آغاز هفته وحدت
1394/04/09 14:32:16
سرویس بین الملل
حقیقت پور در واکنش به طرح ایجاد منطقه حائل ترکیه در مرز سوریه:

دوست نداریم سرزمین شام به گورستان سربازان عثمانی تبدیل شود

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ضمن انتقاد از رویکرد عثمانی‌ ترکیه در حمایت از داعش نسبت به منازعه مستقیم ترکیه با مردم سوریه هشدار داد.
دوست نداریم سرزمین شام به گورستان سربازان عثمانی تبدیل شود عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ضمن انتقاد از رویکرد عثمانی‌ ترکیه در حمایت از داعش نسبت به منازعه مستقیم ترکیه با مردم سوریه هشدار داد. https://cdn.icana.ir/d/019/97951.jpg دوست,نداریم,سرزمین,شام,به,گورستان,سربازان,عثمانی,تبدیل,شود Icana

منصورحقیقت‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری خانه ملت ضمن نکوهش رویکرد عثمانی‌ ترکیه در مسائل مختلف گفت: ایجاد منطقه حائل بزرگ‌ترین اشتباه تئورسین‌های نئوعثمانی در دولت ترکیه است،البته آنها پیش از این با حمایت از تروریست‌های تکفیری داعش گاف محاسباتی مرتکب شدند که در آینده ملت ترکیه تقاص آن را در اقدامات انتخاری داعش پس خواهند داد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت:‌ورود مستقیم ارتش ترکیه به صحنه جنگ سوریه نقش مزدوری برای آنکارا به عنوان مدافع منافع رژیم آل‌سعود و قطر ایجاد می‌کند.

وی افزود: تصمیم حزب شکست خورده عدالت و توسعه قطعا وخامت اوضاع سیاسی ترکیه را تشدید خواهد کرد ، زیرا هیچ حزبی حاضر به شراکت در حماقت‌های عثمانی نیست.  مطمئنا با این وضعیت داود اوغلو قادر به تشکیل حزب نخواهد بود و احزای اپوزیسیون که در پارلمان ترکیه دارای قدرت چانه زنی بالایی هستند با این ایجاد منطقه حائل مخالفت خواهند کرد.

نماینده مردم اردبیل،نیر،نمین و سرعین در مجلس گفت: نظامیان ترکیه قطعا با تصمیم جنون انگیز آنکارا برای مداخله مستقیم در جنگ سوریه مخالفت خواهند کرد و ما در تهران به هیچ وجه دوست نداریم که سرزمین شام به گورستان سربازان عثمانی تبدیل شود.

وی با دعوت اردوغان به خردورزی و گسترش روابط با سوریه گفت: شعله‌های آتش جنگ در پشت مرزهای ترکیه هر لحظه می‌تواند دامن ترک‌ها را بگیرد. این که دولت ترکیه گمان می‌کند داعش با آنها وارد منازعه نمی‌شود بزرگ‌ترین گاف محاسباتی است ، داعش در نقشه‌های استراتژیک خود ترکیه را جزیی از خلافت موهوم البغدادی اعلام کرده است. این که داعش دست به انفجارهای انتحاری در خاک ترکیه موضوعی است که ما نسبت به وقوع آن و کشتار مردم ترکیه به شدت نگران هستیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در رابطه با اتهام همکاری ترکیه با داعش در جریان تهاجم هفته گذشته داعش به شهر کوبانی که منجر به کشته شدن 255 نفر شد ، گفت: افزایش تضاد کردها با نیروهای ترکیه موجب تشدید اختلافات و درگیری‌ها در منطقه می‌شود. آنکارا با اقدامات خصمانه در مقابل کردهای سوریه که ریشه در تنفر از بشاراسد دارد تنها میل به جنگ کردها را با سوریه افزایش می‌دهد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری خانه ملت به نقل از روزنامه دولتی ینی شفیق ، شورای امنیت ملی ترکیه شامگاه دیروز به ریاست رجب طیب اردوغان و مسئولان بلندپایه نظامی برای بررسی اوضاع سوریه تشکیل جلسه داد.ترکیه تصمیم گرفته است تا برای مقابله با کردها و نه داعش، 18 هزار نیرو به شمال سوریه بفرستد.

بر اساس گزارش‌های منتشره دولت ترکیه تصمیم گرفته است تا یک «منطقه امنیتی» یا «حائل» در طول مرزش با سوریه در داخل خاک این کشور ایجاد کند. ترکیه 750 مایل مرز مشترک با عراق و سوریه دارد.

پایان پیام/

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet