آغاز هفته وحدت
1394/04/30 08:55:00
سرویس اقتصادی
ندیمی مطرح کرد:

ضرورت توجه به آمایش سرزمین برای کاهش وابستگی به درآمد نفت

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید بر اساس پتانسیل استان های مختلف کشور برنامه ریزی صورت گیرد، تصریح کرد: دولت و ملت برای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی همراه و همدل شوند و توجه به آمایش سرزمین در اولویت قرار گیرد.
ضرورت توجه به آمایش سرزمین برای کاهش وابستگی به درآمد نفت عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید بر اساس پتانسیل استان های مختلف کشور برنامه ریزی صورت گیرد، تصریح کرد: دولت و ملت برای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی همراه و همدل شوند و توجه به آمایش سرزمین در اولویت قرار گیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/111762.jpg ضرورت,توجه,به,آمایش,سرزمین,برای,کاهش,وابستگی,به,درآمد,نفت Icana

ابوذر ندیمی درگفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه کشورهای نفت‌خیز کمتر از نیمی از کشورهای دنیا را شامل می شوند، گفت: همه کشورها با نفت زندگی نکرده و اقتصاد و درآمدشان وابسته به آن نیست، اقتصادهای بدون نفت در دنیا فراوان هستند و ما نباید نگران امرار معاش بدون نفت باشیم.

 

مسئولان به درآمد مفت نفتی وابسته‌اند

نماینده مردم سیاهکل در مجلس شورای اسلامی راه های زندگی بدون نفت را فراوان دانست و افزود: کشورهای زیادی از راه کشاورزی، صنعت، آموزش، خدمات، فناوری، تجارت و گردشگری چرخ اقتصادشان را به حرکت در می آورند.

نماینده مردم در مجلس نهم با انتقاد از مشکلاتی که در رابطه با خروج از اقتصاد بدون نفت وجود دارد، تصریح کرد: یک ایراد اساسی در اذهان مسئولان کشور است که به درآمد مفت بدون فعالیت از خارج عادت کرده اند.

 

وجود ظرفیت 2 برابر شدن صادرات درکشور

ندیمی با اشاره به اینکه ظرفیت 2 برابر کردن صادرات غیرنفتی درکشور وجود دارد، ادامه داد: به جای اینکه به دنبال درآمد ناشی از نفت باشیم همانگونه که صادرات غیرنفتی را به 50 میلیارد دلار رسانده  2 برابر کنیم و از خام روشی جلوگیری کنیم.

وی ایراد دوم را متوجه مردم دانست وافزود:هر برنامه ای برای اجرا و مدیریت به همراهی مردم نیازمند است که اگر مردم همراهی نکنند،راه به جایی نبرده و یک ساله نمی توان ژاپن شد.

 

اعتماد مردم به داشته‌های خود برای برون رفت از اقتصاد نفتی

ندیمی افزود:کمبودهای کشوررا بپذیریم و اگر مردم به توانایی های خود،تحصیلکرده ها،تاریخ،داشته‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور شک ندارند باید به توسعه کشور کمک کنند.

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تمام تاریخ ایران نفتی نبوده است،تاکید کرد: از اواخر قاجار اقتصاد نفتی در کشور رواج یافته و در دوره پهلوی دوم ما به نفت وابسته شدیم، راه برون رفت از این وابستگی همانند بسیاری از کشورهای دنیا از طریق فناوری، گردشگری، فرآورده های کشاورزی، محصولات لبنی، جلب و جذب دانشمندان و صدور خدمات فنی است که نیازمند همت و پیگیری برای به نتیجه رسیدن است.

 

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛آمایش سرزمین تنظیم کنش متقابل بین عوامل انسانی و عوامل محیطی است که به‌منظور ایجاد سازمان سرزمینی عقلایی مبتنی بر بهره‌گیری بهینه ازاستعدادهای انسانی و محیطی از طریق افزایش کارایی و بازدهی اقتصادی،گسترش عدالت اجتماعی،رفع فقر و محرومیت و برقراری تعادل و توازن در برخورداری از سطح معقول توسعه و رفاه درنقاط و مناطق جغرافیایی،ایجاد نظام کاربری اراضی متناسب با اهداف توسعه متعادل و حفظ محیط زیست،ایجاد و تحکیم پیوندهای اقتصادی درون و برون منطقه‌ای و هماهنگ‌سازی تأثیرات فضایی- مکانی سیاستهای بخشی و سیاستهای توسعه مناطق و محورهای خاص، با توجه به اصل وحدت سرزمینی، ملاحظات امنیتی و دفاعی و حفظ هویت اسلامی- ایرانی به‌گونه‌ای عمل می‌کند که بتواند اهداف چشم‌انداز بلندمدت توسعه کشور و مدیریت یکپارچه سرزمینی را محقق سازد.

هدف کلی آمایش سرزمین عبارت از سازماندهی فضا به‌منظور بهره‌وری مطلوب از سرزمین درچارچوب منافع ملی است،آمایش سرزمین زیربنای سازماندهی توسعه منطقه‌ای است و به بیانی دیگر ابزار اصلی برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌های منطقه‌ای و ملی است.

 آمایش سرزمین،زمینه اصلی تهیه برنامه‌های توسعه اقتصادی‌-‌اجتماعی هر منطقه را فراهم می‌آورد و ابزار اصلی تلفیق برنامه‌ریزی‌های اقتصادی و اجتماعی با برنامه‌ریزی های فیزیکی و فضایی خواهد بود.

آمایش سرزمین یک سیاست فرابخشی،فرادستی و فراگیر است که قاعدتا باید درقلب قدرت اجرائی کشور مورد مطالعه قرارگیرد  و دربرنامه‌های پنجساله ی توسعه لحاظ شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet