هدر اصلی
1394/04/09 13:04:10
سرویس سیاسی
دکتر لاریجانی در مراسم معارفه رئیس جدید کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس:

مدیریت جدیدکتابخانه مجلس جنبه‌های حقوقی وتقنینی کاردرکتابخانه را برجسته کند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امیدوارم کار مدون کردن مجموعه کتاب در خصوص تاریخ پارلمان ایران کلید بخورد و مدیریت جدید کتابخانه مجلس جنبه های حقوقی و تقنینی کار در کتابخانه را برجسته کند.
مدیریت جدیدکتابخانه مجلس جنبه‌های حقوقی وتقنینی کاردرکتابخانه را برجسته کند رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امیدوارم کار مدون کردن مجموعه کتاب در خصوص تاریخ پارلمان ایران کلید بخورد و مدیریت جدید کتابخانه مجلس جنبه های حقوقی و تقنینی کار در کتابخانه را برجسته کند. https://cdn.icana.ir/d/019/110552.jpg مدیریت,جدیدکتابخانه,مجلس,جنبه‌های,حقوقی,وتقنینی,کاردرکتابخانه,را,برجسته,کند Icana

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی امروز (سه‌شنبه 9 تیر)در مراسم معارفه محمدرضا مجیدی رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی و تقدیر از زحمات محمد رجبی دوانی رئیس سابق این کتابخانه که در سالن تشریفات ساختمان مشروطه مجلس شورای اسلامی برگزار می شد، گفت: خدا را سپاس می گویم که دکتر مجیدی مسئولیت کتابخانه مجلس را عهده دار شدند، این کتابخانه جزو قدیمی‌ترین کتابخانهه‌ای کشور محسوب می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کتابخانه مجلس از سابقه تأثیرگذاری در تاریخ ایران برخوردار بوده هم از نظر نفایسی که در اختیار کتابخانه است ممتاز بوده و هم از لحاظ نقشی که این کتابخانه در تاریخ ایران دارد، کتابخانه مجلس جزو مراکزی است که همیشه با دقت نظر از لحاظ مدیریت و کار روبرو است، انشاءالله در آینده نیز پشتیبانی های مدیریتی و تجهیزاتی ادامه یابد.

دکتر لاریجانی افزود: سابقه تاریخ کتابخانه مجلس نشانه فراز و فرودهای رجال مهمی که در رأس کتابخانه قرار گرفته اند است که هر کدام خدماتی انجام داده اند و پس از انقلاب اسلامی نیز افراد موجهی مسئولیت کتابخانه مجلس را عهده دار شدند و همچنان که آقای رجبی اظهار داشتند هر کدام با توانمندی های خود توانستند حوزه ای از این کتابخانه را آباد کنند که جای تشکر دارد.

وی ادامه داد: از آقای حائری که در حفظ کتابخانه مجلس در اوایل انقلاب نقش مهمی داشتند نیز تشکر می کنم، در سال های بعد از انقلاب اسلامی کار در زمینه نسخه نگاری ها و حفظ نفایس کتابخانه با وسواس پیگیری شد و همچنین آقای جعفریان نیز تحرک خوبی در زمینه چاپ کتاب در زمانی که در کتابخانه حضور داشتند ایفا کردند.

رئیس نهاد قانون گذاری گفت: کتب ارزشمند کتابخانه مجلس در دست صاحب نظران و پژوهشگران قرار گرفته است و آقای رجبی در زمینه شناساندن این کتابخانه به مراکز علمی خارج و همچنین سازماندهی این موضوع تلاش داشتند و مجله های کتابخانه را از رتبه های علمی برخوردار کردند بنابراین از زحمات ایشان تشکر می کنم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: محمدرضا مجیدی رئیس جدید کتابخانه مجلس از چهره‌های شناخته شده کشور محسوب می‌شود و تحصیلات خود را در دانشگاه امام صادق  و فرانسه گذرانده است و در یونسکو نیز با ذهن خلاق سابقه کاری دارد، البته در زمانی که آقای مجیدی در یونسکو مشغول به کار بودند با ایشان ارتباطات کاری مطلوبی داشتم و حتی آقای مجیدی علاوه بر کارهای فرهنگی در کمک به رفع برخی از معضلات سیاسی نیز نقش موثری ایفا کردند و امیدوارم در مسئولیت جدید خود موفق باشد.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه جنس کار در کتابخانه مجلس بیشتر تاریخی و مربوط به دوران گذشته بوده و از نظر اسناد و کاوش های علمی موثر است، افزود: کار در کتابخانه شاید در درجه اول سبقه تاریخی داشته باشد و در درجه دوم سبقه ادبی، خواهش ما این است که آقای دکتر مجیدی همچنان که در جلسه هیأت امنا بیان کردند جنبه های حقوقی و تقنینی کار در کتابخانه را برجسته کنند و هم از لحاظ داشتن یک کتابخانه تخصصی و داشتن آثار تحقیقی در این زمینه تلاش کند، از این جهات ایشان استعداد و علاقمندی لازم را دارا هستند و امیدوارم جنبه های حقوقی و تقنینی را برای کتابخانه مجلس نهادینه کنند.

رئیس نهاد قانونگذاری تصریح کرد: مجلس و پارلمان یک وجهه بارز از تاریخ صد ساله اخیر کشور بوده که فراز و فرودهایی داشته و مقدار زیادی از اسناد در کتابخانه است و اسناد این موضوعات در کتابخانه موجود می باشد و حتی صورت مذاکرات و مکاتباتی که در جلسات غیر علنی مجلس مطرح شده و همچنین مکاتباتی که اعضای پارلمان با مسئولین سیاسی و مردم داشتند نیز موجود است.

دکتر لاریجانی ادامه داد: با توجه به مطالب مذکور پیشنهاد می کنم تاریخ پارلمان ایران را به صورت یک مجموعه کتاب، مدون کنیم که انجام این مهم می‌تواند برای محققانی که در زمینه تاریخ معاصر کار می‌کنند مفید باشد و هم برای اعضای پارلمان یک مجموعه تأثیرگذار خواهد بود و زمینه استفاده از تجربیات ادوار گذشته مجلس را فراهم می کند که برای انجام این کار مهم نیاز به یک تیم حرفه ای است.

وی افزود: برای مدون کردن مجموعه کتاب در خصوص پارلمان ایران باید از اسناد در دسترس و تاریخ مجلس شورای اسلامی، مجلس شورای ملی و مجلس سنا استفاده شود، اخیرا کتابی در خصوص تاریخ ایران در بنیاد دایره المعارف بزرگ اسلامی تدوین شد که ارزشمند است، این موضوع باعث شد که به ذهنم بیاید کار مدون کردن مجموعه کتاب در خصوص پارلمان ایران نیز کلید بخورد و انشاءالله با مدیریت آقای مجیدی این کار ماندگار به ثمر برسد.

دکتر لاریجانی افزود: امیدوارم وزارت ارشاد بتواند کمک های لازم برای پیشبرد اهداف فرهنگی کشور را داشته باشد و آقای مجیدی می تواند از تجربیات متخصصان حوزه فرهنگ و آقای رجبی استفاده کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: برای آقای مجیدی آرزوی توفیق دارم و از هیأت امنا و کارکنان کتابخانه مجلس تشکر می کنم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet