آغاز هفته وحدت
1394/04/09 09:07:47
سرویس فرهنگی
منظری توکلی:

اهمال در ثبت جهانی نقاشی‌های قهوه‌خانه‌ای/ وزارت ارشاد پیگیری کند

عضو هیأت رئیسه فراکسیون هنر و رسانه مجلس معتقد است با توجه به همتی که از سوی اساتید نقاشی قهوه خانه ای مبنی بر حفظ آثار این هنر شکل گرفته، لازم است مسئولان حمایت لازم را جهت نگهداری و ثبت جهانی آن صورت دهند.
اهمال در ثبت جهانی نقاشی‌های قهوه‌خانه‌ای/ وزارت ارشاد پیگیری کند عضو هیأت رئیسه فراکسیون هنر و رسانه مجلس معتقد است با توجه به همتی که از سوی اساتید نقاشی قهوه خانه ای مبنی بر حفظ آثار این هنر شکل گرفته، لازم است مسئولان حمایت لازم را جهت نگهداری و ثبت جهانی آن صورت دهند. https://cdn.icana.ir/d/019/110502.jpg اهمال,در,ثبت,جهانی,نقاشی‌های,قهوه‌خانه‌ای/,وزارت,ارشاد,پیگیری,کند Icana

علیرضا منظری توکلی در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری خانه ملت، با ابراز نگرانی از وضعیت نامعلوم نقاشی‌های قهوه خانه ای در کشور، گفت: این گونه نقاشی ها که مختص کشور ایران است بیانگر فرهنگ طولانی کشورمان در حوزه ادبیات و مذهب است.

نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نقاشی‌های قهوه‌خانه‌ای مفاهیمی از داستان ها و اشعار حماسی و اسطوره ای مثل شاهنامه را دارد و همچنین برخی از آنها به بیان روایات و داستان‌های تاریخ اسلام مثل واقعه کربلا می پردازد.

وی افزود: امروز برخی کشورها که در گذشته قسمتی از کشورمان را تشکیل می دادند برای دستیابی به یک تاریخ مستند به دنبال ثبت آثار فرهنگی و هنری ایرانی به نام خود هستند که جای بسی نگرانی دارد.

منظری توکلی در ادامه با تأکید بر اینکه برای ثبت نقاشی های قهوه خانه ای نیاز به عزم و اراده ملی داریم، گفت: برخی کشورهای همسایه به دنبال فرهنگ سازی تاریخی برای خود هستند و در این راه از هیچ سرقت هنری دریغ نمی کنند لذا مسئولان باید با غیرتمندی در این زمینه عمل کنند.

 

تأسیس موزه و برگزاری نمایشگاه هایی از نقاشی های قهوه خانه‌ای

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در مجلس نهم، اهمال در زمینه ثبت نقاشی‌های قهوه‌خانه‌ای در یونسکو را گناهی نابخشودنی از سوی مسئولان عنوان کرد و یادآور شد: از دولت و مجلس انتظار داریم با توجه به تلاش‌هایی که از سوی هنرمندان این رشته برای ثبت، ضبط و نشر این هنر صورت گرفته است، حمایت لازم را صورت دهند.

وی افزود: در همین زمینه برگزاری نمایشگاه ها یا تأسیس موزه‌هایی برای شناسایی این آثار به مردم کشورمان و یادآوری برای مسئولان ضروری و مفید به نظر می رسد.

منظری توکلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را متولی این امر دانست و تاکید کرد: از آنجایی که مواردی از این دست به این وازرتخانه مربوط می شود انتظار داریم هرچه سریع تر نسبت به ثبت این اثر در یونسکو اقدام کرده و در صورت نیاز، با همکاری مجلس اقدام به حمایت از بازماندگان و اساتید هنر نقاشی قهوه خانه ای کند.

عضو هیأت رئیسه فراکسیون هنر و رسانه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: انجام پژوهش‌های علمی و مستند در خصوص تاریخچه نقاشی‌های قهوه خانه‌ای، همچنین حضور مسئولان رده بالا و مرتبط در نمایشگاه هایی که در این خصوص برگزار می شود می تواند یکی از راه های نشان دادن اهمیت این هنر باشد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet