خبرگزاری خانه ملت

آغاز هفته وحدت
1394/04/13 14:58:00
سرویس فرهنگی

یادداشت شفاهی سعیدی درباره کتاب «اجتهاد در مقابل نص»/اجتهاداتی که به نقض سنت‌هاى نبوی انجامید

عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه در صدر اسلام عده‌ای در مقابل فرمایشات صریح پیامبر(ص) حاشیه ایجاد کردند و همین حواشی سبب ایجاد اختلاف‌های شدید بین امت اسلامی ایجاد شود، کتاب «اجتهاد در مقابل نص» را به دلیل پرداختن به موارد تاریخی چنین بحثی، حائز اهمیت توصیف کرد.
یادداشت شفاهی سعیدی درباره کتاب «اجتهاد در مقابل نص»/اجتهاداتی که به نقض سنت‌هاى نبوی انجامید عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه در صدر اسلام عده‌ای در مقابل فرمایشات صریح پیامبر(ص) حاشیه ایجاد کردند و همین حواشی سبب ایجاد اختلاف‌های شدید بین امت اسلامی ایجاد شود، کتاب «اجتهاد در مقابل نص» را به دلیل پرداختن به موارد تاریخی چنین بحثی، حائز اهمیت توصیف کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/110846.jpg یادداشت,شفاهی,سعیدی,درباره,کتاب,«اجتهاد,در,مقابل,نص»/اجتهاداتی,که,به,نقض,سنت‌هاى,نبوی,انجامید Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمد اسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی کتاب «اجتهاد در مقابل نص» به قلم علامه سید شرف‌الدین را به عنوان آخرین اثری که به مطالعه نشسته است معرفی کرد و در توصیف این کتاب گفت:

پس از رحلت پیامبراکرم، باب اجتهاد در مسائل دین باز شد و کم کم به نقض سنت‌هاى رسول اکرم (ص) انجامید و گاه اجتهاد در برابر آیات قرآن هم سرایت کرد چنانکه معروف است خلیفه دوم به سهم «مولفه قلوبهم» در سهام زکات، نسبت رشوه داد و این قبیل اجتهادات در تاریخ اسلام، تاثیر مهم و غیرقابل انکارى داشته است.

کتاب «اجتهاد در مقابل نص» ترجمه کتاب «النص والاجتهاد»، تالیف علامه شهیر شرف الدین عاملى است که مؤلف عالیقدر آن، صد مورد از موارد برجسته‌اى را که خلفاى ثلاثه (ابوبکر، عمر و عثمان) با نص صریح، مخالفت کرده و برخلاف حق و حقیقت اظهارنظر کرده‌اند را با ذکر منابع و ماخذى از شیعه و سنى بیان کرده است.

بدعت‌هایى به نام سنتهاى مذهبى

همچنین بدعت‌هایى را که خلفاى راشدین در دین گذاشتند و امروز به نام سنتهاى مذهبى بین میلیون‌ها مسلمان ناآگاه رایج شده، برشمرده است؛ بدعت‌هایى که پیغمبراکرم(ص) قطعا از تمام آن‌ها بیزار است .

«اجتهاد در مقابل نص» آخرین اثر بسیار نفیس و تالیف آیت‌اللّه مرحوم سیّد عبدالحسین شرف‌الدین عاملى است. مولف فقید در نظر داشته است متن عربى آن را به همین نام بنامد ولى بعد تغییر رأى داده و به «نصّ و اجتهاد» موسوم کرده است.

«اجتهاد در مقابل نصّ» که یک اصطلاح اصولى است، یعنى مقدم داشتن نظر شخصى بر فرمان صریح خداوند عالم و پیغمبر اکرم(ص).

«نصّ»، یعنى گفتار صریح خداوند (قرآن مجید) و سخنان روشن پیغمبر است که توسط راویان اخبار و احادیث به ما رسیده و محدثان بزرگ اسلامى، اعم از شیعه و سنى، در منابع معتبر خود آورده‌اند.

«اجتهاد» نیز در اصطلاح به معناى اعمال رأ‌‌ى و استنباط حکم است؛ اما این اجتهاد در صورتى براى مجتهد و افراد مطلع اسلامى، مجاز و متبع است که بر وفق کتاب و سنت باشد و نظر مجتهد از این دو منبع سرشار سرچشمه بگیرد و در جهت مخالف نصّ صریح آن نباشد.

اجتهاد در مقابل نصّ یعنی خدا و پیغمبر براى خود نظرى دارند، من هم نظرى!

بنابراین کسى که در مقابل نصّ اجتهاد مى کند در حقیقت مى‌گوید که خداوند و پیغمبر براى خود نظرى دارند و من هم نظرى! در صورتى که ما به حکم قرآن در اسلام وظیفه داریم همه جا مطیع امر خدا و فرمان پیغمبر باشیم. و معتقدیم که هرگونه نظر مخالف، در برابر فرمان خدا و پیغمبر، معصیت و بدعت و به کلى از درجه اعتبار ساقط است.

در این کتاب، صد مورد از مواردى که ابوبکر، عمر، عثمان، عایشه، خالد ابن ولید و معاویه، در برابر خدا و پیغمبر جبهه گرفتند و در لحظات حساسى، بر خلاف حق و حقیقت، اظهارنظر کرده‌اند، به خوبى نمایان شده است.

تاریخ تکرار می‌شود

اما آنچه که سبب علاقه‌مندی من برای این کتاب شد؛ تکرار تاریخ است؛ تا جایی که چند روز پیش برای بار چندمین بار این کتاب را بازخوانی کردم. واقعیت این است که تاریخ تکرار می‌شود و بسیاری اندیشمندان به این مسئله تاکید کردند. درواقع در صدر اسلام عده‌ای در مقابل فرمایشات صریح پیامبر(ص) حاشیه ایجاد کردند و همین حواشی سبب ایجاد اختلاف‌های شدید بین امت اسلامی ایجاد شود و این اختلاف‌ها تا به امروز میان مسلمانان ادامه پیدا کرده است و برای همین امروز شاهد گروه‌های مانند داعش، سلفی و.. هستیم.

این اتفاق‌ها سبب شده آب به آسیاب افرادی که با اسلام خصومت دارند ریخته شود.

من این کتاب را مطالعه کرده تا ریشه فتنه در میان امت اسلامی را درک کنم. مطالب این کتاب حداقل درس عبرتی برای شخص من بود و ما باید از تجربیات تلخ صدر اسلام درس بگیریم.

مطالعه این اثر ارزشمند و در نوع خود کم نظیر را به علاقه‌مندان توصیه و سفارش مى‌کنم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet