آغاز هفته وحدت
1394/04/13 12:53:00
سرویس فرهنگی
جعفرزاده ایمن آبادی:

سایه طمع اقتصادی بر هویت ایرانی/جنایت در تغییر کاربری خانه های تاریخی

عضو فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس با اشاره به اینکه هر گونه تغییر کاربری بناهای باستانی جنایت تاریخی خواهد بود، تصریح کرد: سند هویت تاریخی و دیرینه ایرانی‌ها به وی‍ژه تهرانی‌ها همین خانه‌هایی هستند که متاسفانه با گذشت زمان به خرابه تبدیل می‌شوند.
سایه طمع اقتصادی بر هویت ایرانی/جنایت در تغییر کاربری خانه های تاریخی عضو فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس با اشاره به اینکه هر گونه تغییر کاربری بناهای باستانی جنایت تاریخی خواهد بود، تصریح کرد: سند هویت تاریخی و دیرینه ایرانی‌ها به وی‍ژه تهرانی‌ها همین خانه‌هایی هستند که متاسفانه با گذشت زمان به خرابه تبدیل می‌شوند. https://cdn.icana.ir/d/019/64477.jpg سایه,طمع,اقتصادی,بر,هویت,ایرانی/جنایت,در,تغییر,کاربری,خانه,های,تاریخی Icana

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره تعلل در ثبت ملی خانه های تاریخی در کشور از سوی سازمان میراث فرهنگی گفت:‌ میراث فرهنگی متعلق به نسل‌های بعدی است و به همین دلیل باید به خوبی حفظ و نگهداری شوند؛ اما واقعیت آن است که دولت به تنهایی امکان رسیدگی و حفظ این آثار را ندارد به همین دلیل NGOها، بخش خصوصی، سازمان‌های مردم نهاد و شوراهای محلی باید به دولت کمک کنند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با وجود فعالیت‌های سازمان میراث فرهنگی، شهرداری تهران، شورای شهر نیز باید علاوه بر ردیف اعتباری مستقل برای  این مسئله جنبه حمایتی آن را هم افزایش دهد.

وی درباره به مزایده گذاشتن خانه «معین‌التجار بوشهری» تهران برای تبدیل به یک بنای تجاری، گفت: هر گونه تغییر کاربری بناهای باستانی جنایت تاریخی خواهد بود؛ مردم ایران در مقابل این نوع طمع‌های اقتصادی که هویت ایرانی را به پول می‌فروشند سکوت نخواهند کرد و به طبع مجلس هم در مقابل چنین اقدامی ساکت نمی‌نشیند.

عضو فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری با تاکید براینکه باید از سارمان میراث فرهنگی برای تعلل در ثبت تاریخی این خانه سوال کرد، گفت: درخواست مجلس این است که هر چه زودتر این اتفاق بیفتد تا شهرداری و شورای شهر نیز موظف به حفظ  و نگهداری بنای مورد نظر شوند.

 

 

ایجاد ردیف اعتباری قابل توجه برای بناهای تاریخی توسط شورای شهر

جعفرزاده ایمن آبادی افزود: انتظار می‌رود شورای شهر کلان شهرها به جد ردیف اعتباری مشخص برای آثار تاریخی داخل شهرها در نظر بگیرند و برای حفظ آن‌ها اقدام کنند زیرا حفظ آثار باستانی علاوه بر دولت‌ها به مردم یک شهر ارتباط پیدا می‌کند. 

وی ادامه داد: سند هویت تاریخی و دیرینه ایرانی‌ها به وی‍ژه تهرانی‌ها همین خانه‌هایی هستند که با گذشت زمان  به خرابه تبدیل می‌شوند و این خانه‌ها به جای جذب گردشگر به مکانی برای تجمع معتادان تبدیل شده‌اند.  

عضو فراکسیون میراث فرهنگی و گردشگری مجلس با اشاره به اینکه ایران عقبه چند هزار ساله دارد و فضاهای معماری نشان می‌دهند که یک ایرانی، اصیل و ریشه‌دار است، افزود: دولت و حاکمیت به تنهایی نمی‌توانند حامیان خوبی برای این آثار باشند بنابراین از شوراهای شهر و بخش‌های خصوصی انتظار می‌رود که به دولت کمک کنند زیرا هیچ جای دنیا اینگونه نیست که دولت به تنهایی تمام این اماکن را حفظ کند، چراکه تنها بحث حفظ در  میان نیست بلکه بناهای تاریخی به رسیدگی مداوم هم نیاز دارند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet