هدر اصلی
1394/04/22 09:11:00
سرویس فرهنگی
هاشمی مطرح کرد:

ضرورت ورود بخش خصوصی برای حفظ بافت قدیم تهران/میراث فرهنگی در پرداخت هزینه املاک شخصی قدیمی به مردم تسریع کند

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه باید تکلیف مردم را در ساخت و سازها و حفظ میراث فرهنگی روشن کرد، گفت: مردم نمی توانند سال ها منتظر بمانند تا طرحی در خصوص ملک شخصی آنها به تصویب برسد تا هزینه ای در قبال تحویل آن دریافت کنند.
ضرورت ورود بخش خصوصی برای حفظ بافت قدیم تهران/میراث فرهنگی در پرداخت هزینه املاک شخصی قدیمی به مردم تسریع کند نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه باید تکلیف مردم را در ساخت و سازها و حفظ میراث فرهنگی روشن کرد، گفت: مردم نمی توانند سال ها منتظر بمانند تا طرحی در خصوص ملک شخصی آنها به تصویب برسد تا هزینه ای در قبال تحویل آن دریافت کنند. https://cdn.icana.ir/d/019/111266.jpg ضرورت,ورود,بخش,خصوصی,برای,حفظ,بافت,قدیم,تهران/میراث,فرهنگی,در,پرداخت,هزینه,املاک,شخصی,قدیمی,به,مردم,تسریع,کند Icana

سید مهدی هاشمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با انتقاد از برخی تخریب‌ها در بافت قدیمی شهر تهران، گفت: در این خصوص چارچوب کلی کار مشخص است و ضوابطی نیز وجود دارد و متولیان حوزه ساخت و ساز شهری و حفظ میراث فرهنگی عبارتند از شورای اسلامی شهر، شهرداری و میراث فرهنگی که دقت لازم را در خصوص تعیین چارچوب ها داشته اند اما ایراد کار از عدم تأمین اعتبارات دولتی بوده که پیش بینی نشده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم تأمین منافع مردم در حوزه حفظ آثار و میراث فرهنگی شهر تهران عنوان کرد: قوانین مشخصی در خصوص چگونگی ساخت و ساز، بهسازی و تخریب اماکن وجود دارد اما در برخی موارد بین تأمین منافع مردم و پیشگیری از تخریب آثار میراث فرهنگی مغایرت به وجود می آید.

هاشمی در خصوص مغایرت بین تأمین منافع مردم و پیشگیری از تخریب آثار میراث فرهنگی در بافت قدیمی شهر تهران، توضیح داد: مسئولان باید دقت کنند تأمین منافع مردم یک اصل و ضرورت است به این معنا که مالک راضی نمی شود بدون دریافت وجه، ملک خود را که بافت قدیمی محسوب می شود در اختیار ارگانی قرار داده و اقدام به ساخت و ساز در آن نکند.

وی افزود: حتی در جایی ممکن است ملک شخصی فردی در نزدیکی ساختمانی که میراث فرهنگی محسوب می شود واقع شده باشد که در صورت ساخت و ساز، آسیب جدی به آن برساند، از این رو باز هم باید منافع مالی مالک تأمین شود تا اقدام به ساخت و ساز نکند.

نماینده تهران در مجلس در ادامه با تأکید بر اینکه باید تکلیف مردم در خصوص ساخت و سازها با هدف عدم تخریب بافت قدیمی شهر مشخص شود، یادآور شد: مردم نمی توانند سال ها منتظر بمانند تا طرحی برای یک مکان که مورد تملک آنهاست تصویب شود و هزینه ای در قبال تحویل گرفتن آن از سوی میراث فرهنگی پرداخت شود.

هاشمی تصریح کرد: طبیعتا مردم نسبت به حفظ آثار ملی و منابع میراث فرهنگی شهر و کشور خود حساس هستند اما به هر حال انتظار دارند منافعشان در خصوص املاک شخصی شان تأمین شود لذا اگر قرار است جایگزینی برای آن تعبیه شود باید هرچه سریع تر اقدام شود تا مردم نسبت به سیاست های دولت در حفظ میراث فرهنگی و عدم تضییع حقوق شهروندی بدبین نشوند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در پایان در خصوص جایگزین های لازم جهت تأمین منابع مالی به حضور مؤثر بخش خصوصی اشاره و خاطرنشان کرد: ورود بخش خصوصی و آغاز فعالیت های سود ده مثل استفاده از اماکن قدیمی به عنوان محل های تفریحی و گردشگری نظیر ساخت رستوران، کافه، سراهای سنتی و گالری می تواند کمک زیادی به حفظ بافت قدیمی شهر و تأمین منابع ذینفعان که مالکان این اماکن هستند، کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet