه کلمبیا تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد

مصباحی‌مقدم گفت: رئیس جمهور با متانت کامل و اعتماد به نفس خود، بلکه درواقع با اتکال به خداوند توانست آن تهدیدها در دانشگاه کلمبیا را به فرصت تبدیل کند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،‌ غلامرضا مصباحی‌مقدم، چهارمین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی گفت: برنامه‌ریزی سردمداران آمریکا درباره سخنرانی رئیس‌جمهور محترم ما تحقیر ملت ایران بود. اگر رئیس‌جمهور پس از قرائت بیانیه سیاسی رئیس دانشگاه کلمبیا عصبانی می‌شد یا اگر برنامه‌ریزان موفق می‌شدند سخنرانی را بهم بزنند یا حتی اگر حملات تبلیغاتی علیه سخنرانی منجر به لغو مراسم می‌شد، دشمن اصلی ما، دولت آمریکا موفق شده بود که ملت ایران را تحقیر کند، اما همه اینها نشد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلام‌شهر ادامه داد: رئیس محترم جمهور ما با متانت کامل و اعتماد به نفس خود، بلکه درواقع با اتکال به خداوند توانست آن تهدیدها را به فرصت تبدیل کند، مراسم سخنرانی را به توضیح دیدگاه‌های خود و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در برابر افکار عمومی ملت آمریکا تبدیل کند و از دانشگاه کلمبیا برای ملت ایران عزت بیافریند. درود بر چنین رئیس‌جمهور.

مصباحی‌مقدم اظهار داشت: متأسفانه در اثر تزریق نقدینگی زیاد در سال 85 که در تصویب بودجه آنرا پیش‌بینی می‌کردیم، تورمی که در پایان 84 به 1/12 درصد و در فروردین و اردیبهشت 85 به 3/10 درصد رسیده بود تا پایان 85 به 6/12 و تا پایان مرداد 86 به 4/15 درصد رسیده است. آن مقام اقتصادی دولت که رابطه بین تزریق نقدینگی و تورم را در اقتصاد امروز ایران بریده و قطع شده می‌دید و رئیس‌جمهور محترم که به مجلس وعده می‌داد این حجم عظیم نقدینگی را بسوی تولید سوق خواهد داد، اکنون برای مجلس و مردم توضیح دهند که چرا دچار این اشتباه فاحش شده‌اند و دستاوردهای خوب دولت و مجلس را تحت‌الشعاع قرار دادند. بهرحال اکنون باید مراقب بود، مبادا دولت محترم تا پایان سال 86 لایحه برداشت از حساب ذخیره ارزی بیاورد و بخواهد از این راه کسر بودجه را برطرف کند یا اقدام به واردات بنزین کند، زیرا باز هم تورم را افزون‌تر خواهد کرد.

نماینده تهران گفت: رئیس محترم جدید بانک مرکزی طرحی را در دست دارد که براساس آن نرخ تسهیلات بانکی برابر با نرخ تورم بعلاوه 3 درصد باشد، این طرح بسیار عجیب بنظر می‌رسد. اولاً خلاف قانون مصوب مجلس مبنی بر کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی به زیر 10 درصد تا پایان برنامه چهارم است. ثانیاً این پیشنهاد خود تورم‌زاست، تورم را نهادینه می‌کند. تسلیم در برابر وجود تورم است. ثالثاً خلاف وظیفه بانک مرکزی است که می‌باید ارزش پول ملی را حفظ کند. رابعاً خلاف انتظار سپرده‌گذاران است که در پی کسب سودند، نه برای حفظ قدرت خرید خود سپرده‌گذاری کردند. خامساً براساس فتوای حضرت امام (رضوان‌الله علیه) و بسیاری از فقها خلاف شرع است، زیرا هرگونه افزایش اسمی بر رقم قرض را ربا می‌دانند. ای کاش دولت شورای پول و اعتبار را منحل نکرده بود، شاید این پیشنهاد دیگر مطرح نمی‌شد.

مصباحی مقدم به عنوان آخرین نکته گفت: باتوجه به حجم عظیم اسکناس در دست مردم که سرانه اسکناس در ایران 110 برگ است، در اروپا 10 تا 12 برگ، هزینه چاپ اسکناس سالانه 80 میلیارد تومان است و هزینه سنگین معدوم کردن اسکناس را ما داریم و قدرت معدوم کردن اسکناسهای فرسوده را با دستگاههای بسیار مدرنی که از آلمان وارد شده نداریم. هزینه دستگاههای پول‌شمار در بانکها، هزینه فرصتهای از دست رفته بابت انتظار در صفهای بانکی و جلوی خودپردازها. ضرورت دارد کارتهای اعتباری بجای پول تهیه و توزیع شود و نیاز به اسکناس را کاهش دهد. بعلاوه باتوجه به نیاز مردم به اسکناس درشت و گردش چک پولهای 50، 100، 200 و 500 هزار تومانی در دست مردم که اعتبار پول را ندارند، موجب معطلی در بانکها می‌شوند، رشد نقدینگی را بوجود می‌آورند و تورم‌آفرینند و بجای آن اسکناسهای 10، 20، 50 و 100 هزار تومانی منتشر شود. باتوجه به کاهش ارزش پول کشور طی 30 سال گذشته، بطوریکه اکنون 1 ریالی، 10 ریالی، 100 ریالی در مبادلات مصرف ندارد، پیشنهاد می‌شود ابتداء 3 صفر سمت راست اسکناسهای درشت، ریزتر و کمرنگ‌تر چاپ شود و پس از 2 سال این 3 صفر از سمت راست اسکناسها حذف گردد تا قدرت پول ملی متناسب با پول سایر کشورهای دیگر شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet