آغاز هفته وحدت
1394/04/14 14:07:00
سرویس فرهنگی
نصیری قیداری از برنامه وزارت علوم برای دو برابر شدن میزان جذب دانشجوی خارجی در سال آینده خبر داد

پایین بودن پذیرش دانشجوی خارجی به دلیل عدم صدور مجوز تدریس به زبان انگلیسی است

معاون حقوقی و پارلمانی وزارت علوم تحقیقات و فناوری با بیان اینکه دانشگاه‌های بین‌الملل تاحدودی تاسیس شده‌اند، از عدم استقبال از آنها به دلیل اینکه اجازه تدریس به زبان انگلیسی وجود ندارد، خبر داد و تاکید کرد: از سوی وزارت علوم اقداماتی برای کسب مجوزهای لازم برای تدریس به زبان انگلیسی انجام شده اما هنوز در شورای عالی انقلاب فرهنگی به نتیجه نهایی نرسیده است.
پایین بودن پذیرش دانشجوی خارجی به دلیل عدم صدور مجوز تدریس به زبان انگلیسی است معاون حقوقی و پارلمانی وزارت علوم تحقیقات و فناوری با بیان اینکه دانشگاه‌های بین‌الملل تاحدودی تاسیس شده‌اند، از عدم استقبال از آنها به دلیل اینکه اجازه تدریس به زبان انگلیسی وجود ندارد، خبر داد و تاکید کرد: از سوی وزارت علوم اقداماتی برای کسب مجوزهای لازم برای تدریس به زبان انگلیسی انجام شده اما هنوز در شورای عالی انقلاب فرهنگی به نتیجه نهایی نرسیده است. https://cdn.icana.ir/d/019/49400.jpg پایین,بودن,پذیرش,دانشجوی,خارجی,به,دلیل,عدم,صدور,مجوز,تدریس,به,زبان,انگلیسی,است Icana

سعدالله نصیری قیداری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره علل عدم توفیق در جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های کشور و تاکیدی که نسبت به این موضوع در برنامه پنجم توسعه شده است، توضیح داد: در برنامه پنجم اجازه جذب دانشجوی خارجی به وزارت علوم داده شده است و دانشگاه‌ها می‌توانند ظرفیت مازاد خود را با جذب دانشجوی خارجی تکمیل کنند که این اتفاق جذب سرمایه و ارز خارجی را هم برای کشور به همراه دارد اما در برنامه پنجم تاکیدی بر اینکه تعداد این جذب باید چقدر باشد نشده است.

در برنامه پنجم به تعداد و میزان جذب دانشجو خارجی اشاره نشده است

معاون حقوقی و پارلمانی وزارت علوم تحقیقات و فناوری به برخی از اظهارنظرها در این باره اشاره کرد و افزود: اینکه برخی از دوستان می‌گویند این طرح کاملا شکست خورده اصلا درست نیست چراکه وزارت علوم در این زمینه سعی خود را کرده و در یک سال گذشته حدود 4 هزار دانشجوی خارجی جذب دانشگاه‌های داخل کشور شده‌اند، در حالی که در برنامه پنجم اشاره به تعداد و میزان جذب نشده است.

نصیری قیداری با بیان اینکه وزارت علوم قصد دارد میزان جذب دانشجو خارجی را در سال آینده به دو برابر و حتی بیشتر برساند، ادامه داد: به هر حال وزارت علوم برای جذب دانشجوی خارجی تلاش کرده است، اما برای انجام هر چه بهتر این کار باید زیرساخت‌های لازم در دانشگاها ایجاد شود.

تدریس دروس به زبان انگلیسی شرط مهم برای جذب دانشجوی خارجی

وی با بیان اینکه باید در یک برنامه‌ریزی کوتاه و میان مدت به اهداف مشخص شده دست پیدا کرد، گفت: منع قانونی برای این کار وجود ندارد و نیازی هم به نوشتن آیین‌نامه وجود ندارد و فقط  برای جذب دانشجوی خارجی باید تقاضا وجود داشته باشد.

معاون حقوقی و پارلمانی وزارت علوم تحقیقات و فناوری درباره ایجاد شرایط افزایش تقاضا از سوی دانشجویان خارجی، توضیح داد:‌ باید علاوه بر تاسیس دانشگاه‌های بین‌المللی دروس به زبان انگلیسی تدریس شوند، البته دانشگاه‌های بین‌الملل تاحدودی تاسیس شده‌اند اما به دلیل اینکه اجازه تدریس به زبان انگلیسی وجود ندارد، از آن‌ها استقبال نمی‌شود.

شورای عالی انقلاب فرهنگی مجوز تدریس به زبان انگلیسی را نداده است

وی ادامه داد: مجوزهای لازم برای تدریس به زبان انگلیسی باید از شورای عالی انقلاب  فرهنگی کسب شود که از سوی وزارت علوم اقداماتی برای این کار انجام شده است اما هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است.

نصیری قیداری در پاسخ به این سوال که جذب دانشجو خارجی در دانشگاه های مرزی ممنوع شده است یا خیر، گفت: بعید است بخشنامه‌ای با این مضمون زده شده باشد. 

معاون حقوقی و پارلمانی وزارت علوم تحقیقات و فناوری با تاکید دوباره مبنی براینکه برای جذب دانشجوی خارجی باید ساختارها تغییر کنند و اصلاح شوند، گفت: برای توسعه جذب دانشجو به دانشگاه‌های داخل سرمایه می‌خواهد که مجلس و دولت باید در این زمینه مساعدت کنند ضمن آنکه با آغاز برنامه ششم توسعه، باید زیرساخت‌ها اصلاح شوند تا ورود دانشجوی خارجی در کشور حرفه‌ای و منطقی شود./  

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet