ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع)
1394/04/15 10:37:37
سرویس اجتماعی

توضیحات معاون امور مجلس سپاه درباره ساخت وساز اطراف میدان سپاه

معاون حقوقی و امور مجلس سپاه با تاکید بر اینکه تشریفات اخذ مجوز برای ساخت وساز اطراف میدان سپاه رعایت شده است، گفت: مسئولان قضایی تنها می توانند دستور توقف ساخت و ساز منطقه میدان سپاه را به ستاد کل نیروهای مسلح دهند.
توضیحات معاون امور مجلس سپاه درباره ساخت وساز اطراف میدان سپاه معاون حقوقی و امور مجلس سپاه با تاکید بر اینکه تشریفات اخذ مجوز برای ساخت وساز اطراف میدان سپاه رعایت شده است، گفت: مسئولان قضایی تنها می توانند دستور توقف ساخت و ساز منطقه میدان سپاه را به ستاد کل نیروهای مسلح دهند. https://cdn.icana.ir/d/019/110372.jpg توضیحات,معاون,امور,مجلس,سپاه,درباره,ساخت,وساز,اطراف,میدان,سپاه Icana

محمدرضا یزدی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره ساخت وسازها در میدان سپاه، گفت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راستای خدمت رسانی به شهروندان و تسهیل تردد در شهر و سایر خدماتی که شهرداری به شهروندان در شهر ارائه می کند، با شهرداری همکاری کرده است به عنوان نمونه در ساخت اتوبان صیاد شیرازی از میدان سپاه به سمت شمال مجموعه سپاه بخشی از محدوده پادگان را رهاسازی کرده است.

 

تشریفات اخذ مجوزها برای ساخت وساز منطقه میدان سپاه رعایت شده است

معاون حقوقی وامور مجلس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تصریح کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در انجام ساخت وسازها بر اساس تشریفات خاص نیروهای مسلح عمل می‌کند، درخصوص ساخت وسازهای فعلی در منطقه میدان سپاه هم این تشریفات انجام گرفته به طوریکه مجوزهای لازم از ستاد کل نیروهای مسلح اخذ شده و ساخت و سازها بدون مجوز نیست؛ در واقع سپاه اجازه ندارد حتی یک متر بدون برنامه، مجوز، مصوبه مالی و بدون هماهنگی با ستاد کل نیروهای مسلح اقدام به ساخت و ساز کند.

وی با بیان اینکه سپاه پاسداران اقدامات قانونی برای ساخت و ساز در منطقه میدان سپاه را انجام داده است، گفت: پیش از این در تاریخ 30 مرداد سال 92 با شهرداری تهران مکاتبه شده است و بر اساس این نامه مدیر کل پیگیری امور نهادها و سازمان‌های معاونت امور مناطق شهرداری تهران در 13 شهریور 92 به شهرداری منطقه 7  اعلام کردند سپاه پاسداران مجاز به انجام اقداملات لازم خواهد بود در نتیجه سپاه به وظایف قانونی خود عمل کرده است.

 

برای ساخت وساز اجازه سازمان میراث فرهنگی لازم نیست/ رعایت فاصله 130 متری با عمارت کلاه فرنگی

یزدی با انتقاد از اینکه پس از شروع ساخت وساز سپاه، متولیان مطالب خاصی را خارج از موضوع مطرح کردند، گفت: متولیان گلایه کردند که سپاه پاسداران با سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هماهنگی نکرده و گفتند به خاطر وجود عمارت کلاه فرنگی باید فاصله قانونی رعایت می شد این در حالی است که در هیچ جای کشور اخذ مجوز برای ساخت و ساز نیازمند مکاتبه با سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیست بلکه شهرداری موظف است با سازمان میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی مکاتبه کند تا اگر نیاز به رعایت فاصله است آن را اعلام کند.

معاون حقوقی و امور مجلس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اشاره کرد: سپاه پاسداران ضمن برداشت خود با رعایت 130 متر فاصله با عمارت کلاه فرنگی اقدام به ساخت و ساز کرده است، در حالی که عمارت کلاه فرنگی با اتوبان صیاد شیرازی تنها فاصله 50 متری دارد.

 

محدوده پادگان میدان سپاه باغ نبوده است

وی با بیان اینکه محدوده ساخت و ساز در منطقه میدان سپاه باغ نبوده است، گفت: در نقشه‌ها و عکس‌های هوایی سال‌های گذشته مشخص است که این مکان باغ نبوده و یک اصله درخت هم در این منطقه بابت ساخت وساز قطع نشده است، بلکه محوطه‌ای بوده که سالها در کنار پارکینگ شهرداری تهران قرار گرفته بوده، بر این اساس اقدامات سپاه قانونی است.

معاون حقوقی و امور مجلس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، درباره اعلام نظر معاون شهرسازی شهردار تهران مبنی بر اینکه محدوده پادگان منطقه میدان سپاه جزو محدودهG۳۲۱ است، گفت: طرح جامع تهران مشخص است از این رو زمانی که از شهرداری درخواست مجوز می‌شود، شهرداری باید ظرف یک ماه مقررات مستلزم کوتاه یا کاهش تراکم یا هر محدودیت دیگری را اعلام کند اما متاسفانه شهرداری در یک ماه قانونی خود و حتی تا اواخر سال گذشته موردی را به سپاه اعلام نکرده و تنها در گفت و گو با رسانه ها به موضوع پرداخته اند.

 

مسئولان قضایی از ستاد کل نیروهای مسلح باید درخواست توقف ساخت و ساز کنند

یزدی با اشاره به اینکه تاکنون سپاه سعی داشته که ذهن شهروندان را بهم نریزد، گفت: متاسفانه دوستان به دادسرای نظامی مراجعه کردند و از سپاه پاسداران شکایت کردند در حالی که این اقدام به دستور ستاد کل نیروهای مسلح بوده است، قاعدتا مسئولان قضایی باید از ستاد کل نیروهای مسلح درخواست توقف پروژه را داشته باشند، این در حالی است که تاکنون ابلاغ رسمی در این زمینه صورت نگرفته بود.

معاون حقوقی و امور مجلس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به گفت وگو با رئیس بازپرس پرونده، گفت: موضوع در حال بررسی است تا اقدام لازم صورت گیرد.

سردار یزدی با اشاره به اینکه حکم دادسرای نظامی قانونی است، گفت: دادسرای نظامی حکمی صادر نکرده و تنها بازپرس شعبه 3 قراری را صادر کرده اند، از این جهت روز گذشته و امروز با دادستان سازمان قضایی و بازپرس شعبه 3 دادسرای نظامی مذاکراتی را داشته و خواهیم داشت تا اقدامات قانونی سپاه پاسداران مشخص شود.

 

میراث فرهنگی حد فاصل با عمارت کلاه فرنگی را اعلام نکرده است

وی با انتقاد از سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، گفت: متاسفانه تاکنون سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی میزان فاصله‌ای که با عمارت کلاه فرنگی باید رعایت شود را اعلام نکرده و این مجموعه تنها با بیان اینکه عمارت کلاه فرنگی خسارت خواهد دید شکایت کردند، این در حالی است در این سالها سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یک ریال هم هزینه بابت تعمیر و بازسازی عمارت کلاه فرنگی نکرده است، سپاه پاسداران اما بارها در این زمینه با سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مکاتبه کرده است.

 

سپاه با شهرداری درباره توقف ساخت و ساز مذاکره نکردند

یزدی درباره مذاکرات شهرداری تهران با سپاه پاسداران، گفت: در این خصوص هیچ مذاکره ای با شهرداری تهران صورت نگرفته است، در واقع شهرداری اگر بخواهد طرحی را اصلاح کند با توجه به اینکه ساخت و ساز میدان سپاه مصوب ستاد کل نیروهای مسلح است، باید با آنان وارد مذاکره شود؛ این در حالی است که بارها اعلام شده سپاه بر اساس دستورات قانونی و تاکیدات مقام معظم رهبری به ستاد کل نیروهای مسلح گام بر می دارد.

 

ساخت وساز میدان سپاه در شب‌های قدر متوقف خواهد شد/توقف رسمی مستلزم دستور ستاد کل است

معاون حقوقی و امور مجلس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درمجلس نهم، با بیان اینکه در هفته جاری و در شب‌های قدر ساخت وسازها متوقف خواهد شد، گفت: توقف رسمی مستلزم دستور ستاد کل نیروهای مسلح است، اما با توجه به هماهنگی با بازپرس شعبه 3 دادسرای نظامی در ایام قدر ساخت و سازها متوقف می شود تا نتیجه گیری حاصل شود، اگر تخلفی صورت نگرفته باشد و مخالف مقررات شهرداری نباشد کار ادامه خواهد یافت اما در صورتی که تخلف برای ستاد کل نیروهای مسلح محرز شود، ساخت و ساز متوقف می شود چراکه سپاه پاسداران خلاف قانون اقدامی نخواهد کرد.

 

تکلیف ساخت و ساز میدان سپاه تا هفته آینده مشخص می شود

وی با اشاره به اینکه ستاد کل نیروهای مسلح مجوز باید ادامه یا توقف ساخت و ساز را بدهد، یادآور شد: امروز با نماینده مسئول مهندسی ستاد کل نیروهای مسلح، دادستان تهران و بازپرس شعبه 3 دادسرای نظامی جلسه خواهیم داشت و در این جلسه نتیجه نهایی اعلام خواهد شد.

یزدی با یادآوری جلسه با آیت‌الله منتظری رئیس دیوان عدالت اداری، گفت: روز شنبه ساعت 8 و نیم صبح با رییس دیوان عدالت اداری جلسه‌ای گذاشته شد که عدم تخلف سپاه در ماجرای ساخت وساز میدان سپاه را به اطلاع ریاست دیوان عدالت اداری رساندم که قرار شد مطالب مان در این زمینه را به بازپرس و دادستان سازمان قضایی ارایه کنیم، همچنین جلسه‌ای با ریاست کمیسیون اصل نود مجلس گذاشته شد و عدم تخلف سپاه از مقررات را به اطلاع ایشان نیز رساندیم، آقای پورمختار تایید کردند که سپاه پاسداران تخلفی انجام نداده است.

 

انتقاد از اعلام تخلف با نام "سپاه پاسداران"

معاون حقوقی و امور مجلس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفت: حدود دستگاه‌های امنیتی و دفاعی با عقبه شهدا باید رعایت شود، این در حالی است که زمانی که شخصی در کشور تخلف می کند، روزنامه ها و مسئولان به خود اجازه نمی دهند اسم متخلف و متهم را کامل ببرند بلکه به صورت مخفف از آن نام برده می شود، اما چطور در ارتباط با سپاه پاسدارانی که در مقابل دشمنان به دفاع از کشور پرداخته و اجازه نمی دهد به حریم کشور تعرضی صورت بگیرد، اجازه داده می شود تا افراد و رسانه ها این نهاد را به چالش بکشانند.

یزدی انتقاد کرد: چرا مکاتبات و اقداماتی که در دادسراهای نظامی در حال انجام است، کمتر از نیم ساعت توسط رسانه ها منتشر می شود، اما در خصوص سایر تخلفات چنین نیست!

معاون حقوقی و امور مجلس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفت: نمی توان سلایق افراد را در ساخت و ساز دخیل کرد، اگر روزی ستاد کل نیروهای مسلح دستور توقف طرح مصوب را بدهد، ساخت و ساز متوقف خواهد شد./

گفت وگو از فاطمه رضائی

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet