ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1394/04/10 13:57:23
سرویس سیاسی
ایرانی‌ها قضاوت سختی درباره کارشکنی در مذاکرات اتمی می‌کنند

آزمون سخت دودسفید در وین

مذاکرات اتمی یک هفته‌ دیگر تمدید شده‌است. وین اگرچه انتظار دود سفید تفاهم را می‌کشد ولی هرگونه کارشکنی از سوی گروه۱+۵ با قضاوت سخت ایرانی‌ها مواجه خواهد شد.
آزمون سخت دودسفید در وین مذاکرات اتمی یک هفته‌ دیگر تمدید شده‌است. وین اگرچه انتظار دود سفید تفاهم را می‌کشد ولی هرگونه کارشکنی از سوی گروه1+5 با قضاوت سخت ایرانی‌ها مواجه خواهد شد. https://cdn.icana.ir/d/019/109718.jpg آزمون,سخت,دودسفید,در,وین Icana

خبرگزاری خانه ملت ، گروه بین‌الملل:‌موضوع بحران اقتصادی یونان و خروج احتمالی آتن از مدار اتحادیه اروپا به عنوان دردسری بزرگ در کنار معادلات در هم‌تنیده ازسرگیری جنگ‌سرد و بازسازی بلوک شرق و غرب ذهن سیاستمداران جهان را مشغول خود کرده‌است. در کنار این موضوعات ، دردسر تروریست‌های تکفیری چند ملیتی که جنگ‌های صلیبی را در قاره سبز دنبال می‌کنند یقه جامعه جهانی را گرفته است.

در میان بلبشویی که چهارگوشه جهان را گرفته است ، حل و فصل اختلافات قدرت‌های جهانی با جمهوری‌اسلامی به عنوان مقتدرترین کشور در قلب التهاب‌های خاورمیانه به موضوعی حیاتی تبدیل شده‌است. غرب تلاش می‌کند که با ژست پیروزمندانه بزرگ‌ترین ادعاهای پوشالی خود را علیه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران حل نماید.

کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا با اعمال فشار علیه جمهوری اسلامی با جنجال علیه پرونده اتمی ایران تلاش کردند مردم ایران را در جهان منزوی کنند اما به اهداف تعیین شده خود دست نیافتند. اگرچه گاف‌های دیپلماتیک برخی افراد در دولت سابق موجب وضع تحریم‌های خصمانه علیه تهران گردید ولی ایران توانست با تکیه بر پتانسیل‌های داخلی توانست بحران ایجاد شده را مدیریت کند.

با تغییر ادبیات دیپلماسی تهران تحت نظارت مستقیم مقام معظم رهبری فرزندان انقلاب در جریان مذاکرات اتمی ، اعضای گروه 1+5 را ناچار به پذیرش چارچوب‌های تفاهم جامع هسته‌ای با تاکید بر حق غنی‌سازی ایران کردند. در جریان تغییر فاز مذاکرات که در پی ابلاغ صریح مواضع تهران به کاخ سفید به وقوع پیوست معادلات حاکم بر روند مذاکرات تا حدودی تغییر کرد.

اگرچه به دلیل رویکرد خصمانه ایالات متحده ظرف سالیان گذشته در مقابل مردم ایران برای جمهوری اسلامی قابل اعتماد نیستند ولی دموکرات‌های حاکم بر کاخ سفید به دلیل تغییر دکترین و نیاز به خوراک برای انتخابات الکنرال2016 نشان داده‌اند که به شدت نیازمند تفاهم با ایران هستند. منهای فراز و نشیب‌های تند مذاکرات اتمی ظرف 2سال گذشته ایران و اعضای گروه 1+5  تا پای امضای تفاهم مشترک پیش رفتند ولی به دلیل کارشکنی‌های برخی اعضا مذاکرات و تفاهم‌های لرزان صورت گرفته تا امروز تمدید شده‌است.

ضرب‌الاجل30 ژوئن روز گذشته برای مذاکرات پایان یافت ولی چانه‌زنی‌های طرفین برای یک هفته‌دیگر تمدید شده‌است. نکته جالب درباره دیپلمات‌های تاثیرگذار بر روند مذاکرات این است که نگاهی به وضع جسمانی آنها  نشان می‌دهد که طرفین تنها با ادبیات دیپلماتیک یکدیگر را به چالش کشیده‌اند ، بلکه بایکدیگر درگیری فیزیکی هم داشته‌اند. پای شکسته و لگن ترک خورده، دردکمر کشنده ، ناراحتی و خونریزی روده  را در دیپلمات‌های آمریکایی و ایرانی  می‌توان مشاهده کرد.

امروز ، وین برای مذاکرات اتمی به واتیکان پرونده‌اتمی ایران تبدیل‌ شده‌است. همه‌رسانه‌های جهان چشم به دودکش‌های هتل کوبورگ، محل مذاکرات دوخته‌اند تا دود سفید از آن آسمان را فرابگیرد. اگرچه همه امیدوارند که تفاهم خوب برد- برد میان ایران و گروه 1+5 منعقد شود اما این نگرانی در کنار حیله‌گری طرف مقابل وجود دارد که همانند آبان 1392 فرانسوی‌ها و برخی اعضای گروه که از تحریم‌های ایران کاسبی‌ می‌کنند کارشکنی کنند.

کارشکنی 18 ماه پیش‌ کت‌آبی‌ها روابط سرد طرف‌های مذاکره کننده و منافع متناقض آنها را به نوعی فاش کرد. براساس تغییر دکترین ایالات متحده ، آمریکا دیگر اعتنایی به متحدان سنتی خود در خاورمیانه نمی‌کند . اگرچه این منطقه تامین کننده انرژی جهان است اما با کاهش قیمت نفت و ظهور تکنولوژی‌های جدید ، آمریکایی ها همانند گذشته محتاج دیکتاتورهای عرب نیستند؛ رگه‌هایی از این موضوع را در بی تفاوتی آمریکا به وقوع بهارعربی و سقوط حسنی‌مبارک به خوبی مشاهده شد. در میان بی‌رقبتی آمریکایی‌ها ازسرگیری جنگ سرد و بازسازی اتحادبلوک شرق میان روسیه و چین که با توسعه طلبی ارضی همراه شده است ، آمریکا را ناچار به خروج از خلیج فارس برای حضور در دریای چین و دریای بالتیک می‌کند.

در این وضعیت بریتانیا که قدیمی‌ترین استعمارگر خاورمیانه محسوب می‌شود ، باید جایگزین بردادر خود خواهد شد. آمریکا برای تامین منافع خود و انگلستان که به نوعی ضعیف‌تر محسوب می‌شود ؛ ناچار به تفاهم با ایران است. در این میان ایجاد تروریست‌های تکفیری داعش به دست شاهزاده‌های وهابی آل‌سعود موضوعی است که نه تنها آمریکا ، بلکه جامعه جهانی را به شدت نگران کرده‌است. وضعیت حداقل یک‌سال گذشته عراق نشان می‌دهد که تنها استراتژی‌های ایرانی توانایی شکست داعش را دارد. براساس برخی شایعات پنتاگون تایید کرده است که آمریکا در حملات خود بر علیه داعش باید با مستشاران ایرانی هماهنگی داشته باشد.

می‌توان گفت تمام معادلات خاورمیانه به همراه پیشرفت‌های جمهوری‌اسلامی ، ایران به قدرت هژمون خاورمیانه و جزیره ثبات در میان التهابات این منطقه تبدیل شده‌است. تلاش آمریکایی ها برای به دست آور دل ایران بزرگ‌ترین کابوسی‌ است که شاید شورای همکاری خلیج فارس ، عربستان و رژیم صهونیستی در کابوس‌های خود نمی‌دیدند. در این شرایط دولت فرانسوااولاند که به عنوان نامحبوب‌ترین رئیس‌جمهوری فرانسه سقوط خود را در انتخابات آتی ریاست جمهوری فرانسه قطعی می‌بیند به نوعی دست به تن‌فروشی دیپلماتیک می‌زند. شاید جاسوسی کاخ سفید از کاخ الیزه که اخیرا توسط سایت ویکی‌لیکس فاش شده‌است؛ ریشه در تخاصم پنهان دوکشور داشته باشد که در جریان جنگ داخلی سوریه شکل گرفت،داشته باشد.

پاریس در جریان مذاکرات اتمی با موضع‌گیری‌های سرسختانه که بعضا برخلاف رویکرد  واشنگتن بوده‌است ، تلاش می‌کند به هر بهایی که شده است رضایت خاطر سعودی‌ها و رژیم صهیونیستی را کسب کند. مقامات ریاض رسما گفته‌اند که از طریق کاخ الیزه در جریان روند مذاکرات قرار می‌گیرند.نکته تاسف بار این است که دولت فرانسه با انعقاد قراردادهایی که اتفاقا بوی رشوه می‌دهد سعی در ارضاع ولع هسته ای آل‌سعود دارد. اولاند در عین حال می‌خواهد با کسب حمایت لابی‌های صهیونیستی تامین بودجه برای انتخابات را تامین نماید.

منفعت طلبی کت‌آبی‌ها به این خلاصه نمی‌شود ، فرانسه ایران به عنوان بازاری برای خودروهای بنجل خود می‌بیند به شدت از گشایش در بازار اتومبیل‌های ایران واهمه دارد. در کنار این موضوع شرکت‌های نفتی فرانسه از حضور غول‌های نفتی دیگر کشورها واهمه دارند.

آلمان کشوری است که علی رقم موضع گیری‌های بعضا خصمانه ، غالبا موضع‌گیری‌های مثبتی داشته است. برلین به عنوان بزرگ‌ترین شریک اقتصادی تهران در اتحادیه اروپا منافع کلانی را در لغو تحریم‌های ایرای و انعقاد قرارداد جامع اتمی کسب خواهد کرد.

چین و روسیه که ظاهرا از متحدان ایران محسوب می‌شود متاسفانه در جریان وضع تحریم‌های شورای امنیت از حق وتو برای حمایت از منافع ایران استفاده نکردند. در ایران این نگرانی وجود دارد که مسکو و پکن ، تهران را به عنوان سوژه‌های منفعت‌طلبی خود در جنگ سرد مورد استفاده قرار می‌دهند. در کنار این موضوع کالاهای درجه چهارم چینی که به بهانه تحریم‌های شورای امنیت به جای پول نفت به ایران غالب می‌شود، وجهه ناخوشایندی از این کشور در میان صنعت‌گران ایرانی ایجاد کرده‌است. البته نمی‌توان کتمان کرد که برنامه ریزی‌های غلط و بی‌توجهی به اقتصاد مقاومتی تنها دلیل جولان کالاهای چینی و رکود صنعت ایرانی بوده است.

با دیده شدن دود سفید در وین و انعقاد قرارداد تفاهم جامع اتمی برخی از مسائل ایران حل خواهد شد ولی هرگونه کارشکنی از سوی طرف‌های مذاکره کننده نه تنها در ذهن مردم ایران اسلامی به عنوان تن‌فروشی دیپلماتیک ضبط خواهد شد. این که کشوری بخواهد تهران را درگیر گرو کشی‌ با دیگر کشورها نماید منجر به حذف آنها از تمام مبادلات اقتصادی و تنزل روابط خواهد شد.

یک هفته آینده روزهای سرنوشت سازی است که ممکن است علی رقم اصل بی‌اعتمادی در معادلات جهانی می‌تواند منجر به تغییر نگرش شود.

پایان پیام/

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet